المپیک توکیو؛ دونده زن اهل بلاورس به لهستان پناهنده شد

به این دونده بلاروس پس از آنکه لهستان نسبت به پناهندگی او موافقت نمود، روز چهارشنبه از طریق وین وارد ورشو شد.

سیاست شرق _ کریستینا تیمانوسکایا، دونده اهل بلاروس که از ترس برخورد مقام‌های امنیتی این کشور از بازگشت به کشورش سرباز زده بود، روز چهارشنبه پس از توقف در فرودگاه وین به ورشو پایتخت لهستان رفت.

به نقل از یورونیوز، خانم تیمانوسکایا که قرار بود روز دوشنبه در مسابقات دو ۲۰۰ متر زنان در بازی‌های المپیک توکیو برای بلاروس مسابقه دهد، پس از آنکه از مقام‌های ورزشی کشور خود انتقاد کرد، اجازه حضور در مسابقه را پیدا نکرد.

بنا به این گزارش، این دونده که ۲۴ سال دارد، خواهان پناهندگی سیاسی به لهستان شد.

کریستینا تیمانوسکایا می‌گوید مسئولان کاروان ورزشی کشورش از او خواسته بودند به جای مسابقات دو ۲۰۰ متر زنان در مسابقه دو چهار در ۴۰۰ متر امدادی رقابت کند که با مخالفت این دونده روبرو شد.

بیشتر بخوانید:

اسکای اسپورت گزارش داد که دونده بلاروسی پس از امتناع از سوار شدن به هواپیما به مقصد مینسک به سفارت لهستان در توکیو رفت.

پس از آن لهستان اعلام کرد که حاضر است به این دونده پناهندگی بدهد و تیمانوسکایا بدون هیچ مشکلی می‌تواند وارد ورشو شود. او روز چهاشنبه با یک پرواز ابتدا از توکیو وارد وین و سپس از پایتخت اتریش به ورشو رفت.

از سوی دیگر ، کمیته المپیک بلاروس تصمیم به جلوگیری از حضور تیمانوفسایا در المپیک توکیو را اینگونه عنوان کرد: به گفته پزشکان ، در مورد وضعیت روحی و روانی ورزشکار بلاروسی کریستینا تیمانوفسکایا ، کادر فنی دوومیدانی ملی تیم تصمیم گرفت که حضورش در سی و دومین بازی های المپیک را لغو کند. در نتیجه. درخواست ورزشکار زن برای شرکت در مسابقه ۲۰۰ متر و ۴ × ۴۰۰ ابطال شد.

تیمانوسکایا قبلاً در لهستان برای پناهندگی سیاسی درخواست کرده بود و دومی ویزای بشردوستانه را به او پیشنهاد داده بود.

این اتفاقات به دلیل انتقاد این دونده ۲۴ ساله از تصمیمات مربیان خود و ابراز نگرانی از مجازات احتمالی خود از جانب مقامات بلاروس رخ داده است.

بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در در بلاروس و پیروزی الکساندر لوکاشنکو،اعترضات خیابانی در این کشور صورت گرفت و از سویی دیگر روابط این کشور با اتحادیه اروپا و آمریکا دچار تنش هایی گردید.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *