... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - 10:51 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
کپی شد!
0

توضیحات «ند پرایس» در خصوص دور جدید مذاکرات وین

سیاست شرق _ ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید: پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا در خصوص توافق برای بازگشت به برجام مبتنی بر متنی است که در ماه مارس در مذاکرات وین حاصل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از تلاش‌های [جوزپ] بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) برای به خاتمه رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات قدردانی می‌کنیم.»

وی در ادامه اضافه کرد: «پیشنهاد جدید او بر اساس متن ماه مارس است. برای حصول توافق، ایران باید مطالباتی که بر برجام فرعی هستند را کنار بگذارد.»

ند پرایس درباره دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها که قرار است برگزار شود هم گفت: «بورل ما را دعوت کرد در هفته جاری به وین بیاییم تا ببینیم امکانی برای اتمام مذاکرات وجود دارد یا خیر.»

وی افزود: «ایران باید مطالبات فرعی بر برجام را کنار بگذارد. امیدوارم این اتفاق رخ بدهد، اگرچه در مرحله کنونی انتظارات کنونی ما کماکان پایین است.»

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا مدعی شده اصلاحاتی در متن توافق پیشتر حاصل‌شده در وین ایجاد کرده و آن را تحویل مقام‌های ایران و آمریکا داده است.

بورل در مقاله‌ای برای فایننشال تایمز نوشت «پس از ۱۵ ماه مذاکره، به این نتیجه رسیده که فضا برای مصالحه‌های مهم دیگر تمام شده است».کشورهای غربی در حالی تلاش می‌کنند ایران را مقصر وضعیت فعلی برجام نشان دهند که عدول آنها از تعهداتشان عامل بن‌بست فعلی در اجرای این توافق هسته‌ای است.

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام که یک توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد بود خارج شد و دولت فعلی این کشور به ریاست «جو بایدن» تا کنون به وعده‌های خود برای بازگشت به آن خودداری کرده است.

بعد از خروج آمریکا از برجام ، دونالد ترامپ تحریم های گسترده ای را علیه ایران وضع نمود و دولت‌های اروپایی نیز با گذشت یکسال از تحریم های حداکثری آمریکا علیه اقتصاد و تجارت ایران، به وعده‌هایشان برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.جمهوری اسلامی ایران در واکنش به خلف وعده طرف‌های غربی اعلام کرد طبق مفاد مندرج در متن برجام تعهدات خودش ذیل این توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در خصوص رفع تحریم‌ها هفتم و هشتم تیرماه در دوحه برگزار شد. در این گفت‌وگوها ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و با وساطت «انریکه مورا » معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره برجام رایزنی کردند. آمریکا بعد از اتمام این مذاکرات مدعی شد که طرح پاره‌ای مطالبات فراتر از برجام عامل به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بوده است. با این حال ایران، نتیجه‌بخش نبودن گفت‌وگوها را رد کرده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »