تحلیلی بر شاخص های موافقت یا مخالفت با هر انتخاب!

باید کارآمدی و شاخص های مدون، مدرج و مستند به علوم مرتبط و در چارچوب قوانین مربوطه، اساس و شالوده هر انتخاب درستی باشد.

شهاب زمانی _ تمرکز بر مفروضات غیر علمی و تجربه شده توسط فرد، جامعه و یا هر سیستمی ، زمینه ساز انتخاب های نادرست، در پیش گرفتن روندهای معیوب و در نتیجه اتلاف سرمایه های مختلف مادی و همچنین «زمان» بعنوان بخش برگشت ناپذیر از طول حیات فرد، جامعه و یا هر سیستمی خواهد شد.

مسئله مهمی که علی رغم تجارب مفید جوامع در حال توسعه و پیشرفته، همچنان بخشی از فرهنگ عمومی برخی کشورها محسوب و موجب تبعات منفی برای آنها می شود، تفکری که از آموزش ها و حتی ارزش هایی سرچشمه می گیرد که گاها هیچ ارتباط معنادار ، معقولانه و حتی علمی با نیازهای اساسی افراد، جامعه و یا سیستم ندارد.

شاید تاکید عده ای در انتخاب یا مخالفت افراد بر مبنای طبقه اجتماعی، جنسیت ، گروه قومی ، زبان و یا هر نوع تبعیض دیگری برای برخی جایگاه‌های تعریف شده و قانونی، بدون مد نظر گرفتن «کارآمدی» و «شایستگی های لازم» ، ریشه در قید و بندها و تعلقات شخصی محسوب شود که مانع سختی در برابر انتخاب افراد شایسته ،اصلاح روندهای معیوب و حرکت در مسیر بهبود رویکردهای نادرستی باشد که فرد یا سیستم مورد نظر، با محافظه کاری و جدیت از آن دفاع و مراقبت می نماید.

در بدترین حالت ممکن، تلاش گروههای ذی نفع برای ادامه حیات خود و محافظت از افراد خاص در مناصب مختلف، موجب توجیه دلایل مختلف، تحلیل های یک سویه و همچنین واکنش شدید نسبت به هر فرد یا تفکر جدیدی خواهد بود که می تواند مسیر دیگری را که شاید مثمر ثمر واقع شود، نشان دهد.

اینگونه است که سیستم یا تفکر مبتلا به معیارهای سنتی و نه مدرن ،معقول و علمی؛ همچنان در مسیری پر هزینه و ناکارآمدی حرکت و خواسته های اینچنینی بر رویکردهای تجربه شده ارجعیت پیدا نماید تا همچنان بهبود امور در چنبره ناکارآمدی های موجود اسیر و امید به تغییر و اصلاح امور را هر روز کم رنگتر نماید، این در حالی است که شاید همه افراد، بر وجود مشکلات مختلف موجود نیز، اذعان داشته باشند!

کسانی که منافع خود را در وجوه مشترک و مختلفی چون قشری گرایی، قوم گرایی، نژادی، زبانی و نه چارچوب های قانونی جستجو و در چنین وضعیتی، قضاوت مطلوب این افراد نه بر اساس نیازهای مطلوب جامعه، بلکه بر پایه تبعیض و پافشاری بر معیارهایی است که بنیانی علمی و کارکردگرا برای سیستم و جامعه مطلوب نخواهد داشت.

این در حالی است که انتخاب هر فرد مناسب برای هر جایگاهی، باید تصویری دقیق و جامع از خود جایگاه مربوطه، مهارتها و ویژگیهای خاص فرد و همچنین نیازهای واقعی مورد نظر جامعه و سیستم جهت توسعه و پیشرفت پایدار داشت تا انتخاب فرد ناکارآمد، بازخوردی زیانبار برای فرد، جامعه و یا سیستم به همراه نداشته باشد.

لذا هرگونه مخالفت یا موافقتی با هر فردی جهت تصدی هر جایگاهی، می بایست بر اساس دلایل متقن ، علمی و همچنین ویژگی های مرتبط بین فرد با جایگاه مربوطه باشد، تا نتنها اقناع افکار عمومی را در پی داشته باشد، بلکه ملاک هایی درست برای آیندگان قرار گیرند.

اینگونه است که در جوامع توسعه یافته، معیارهای انتخاب افراد، لیستی از مهارت ها ،دانش ها ،تجارب و ویژگی های لازم و مورد نیاز جهت انجام موفقیت آمیز وظایف و مسئولیت ها خواهد بود، بدون اینکه ملاک های سنتی و غیرمرتبط دخیل باشند. معیارهایی که بر اساس آنها مسئولیت ها به افراد شایسته ای محول می شود که تعلقات و اشتراکاتی همچون نژاد، قومیت، زبان ، طبقه اجتماعی و سایر موارد اینچنینی، ملاک انتخاب نباشد بلکه باید کارآمدی و شاخص های مدون، مدرج و مستند به علوم مرتبط و در چارچوب قوانین مربوطه ،اساس و شالوده هر انتخاب درستی باشد.

انتهای پیام

 


2 دیدگاه برای “تحلیلی بر شاخص های موافقت یا مخالفت با هر انتخاب!
  1. مهران نادری 2021-09-02 در 20:31 - پاسخ

    درود استاد زمانی بسیار عالی ،دقیق و کامل تشکر میکنم استاد زمانی عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *