دولت مودی و سیاست های افراطی  علیه مسلمانان هند 

دولت مودی و سیاست های افراطی  علیه مسلمانان هند

سیاست شرق _ دکتر علی زکوی (دکترای روابط بین الملل و کارشناس ارشد مطالعات منطقه ای)

با یک بررسی تاریخی پی خواهیم برد که هندوستان به عنوان کشوری دارای سابقه چندین هزاره ساله ، همواره از مردمی با فرهنگها و نژادهای مختلفی تشکیل گردیده است .مردمی که همواره در کنار هم بصورت مسالمت آمیز زندگی کرده اند سرزمینی که با نام سرزمین ۷۲ ملت از آن یاد می گردد.
اما مشکلات نژادی ،قومی و مذهبی در شبه قاره هندوستان به سال ۱۹۴۷ و پس از استقلال این کشورازامپراتوری بریتانیای کبیر برمی گردد چنانچه در فردای استقلال شاهد تضادها و درگیری هایی بین دو گروه مسلمانان و هندوها هستیم چنانکه درگیری های فرقه ای و مذهبی به کشته شدن و آوارگی هزاران نفر از هردو منجر گردید و سرانجام شبه قاره هندوستان به دو بخش هندوستان و پاکستان شرقی و پاکستان غربی تقسیم گردید و مدتی بعد پاکستان شرقی با اعلام استقلال از پاکستان غربی بنام بنگلادش موجودیت یافت .

از آن هنگام تاکنون نیز بین دو کشور پاکستان و هندوستان چندین جنگ برسر مالکیت کشمیر درگرفت اما درکشورکنونی هندوستان پس از استقلال بین مسلمانان و هندوها درگیری چندانی رخ نداده بود ، یکی از دلایل آن عدم پیگیری تفکرات ایدئولوژیک و ملی گرایی هندو و پیروی از تفکرات گاندی بود.چنانکه جامعه جدید هندوستان را به عنوان سرزمین مردمی که با عقاید و ادیان مختلف که مشهور به سرزمین ۷۲ ملت می شناختند که بصورت مسالمت آمیز در کنارهم زندگی می کردند.

با این حال و پس از روی کار آمدن نارندرا مودی از حزب بی .جی.پی در دو مقطع زمانی شاهد تغییر در برخورد با مسلمانان هستیم .در واقع این حزب از شاخه های سیاسی هندویسم بوده که تاکید اصلی آن بر ملیت هندو و ایدئولوژی هندوئیزم داشته است و با روی کار آمدن دولت وی شاهد افزایش تحرکات بر ضد مسلمانان بوده ایم بطوری گروه هایی مثل آر اس اس که تا قبل تشکیل دولت مودی بطور مخفیانه حرکات خشونت آمیزی برضد مسلمانان انجام می دادند اکنون با دست باز و آشکارا بر خشونتهای خود علیه مسلمانان شدت بخشیدند .

از جمله اقدامات دولت هند علیه مسلمانان در دوره حاکمیت مودی می توان به لغو حق خودمختاری منطقه کشمیر اشاره نمود . این خودمختاری در واقع پس از تقسیم کشمیر( معروف به ایران صغیر) به دو بخش میان پاکستان و هند ، براساس قانون اساسی هندوستان( ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند) به مردم این منطقه داده شده بود که با لغو این قانون از آن به بعد کشمیر بطور مستقیم توسط دولت دهلی نو اداره می شود که با اعتراضات بسیاری از سوی مردم و گروه های سیاسی کشمیر همرا بود .

دومین اقدام دولت مودی بر ضد مسلمانان تصویب قانون جدید اعطای تابعیت هندی است با تصویب این قانون تابعیت هندی به مسمانان داده نمی گردد و اعطای این تابعیت به آنها مشروط به ارائه مدارک معتبریست که نشان دهد اجداد آنها قبل از سال ۱۹۴۷ ساکن هند بوده اند و این درحالیست که اکثر این مردم فاقد مدارک خواسته شده از سوی دولت هستند تصویب این قانون که یکی از شعارهای انتخاباتی نارندرا مودی برای جلب آرا نظر هندوها بود به معنای نادیده گرفتن حق ۲۰۰میلیون مسلمان هندیست .با تصویب این قانون شاهد افزایش رفتارهای خشونت آمیز برضد مسلمانان از سوی هندوهای افراطی هستیم بطوری که بسیاری براثراین خشونتها جان باخته اند.

اقداماتی که با اعتراضات بسیاری نه تنها در  هند ، بلکه بسیاری از کشورهای اسلامی از آن جمله  رهبری ایران ، وزیر خارجه آقای ظریف و همچنین برخی کشورهای اسلامی مثل ترکیه و سازمانهای اسلامی وسازمانهای بین المللی و حقوق بشری همراه بوده است.

با این وجود و فارغ از سیاست افراطی دولت هند ، انجام سیاست های سرکوب گرایانه علیه مسلمانان ،می تواند هندوستان را در نزد افکار عمومی مسلمانان و حتی جهانیان منفور و از جایگاه ممتاز این کشور در نزد جهان اسلام بکاهد . هندوستانی که در نزد ممالک اسلامی با نام مهاتما گاندی عجین و از احترام خاص و قابل توجه ای نیز برخوردار است.

بدون شک  تحرکات و رایزنی های دیپلماتیک کشورهای اسلامی می تواند در تغییر سیاست جدید دولت هند علیه مسلمانان  موثر و از ادامه  سیاست های افراط گرایانه آن  تا حدود زیادی ممانعت به عمل آورند،مسئله ای که می بایست با در نظر گرفتن همراهی دولت های گذشته ی هندوستان با مسائل جهان اسلام و اهمیت این کشور به عنوان یک کشور غیرمتعهد از سوی سازمان کنفرانس اسلامی جدی گرفته شود.

انتهای پیام


دیدگاه برای “دولت مودی و سیاست های افراطی  علیه مسلمانان هند 
  1. مرسی دکتر ز کوی عزیز، تحلیل جالبی بود ، امیدوارم بیشتر از اینا بنویسید و ما استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *