«نوربالا»، برای توافق ایران و چین

با توجه به هشدارهای متعدد مخالفین و موافقین، انتظار می‌رود جناب دکتر ظریف عزیز، با انصاف و شجاعتی که از ایشان سراغ داریم، خیال دوستداران و میهن‌پرستان ایران را از هرگونه امتیازدهی ناعادلانه در این توافق آسوده کنند.

سیاست شرق _ محمدرضا خسروی[*]

اگر در ایام نوروز با وجود همه کم و کاستی‌های اقتصادی، گرانی هزینه‌ی سفر، ترس از ابتلا به کرونا و خطر رانندگی در برخی مسیرها و گردنه‌ها عزم سفر کردید، حتماً دغدغه جریمه پلیس همیشه بیدار و هوشیار راهنمایی‌ورانندگی را هم داشته‌اید. نیک می‌دانیم که برای گریز از جریمه، در کنار رانندگی ایمن و عدم تجاوز از سرعت مجاز، توجه به «نوربالای» رانندگان روبرو نیز می‌تواند بسیار راهگشا و پیشگیرانه باشد!

هرچند به نظر، این اقدام غیرقانونی می‌رسد، اما هشداری است که ازروی همزادپنداری مردم شکل‌گرفته است و یک حس مشترک را به تصویر می‌کشد. هشداری برای شما که با همه سختی‌ها، محدودیت‌ها و کمبودها تلاش می‌کنید زودتر و سریع‌تر به مقصد برسید و ناگفته پیداست که بی‌توجهی به این هشدارها می‌تواند موجب توقف، جریمه یا حتی ممنوعیت سفر برای شما و توقیف خودروی شما شود.

به نظر این مثالِ روزهای سفر، با شرایط امروز کشور ما همخوانی دارد؛ وقتی‌که در این جنگ ناجوانمردانه اقتصادی، تحریم‌های سیاسی و جنگ‌ها و ناآرامی‌های گوناگون منطقه‌ای، توافقنامه‌ای ۲۵ ساله با چین منعقد شده است که حتی در ایام تعطیلات عید ۱۴۰۰ و با وجود اخبار متفاوت درباره فوت نابهنگام و مشکوک آزاده نامداری، بازهم موردتوجه بسیاری از مردم، مسئولین، نمایندگان مجلس و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. از رانندگان تاکسی، آرایشگران و نانواها گرفته تا هنرمندان خارج‌نشین و داخلی و سیاستمداران قدیم و جدید کشور به این توافقنامه واکنش‌های متفاوتی نشان دادند.

اگر نگاهی به سایت‌ها، نوشته‌ها و حساب کاربری مسئولین رده‌بالای کشور بیندازید با موجی از تشویش، نگرانی و دل‌مشغولی که همگی نشان از یک هشدار جدی دارند، مواجه می‌شوید. در مسائلی که جنبه ملی دارند نگاه ما نیز باید ملی و میهنی باشد و اینکه منتقد، اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا، داخلی یا خارجی، چپ یا راست است، اهمیتی ندارد.

عرصه سیاست خارجی جایی برای آزمون‌وخطا نمی‌گذارد و نحوه عمل دولت‌ها درگذشته چراغ راهی است برای انتخاب راه درست!؛ بدانیم که قرآن هم ما را به شنیدن و تبعیت از بهترین‌ها رهنمون می‌سازد. این توافقنامه هرچه که در خود داشته باشد موجی از سردرگمی را به وجود آورده است که غیرقابل‌چشم‌پوشی است. این گزاره که چین اجازه انتشار مفاد توافق را نمی‌دهد خود کافی است تا گمانه‌زنی‌ها درباره امتیازات داده شده هر روز بیشتر و بیشتر شود.

جناب دکتر محمدجواد ظریف وزیر محترم امور خارجه کشورمان که دوست و دشمن او را سیاستمداری کارکشته و حرفه‌ای می‌دانند، از جمله معدود کسانی است که به حق و عدالت تکیه بر صندلی وزارت زده است و در این ۲ دوره این وزارتخانه را صاحب برند و راهبرد منطقی و علمی کرده است. وجود این‌چنین ظرفیتی که همواره می‌تواند بازیگر قدرتمندی در عرصه بین‌المللی باشد بدون شک غنیمت است. اگرچه ایشان اختیاری در تصمیم‌گیری‌های کلان در سیاست خارجی برای خود قائل نیستند، اما مذاکرات برجام نمونه بارز تأثیرگذاری شخصیت علمی و سیاسی ایشان در اجرای سیاست‌های کلان حکومتی است.

درباره مزایای برجام همین بس است که حتی مخالفان و دلواپسان آن هم همگی انتظار برگشت آمریکا به مفاد برنامه را دارند و به‌رغم شایعات و افسانه‌پردازی‌ها و سریال‌سازی‌های غیرمنصفانه هنوز می‌توان از آن به عنوان نقطه قوت در سیاست خارجی کشورمان نام برد. اما آنچه در خصوص توافق چین توجه ناظران عادی و متخصص را جلب می‌کند، عدم شفاف‌سازی در خصوص جزئیات مذاکرات و توافقنامه است. گزاره‌برگ‌ها و نقشه راه منتشر شده نیز مواردی کلی را مطرح کرده و جوابگوی سوالات ریز و درشت منتقدین نیستند.

بنابراین از آنجاکه دیواری کوتاه‌تر از وزارت خارجه برای نقد سیاست‌های کلانِ خارجی کشور وجود ندارد، با توجه به هشدارهای متعدد مخالفین و موافقین، انتظار می‌رود جناب دکتر ظریف عزیز، با انصاف و شجاعتی که از ایشان سراغ داریم، خیال دوستداران و میهن‌پرستان ایران را از هرگونه امتیازدهی ناعادلانه در این توافق آسوده کنند. امید می‌رود نور بالاهای روبرو را جدی بگیریم تا این خودروی خسته‌ای که با وجود گذشتن از گردنه‌های سخت و صعب‌العبور، هنوز توان و قدرت قابل‌ملاحظه‌ای دارد و به‌هرصورت در حال حرکت و پیشروی است از جاده و مسیر خود منحرف نشود و از رسیدن به مقصد بازنماند.

[*] فعال اجتماعی

انتهای پیام


دیدگاه برای “«نوربالا»، برای توافق ایران و چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *