جناب نبویان، انصافتان کجاست؟!

در مجموع باید به جناب نبویان گفت: خوش انصاف باشید و حقایق را همانگونه که هست نشان دهید. وارونه کردن حقایق و پیچ و تاب دادن آنها و کوبیدن طرف مقابلِ داخلی، نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه کلاف سیاست خارجی را سردرگم تر می سازد.

سیاست شرق _ محمدرضا خسروی؛

شامگاه شنبه چهارم اردیبهشت، برنامه جهان آرا که با اجرای امیرحسین ثابتی (قائل به توطئه دشمن در اعلام شیوع کرونا در ایران برای عدم شرکت مردم در انتخابات مجلس گذشته) با حضور آقای نبویان نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی در شبکه افق، به روی آنتن رفت.

جناب نبویان در این برنامه، افاضاتی در خصوص برجام و مذاکرات کنونی در «وین» داشتند و در بخشی از صحبتهای انقلابی و شورانگیز خود به کتاب «بدون هراس» نوشته «وندی شرمن» از اعضای اصلی مذاکره کننده آمریکایی در توافق هسته ای برجام در ۲۰۱۵، اشاره کردند و ضمن توصیه به مطالعه این کتاب، چند سطر گزینشی از آن را با احساس شرم و خجالت برای مخاطبین این برنامه تلویزیونی خواندند.

این بخش برای من آنچنان جالب بود که مجبور شدم علیرغم مشغله های زیاد، این کتاب را تهیه و مطالعه کنم. آنچه در ادامه این نوشتار می آید، مقایسه صحبتهای جناب نبویان با متن ترجمه شده کتاب «بدون هراس» نوشته «وندی شرمن» در انتشارات سروش است.

ابتدا جناب نبویان مدعی بودند که «وندی شرمن» در کتاب گفته است: « ما سعی کردیم با آقای عراقچی و دیگران دوست شویم و
اهدافمان را پیش ببریم!» در هیچ جای کتاب چنین نقل قولی وجود ندارد و پرواضح است که ادعای ایشان برداشت شخصی بیش
نیست و نسبت دادن دوستی برای رسیدن به اهداف، نتیجه گیری از مجموعه سطور کتاب در مورد مذاکرات هسته ای است که هر خواننده بیطرفی، آن را قبول نمیکند.

در قسمت دیگر ایشان مدعی شدند که «وندی شرمن» در کتاب گقته: « در بخشی از مذاکرات دیدم بهترین راه اینه که از طریق احساسات وارد شوم و گریه کردم!» و صفحه ۵۱ و ۵۲ کتاب را به صورت بسیار گزینشی خواندند.( فیلم این ادعاها در کانال برنامه جهان آرا موجود است) حال آنکه اصلا چنین چیزی به این شیوه مطرح نشده و اتفاقاً شرمن میگوید: « برخلاف اراده ام» اشکهایم جاری شد و …
برای روشن شدن موضوع تصویر این صفحات را در ادامه می آورم:

صفحه ۵۱

ادعای بعدی جناب نبویان، در مورد دست دادن خانم شرمن با تیم مذاکره کننده بود که آن هم متأسفانه تهمت و افترایی بیش نبود
و اتفاقاً در کتاب دقیقاً خلاف آن نوشته شده است که در صفحات مرتبط کتاب، موضوع را به گونه ای دیگر بیان شده است:

در جای دیگر در خصوص هدیه ظریف و روحانی سخن گفتند و البته از هدیه «فرش گرانبها» سخن گفتند که با مطالعه کتاب به
راحتی پی می بریم که جز یک رفتار دیپلماتیک نبوده است، هرچند باید قبول کرد که ما ایرانیها گاهی تحت تاثیر جو و فضای موجود، اقداماتی انجام می دهیم که طرف مقابل توقع آن را ندارد!

در مورد ارسال کارت تبریک برای نوروز و کریسمس هم، قضیه به شوریِ روایت آقای نبویان نیست. هرچند که اگر آقای عراقچی
برای ایام خاص یهودیان کارت تبریک ارسال میکردند، معلوم نبود که آقای نبویان چه مجازاتی برایشان در نظر میگرفتند!

در مجموع باید به جناب نبویان گفت: خوش انصاف باشید و حقایق را همانگونه که هست نشان دهید. وارونه کردن حقایق و پیچ و تاب دادن آنها و کوبیدن طرف مقابلِ داخلی، نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه کلاف سیاست خارجی را سردرگم تر می سازد.

من تنها به توصیه شما در مورد مطالعه کتاب عمل کردم ومتاسفانه کمتر در سخنان شما صداقت دیدم. ضمناً آیه شریفه « یا ایها الذین امنوا ال تتخذوا الکفار اولیا » فقط درباره آمریکا صدق نمیکند، که از سفر آقای قالیباف به روسیه، آنچنان با حرارت و شعف دفاع می کنید و البته ملاقات های متعددی با سفیر روسیه در مجلس داشته اید؛ به این آیه عمل می کنید؟!

به هرحال، برجام و سیاستهای کلان خارجی ما با آنچه امروز در مملکت ما میگذرد، اگرچه آنچنان قابل دفاع نیستند، اما روایت با قصد و غرض و انتخاباتیِ آنها هم، مشکلی را حل نمی کند.

انتهای پیام


دیدگاه برای “جناب نبویان، انصافتان کجاست؟!
  1. استناد به متن کتاب و شفاف سازی انجام گرفته به جذابیت یادداشت افزوده و مخاطب رو قانع می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *