مدیر کل شیلات خوزستان:اجرای پرورش ماهی در قفس برای اولین بار در خوزستان/پرورش ماهی در قفس در ایران و جهان

مدیر کل شیلات استان گفت:امسال برای اولین بار در استان خوزستان، پرورش ماهیان در قفس اجرایی می شود و قفس ها به دریا فرستاده می شوند.

سیاست شرق _ فتح الله ابوعلی مدیر کل شیلات استان خوزستان در نشست ویدئو کنفرانسی که با موضوع بررسی مسائل عمده تکثیر و پرورش ماهیان دریایی در خوزستان، با حضور مدیران سازمان شیلات ایران و مدیران کل تعدادی از استان ها و همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی برگزار شد اظهار داشت: طی چندسال اخیر در زمینه پرورش ماهیان دریایی در استخرهای خاکی تجربیات خوبی حاصل شده است و در ۲ سال گذشته شاهد تولید ۲۰۸ تن ماهیان دریایی در سطح استان بودیم.

فتح الله ابوعلی افزود: مجتمع میگوی چوئبده آبادان، به عنوان بزرگترین مرکز تولید میگوی استان، چندین سال به دلیل بیماری لکه سفید در آستانه تعطیلی و رکود قرارگرفته بود و طی اقدامات ارزشمندی که در ۲ سال اخیر انجام شد موجب افزایش انگیزه بهره برداران و رشد تولید در این مجتمع شده است.

وی یادآور شد: طبق برنامه ریزی های به عمل آمده در سال جاری مجددا توسعه ماهیان دریایی، در سطح استخرهای خاکی از جمله در چوئبده آبادان از سرگرفته می شود.

ابوعلی اضافه کرد: امسال برای اولین بار در استان خوزستان، پرورش ماهیان در قفس اجرایی می شود و قفس ها به دریا فرستاده می شوند.

وی، با اشاره به چشم انداز رشد و توسعه صنعت آبزی پروری در استان اظهار داشت: در حال حاضر برنامه های گسترده ای در حوزه پرورش ماهیان در دریا و سواحل در حال مطالعه و پیگیری است.

وی تصریح نمود: چندین پروژه در جهت بکارگیری تمامی ظرفیت ها از جمله استفاده از آبهای نامتعارف، پساب نیشکر و مزارع کشاورزی تعریف شده و امیدواریم در همین راستا مجتمع ۵ هزار هکتاری ماهی و میگو در شهرستان خرمشهر امسال کلنگ زنی شود.

ابوعلی، بچه ماهی مورد نیاز برای استخرهای خاکی در سال جاری، را ۵۰۰ هزار قطعه اعلام کرد و گفت: سال آینده حداقل دو برابر میزان فعلی مورد نیاز خواهد بود.

این مقام مسئول، مشکلات، مرکز تکثیر بچه ماهیان دریایی در شهرستان بندر امام خمینی(ره) را یکی از دغدغه های امروز شیلات استان خواند و تصریح کرد: این مرکز به صورت محدود  در حال تولید است و نیاز به همکاری و حمایت ویژه دارد و اگر با نگاه ملی بر روی این مرکز سرمایه گذاری شود قطعا در آینده تحولات مثبتی رخ می دهد و سالانه بالای ۲ میلیون بچه ماهی در این مرکز تولید می شود.

ابوعلی تاکید کرد: در شرایط فعلی، بازار داخلی جوابگوی کشش تورم و نوسانات لحظه ای نیست و نبود برنامه منسجم در خصوص بازاریابی ماهیان و مشکلات ایجاد شده لزوم توجه بیشتر بخش بازاریابی جهانی شیلات ایران را در این رابطه دوچندان کرده است.

وی، مشکلات ایجاد شده در صادرات به بازارهای خارجی را سد راه تولید و پرورش آبزیان عنوان کرد و ایجاد تنوع گونه ای، انتخاب مقاصد صادراتی متنوع، کمک و همراهی وزارت امور خارجه را برای تسهیل در امر صادرات محصولات شیلاتی  ضروری برشمرد.

ابوعلی، تامین به موقع نهاده ها و کنترل قیمت بچه ماهیان  دریایی را ضروری دانست و اظهارداشت: این نوسانات شدید برای بهره بردان سردرگمی ایجاد کرده است و باید بازار از این وضعیت خارج شود.

وی، در ادامه با گلایه از مشکلات ایجاد شده ناشی از سیاست ها و دستورالعمل های سازمان محیط زیست در خصوص پرورش ماهیان دریایی به ویژه ماهی سی باس خاطر نشان کرد: این محدودیت و حساسیت ها  فعالیت های آبزی پروری را با مشکل مواجه کرده است در حالی که در فعالیت سایر زیر بخش ها این گونه موانع ایجاد نشده است.

ابوعلی تصریح نمود :مجوز پرورش ماهی در قفس برای ماهیان بومی صادر شده است ولی به دلیل عدم ارائه گزارشات زیست محیطی، مجوز برای گونه سی باس هنوز صادر نشده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، با بیان اینکه نقش تحقیقات در حمایت از تولید، تکثیر و پرورش ماهیان دریایی و میگو کمرنگ است، خواستار تمرکز برروی دانش تخصصی و تکنولوژی های نوین به منظور حل بخش عمده ای از این موانع و مشکلات شد.
وی با اشاره به سیاست های راهبردی توسعه این بخش مهم از آبزی پروری استان، آمادگی اداره کل شیلات خوزستان را در خصوص همکاری و ارائه هرگونه حمایت لازم به بخش خصوصی متقاضی سرمایه گذاری در حوزه تکثیر و پرورش ماهیان دریایی را اعلام نمود.

تنوع در ساخت قفس و مزایای پرورش ماهی در قفس

پرورش ماهی در قفس طرحی است که در آن ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می گیرد که قفس ها و سبدها از چوب یا تورهای کیسه ای به شکل های مختلفی از جمله ثابت، شناور، قابل غوطه ور و غوطه ور با کارکردهای متفاوت ساخته می شود.
تنوع زیادی در شکل، اندازه ها و طرح های قفس دیده می شود که با شرایط مختلف محیطی تطابق پذیری زیادی دارند و از آنها به روش های مختلف استفاده می شود.
قفس های ثابت به صورت کیسه توری ساخته می شود که با تیرک هایی در کف دریا و یا رودخانه در آب نگهداری می شوند و با توجه به محدود بودن شکل و اندازه آنها تنها در آبهای کم عمق مستقر می شوند اما قفس های شناور توسط یک حلقه و یا چارچوب شناور نگهداری می شود که کاربرد آن نسبت به سایر انواع قفس ها بیشتر بوده و می توان در شکل ها و اندازه های مختلفی آن را ساخت.
قفس های قابل غوطه وری که از کیسه توری قفس غوطه ور به یک چارچوب یا دکل مستقر است، همان طور که از نامش پیداست در زمانی که دریا آرام است در سطح آب نگه داشته می شود و هنگام بدی آب و هوا و طوفانی شدن درون آب غوطه ور است، این قفس ها در عمق های مختلف آب نصب می شود و از صدمات در شرایط بد آب و هوایی در امان است اما قفس های غوطه ور که توسط سنگ یا پایک در بستر آب محکم می شود، از تعدادی جعبه چوبی ساخته می شوند و با توجه به این که در میان آن ها شکاف هایی وجود دارد، آب از درون آنها عبور می کند.
استفاده اصولی از منابع آبی همچون دریا، دریاچه، استخرهای ذخیره، استخر، چشمه ها، نهرها و رودخانه ها، سرمایه گذاری کمتر نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی و تولید بیشتر در واحد سطح، کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی، محصور کردن ماهیان در یک سطح کم با مصرف انرژی کم تر و همچنین امکان توسعه بیشتر و قابل جابجایی راحت تر از مزایای پرورش ماهی در قفس است.
طرح ماهی در قفس همچنین در اشتغال و درآمدزایی بیشتر، سهولت کار نسبت به استخرهای خاکی و بتونی در احداث و اجرا، استفاده از غذای طبیعی و کیفیت گوشت بیشتر، سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی مدیریت آسان و کم هزینه، سهولت در درمان علیه بیماری ها و انگل ها در مقایسه با استخرهای خاکی نقش بسزایی دارد.

سابقه پرورش ماهی در قفس در جهان و ایران

صنعت سودآور پرورش ماهی در قفس که یک روش ابداعی برای رونق آبزی پروری و رسیدن به سود کلان در شرایط خاص بوده، ابتدا در کشورهای دیگر که امکان سرمایه گذاری داشته، شروع شد و بعد این تجربه به کشور ما منتقل شد.
پرورش ماهی در قفس بیش از۵۰ سال در جهان سابقه دارد که کشورهای مالزی، نروژ و چین از مهم ترین کشورهای پرورش دهنده بوده و بعدها کویت، امارات و روسیه به این صنعت پیوسته اند.
در ایران سابقه زیادی در پرورش ماهی در قفس ثبت نشده، ولی از سال های ۱۳۶۱ با پرورش ماهی در قفس در سد « دز» خوزستان به صورت آزمایشی آغاز و در سال ۱۳۶۴ تولید در این دریاچه شروع شد.
در سال ۱۳۶۹ نیز پرورش ماهی در قفس به بسته شدن قراردادی بین شیلات ایران و یک شرکت نروژی در دریای خزر و دریای عمان شکل جدی تری به خود گرفت و طرح پرورشی آن در استان هرمزگان به ظرفیت ۱۸۰ تن اجرا شد و همچنان ادامه دارد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *