گفتگوی رهبران کشورهای بریکس؛ تصویب بیانیه نهایی

در این سند از تمام طرفها در افغانستان خواسته شده خویشتن‌داری نشان دهند و از توسل به زور خودداری ورزند و توجه خود را به مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر متمرکز سازند

سیاست شرق _ رهبران کشورهای روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی، اعضای سازمان «بریکس» بیانیه «دهلی نو» را به تصویب رساندند.

به نقل از اسپوتنیک، رهبران کشورهای روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی، اعضای سازمان «بریکس» بیانیه «دهلی نو» را در جریان دیدار ویدئویی به تصویب رساندند.

در این سند از تمام طرفها در افغانستان خواسته شده خویشتن‌داری نشان دهند و از توسل به زور خودداری ورزند و توجه خود را به مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر متمرکز سازند. همچنین به ضرورت تنظیم وضعیت انسانی در افغانستان و رعایت حقوق بشر در آن کشور اشاره شده است.

در این بیانیه همچنین به اهمیت پذیرش متقابل اسناد مربوط به واکسیناسیون و همکاری در روند مطالعه منشأ بروز بیماری کووید -۱۹ توجه شده است.

سیزدهمین نشست بریکس امسال تحت ریاست هند برگزار شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این نشست از جمله، ظاهر شدن جریان جدید بی ثباتی در افغانستان و از جمله در آسیای جنوبی بطور کلی را با « تلاش های غیرمسئولانه آمریکا در تحمیل ارزش های خود» مرتبط دانست.

بریکس (به انگلیسی: BRICS) نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌است. در ابتدا نام این گروه بریک نام داشت اما پس از پیوستن آفریقای جنوبی، به بریکس تغییر نام یافت.

هرچند اعضای گروه بریکس همگی به غیر از روسیه در ردهٔ کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال ظهور هستند اما عموماً به واسطهٔ اقتصادهایی با رشد پرشتاب و فراگیر و نفوذ تأثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند. بریکس نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و ۲۸٪ قدرت اقتصادی دنیا را در اختیار دارد.

در سال ۲۰۱۲ ترکیب‌بندی اسمی تولید ناخالص داخلی این گروه، ۱۳٫۶ تریلیون دلارآمریکا است. هو جینتائو، رئیس‌جمهور چین معتقد است که گروه کشورهای عضو بریکس، حامی و ارتقادهندهٔ وضعیت کشورهای در حال رشد و نیرویی برای حفظ صلح جهان هستند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *