لغو تابعیت آسانژ توسط اکوادور

اکوادور تابعیت جولیان آسانژ ، بنیانگذار ویکی لیکس را که در حال حاضر در زندان بریتانیا به سر می برد ، لغو کرد.

سیاست شرق _ سیستم قضایی اکوادور در نامه ای که در پاسخ به شکایت وزارت خارجه آمریکا ارسال شده ، بطور رسمی آنها را از بی اعتبار بودن شهروندی« جولیان آسانژ» مطلع کرده است.

به نقل از اسوشیتدپرس مقامات اکوادوری می گویند نامه تابعیت آسانژ حاوی ناسازگاری های متعدد ، امضاهای مختلف ، تغییرات احتمالی اسناد و هزینه های پرداخت نشده ، از جمله موارد دیگر است.

تابعیت زمانی مضر تلقی می شود که بر اساس پنهان کردن حقایق مربوطه ، اسناد جعلی یا کلاهبرداری اعطا شود.

کارلوس پوودا ، وکیل آسانژ گفت که این تصمیم بدون طی مراحل قانونی اتخاذ شده و اجازه حضور آسانژ در پرونده داده نشده است.

پوودا گفت: از تاریخ نقل قول (آسانژ) ، وی همچنین با یک بحران بهداشتی در بازداشتگاه که در آن بازداشت بود زندانی شد.

پوودا گفت که شکایات خود را درخواست می کند و خواستار تمدید و توضیح تصمیم است. بیش از اهمیت شهروندی ، مسئله احترام به حقوق و احترام به روند صحیح لغو تابعیت است.

آسانژ در ژانویه ۲۰۱۸ تابعیت اکوادور را به عنوان بخشی از تلاش نافرجام رئیس جمهور وقت لنین مورنو برای تبدیل وی به یک دیپلمات جهت اخراج وی از سفارت خود در لندن دریافت کرد.

روز دوشنبه ، دادگاهی در اکوادور این حکم را لغو کرد.

وزارت امور خارجه اکوادور می گوید که دادگاه به طور مستقل عمل کرد و روند قضایی را در پرونده ای که در دولت قبلی اتفاق افتاده بود و توسط همان دولت قبلی مطرح شده بود ، دنبال کرد.

آسانژ ۵۰ ساله از زمانی که در آوریل ۲۰۱۹ به دلیل از دست دادن وثیقه هفت سال قبل در یک نبرد جداگانه در دادگاه ، دستگیر شد ، در زندان بلمرش به سر می برد.

آسانژ هفت سال را در سفارت لندن در اکوادور به سر برد ، جایی که در سال ۲۰۱۲ فرار کرد تا از استرداد به سوئد برای جلوگیری از تجاوز جنسی جلوگیری کند.

در نوامبر ۲۰۱۹ ، سوئد تحقیق در مورد جرایم جنسی را متوقف کرد زیرا زمان زیادی سپری شده است.

دادستان های آمریکا آسانژ را به اتهام ۱۷ جاسوسی و یک مورد سوء استفاده از رایانه به دلیل انتشار هزاران سند فاش شده نظامی و دیپلماتیک در ویکی لیکس متهم کرده اند. این اتهامات شامل حداکثر ۱۷۵ سال زندان می شود.

دادستان های آمریکایی می گویند آسانژ به طور غیرقانونی به چلسی مانینگ ، تحلیلگر اطلاعاتی ارتش ایالات متحده کمک کرده است که نامه های محرمانه دیپلماتیک و پرونده های نظامی را که بعداً توسط ویکی لیکس منتشر شده ، سرقت کنند.

وکلای آسانژ ادعا می کنند که او به عنوان روزنامه نگار عمل کرده است و از اولین متمم برای حفظ آزادی بیان برای انتشار اسناد فاش کننده نقض نظامی آمریکا در عراق و افغانستان برخوردار است.

در اوایل این ماه ، دادگاه عالی انگلستان به دولت آمریکا اجازه تجدیدنظر درمورد تصمیمی را مبنی بر عدم تأسیس بنیانگذار ویکی لیکس به ایالات متحده برای مواجهه با اتهامات جاسوسی داد.

در ژانویه ، یک قاضی دادگاه بدوی درخواست ایالات متحده برای سترداد آسانژ به ایالات متحده را رد کرد.

جولیان آسانژ، هکر و برنامه‌نویس کامپیوتری، یک فعال سیاسی استرالیایی و سخنگوی وبسایت افشاگری ویکی‌لیکس است. آسانژ از ژوئن ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است. او در سوئد به سوء‌استفاده جنسی متهم شده و تحت پیگرد قانونی است. آسانژ اتهام‌های واردشده به خود را سیاسی و واکنشی به افشاگری‌های ویکی‌لیکس می‌داند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *