آغاز ششمین دور مذاکرات برای احیای برجام در وین؛ گفتگوهای حساس و سرنوشت ساز

عراقچی: ابتدا باید آمریکا تحریم‌ها را بردارد و ایران بعد از راستی آزمایی اقدامات آمریکا تعهدات خود را اجرایی خواهد کرد.

سیاست شرق _ دور ششم مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۴ در چارچوب کمیسیون مشترک برجام به همراه آمریکا در وین آغاز شد.این گفتگوها که از روز شنبه ۲۲ خرداد آغاز شده، قرار است بار دیگر به موضوعات مورد اختلاف طرفین بر سر احیای برجام و سازوکار نحوه بازگشت آمریکا به توافق هسته ای ۲۰۱۵(رفع تحریم های اعمالی علیه ایران) و همچنین رفع محدودیت های ایران در زمینه نظارت هسته ای و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم، پرداخته شود.

به نقل از یورونیوز، بعد از پایان نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در دور ششم، نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرد گفتگوها در مورد جزئیات اقداماتی که همه طرف‌ها باید در دستور کار قرار دهند در کارگروه‌های مختلف ادامه می‌یابد.

آلن ماتون دیپلمات ارشد اروپایی که در این مذاکرات به نمایندگی از اتحادیه اروپا حضور دارد همچنین تاکید کرد که اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام به گفتگو با همه اعضای توافق و همچنین آمریکا به صورت مجزا ادامه می‌دهد.

در سوی مقابل سید عباس عراقچی، در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد که بعید می‌داند مذاکرات در این هفته به نتیجه برسد.

آقای عراقچی با بیان اینکه اوضاع پیچیده‌ای در مذاکرات حکمفرما شده تاکید کرد که ابتدا باید آمریکا تحریم‌ها را بردارد و ایران بعد از راستی آزمایی اقدامات آمریکا تعهدات خود را اجرایی خواهد کرد.سیاستی که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز مذاکرات در وین، بر آن تاکید داشته است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین روز شنبه در حساب توییتری خود نوشت که نخستین نشست از دور ششم درباره چگونگی ترتیب ادامه کار برای تکمیل فرآیند احیای موفقیت‌آمیز و سریع برجام پی گرفته می‌شود.

گفتگوها در حالی در پایتخت اتریش پی گرفته می‌شود که همچنان طرفین از باقی ماندن برخی اختلافات در موضوعات مختلف خبر می‌دهند.

دور پنجم و پیشین مذاکرات برای احیای برجام بین روزهای ۴ تا ۱۲ خرداد در پایتخت اتریش برگزار شده بود. در آغاز دور پیشین گمانه‌های زیادی مطرح شده بود که احتمالا طرفین بر سر احیای توافق هسته‌ای به تفاهم برسند. اما پس از گذشت بیش از یک هفته گفتگوهای فشرده، مذاکره‌کنندگان اعلام کردند که برای مشورت به پایتخت‌های خود مراجعه خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین؛ اروپا: در دور بعدی مذاکرات به توافق می‌رسیم

تعویق نشست خبری مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی/ اظهارات بلینکن در خصوص مذاکرات وین

در دور تازه گفتگوها انریکه مورا، معاون جوزپ بورل به نمایندگی از اتحادیه اروپا حضور خواهد داشت و از این طرف هم عباس عراقچی هدایت تیم مذاکره کننده ایرانی را برعهده دارد.

میخائیل اولیانوف، دیپلمات روسی روز جمعه در توییت دیگری ابراز امیدواری کرده بود که طرفین بتوانند در این دور به توافق دست یابند و دور ششم آخرین مرحله از مذاکرات طرفین بر سر احیای برجام باشد.

در همین راستا آلن ماتون، یکی از مذاکره کنندگان ارشد اروپایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که گفتگوها در حال پیشرفت است و طرفین با جدیت مذاکرات را پی می‌گیرند. آقای ماتون همچنین ادامه داد که حاضران در این مذاکرات به صورت جداگانه با آمریکا در تماس هستند تا بتوانند راه‌های لازم برای حصول به توافق نهایی در روزهای آینده را بررسی کنند.»

با وجود حصول پیشرفت‌های قابل توجه در ۵ دور پیشین مذاکرات هسته‌ای همچنان ایران و آمریکا می‌گویند اختلافات بر سر موضوعاتی باقی مانده و مشخص نیست این موضوعات چه زمانی حل و فصل شود. موضوعاتی که شامل برداشتن تحریم های مرتبط با برجام علیه ایران و همچنین رفع محدودیت های اعمالی ایران برای نظارت آژانس و همچنین افزایش غنی سازی اورانیوم تا مرز ۶۰ درصد است.

بعد از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ایالات متحده اعلام کرد که به توافق هسته‌ای با ایران باز خواهد گشت. در ماه‌های اخیر گفتگوهایی میان ایران و کشورهای گروه ۱+۴ به همراه آمریکا برای این منظور آغاز شده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *