وقوع کودتای نظامی در گینه

رسانه‌های گینه از وقوع کوتای نظامی توسط فرمانده یگان‌های ویژه نیروهای مسلح این کشور خبر دادند.

سیاست شرق _ رسانه‌های گینه از وقوع کوتای نظامی علیه دولت این کشور خبر داده و اعلام کردند که «آلفا کنده»، رئیس‌جمهور گینه کوناکری از سمت خود برکنار شده است.

به نقل از آناتولی، این رسانه‌ها ویدئویی منتشر کردند که در آن «آلفا کنده»، سرهنگ ممادی دومبویا، فرمانده یگان‌های ویژه نیروهای مسلح گینه و شماری از سربازان این کشور دیده می‌شوند.

سرهنگ ممادی دومبویا در این ویدئو اعلام می‌کند که به‌دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی گینه علیه دولت، کودتا انجام داده و کشور را به تصرف خود درآورده‌اند.

دومبویا همچنین گفت که رئیس‌جمهور «کنده» در بند نیروهای مسلح قرار داشته و قانون اساسی، حکومت و نهادهای دولتی فسخ و مرزهای کشور نیز تعطیل شده‌اند.

براساس ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز «کنده» در داخل یک اتاق با تعدادی از سربازان گینه حضور داشته و بسیار خسته به نظر رسید.

رئیس جمهور پابرهنه روی مبل

فیلم تلویزیونی شامل ۹ سرباز ناشناس بود که چندین نفر آنها خود را در پرچم ملی قرمز ، طلایی و سبز پوشانده بودند و گفته بودند که آنها به دلیل فساد گسترده ، سوء مدیریت و فقر قدرت را در دست گرفته اند.

آنها گفتند که قانون اساسی منحل شده است و برای ایجاد یک قانون اساسی جدید و فراگیر مشورت هایی انجام خواهد شد.

گزارش های متعدد می گویند که کودتا توسط یک واحد نخبه به سرپرستی لژیونر سابق فرانسوی ، سرهنگ دوم مامادی دومبویه رهبری شد.

در یک ویدیو، سربازان از رئیس جمهور ۸۳ ساله «کنده» می خواهند تأیید کند که او آسیبی ندیده است ، اما او از پاسخگویی خودداری می کند.

کسانی که پشت کودتا بودند گفتند که تمام مرزهای زمینی و هوایی به مدت یک هفته بسته شده است.

با این حال ، به گفته وزارت دفاع ، نیروهای وفادار به رئیس جمهور «تهدید را مهار کرده و گروه مهاجمان را دفع کردند».

یک منبع نظامی به خبرگزاری رویترز گفت ، پیش از این تنها پل ارتباطی سرزمین اصلی به شبه جزیره کالوم ، که بیشتر وزارتخانه ها و کاخ ریاست جمهوری را در خود جای داده بود ، بسته شد در حالی که بسیاری از سربازان ، برخی از آنها به شدت مسلح ، در اطراف کاخ مستقر بودند.

گزارش های تأیید نشده ای در مورد کشته شدن سه سرباز وجود دارد.

پس از انتشار این خبر ، طرفداران و فعالان مخالف به خیابان ها آمدند و جشن گرفتند.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا کودتای آشکار را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری رئیس جمهور این کشور شدند.

کشور گینه در غرب آفریقا از نظر منابع طبیعی غنی است اما سالها ناآرامی و سوء مدیریت باعث شده است که این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان باشد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *