ایران؛ پایان یک ماموریت دریایی موفقیت آمیز در اقیانوس ها

بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین رویداد نظامی در حوزه دریا توسط نیروی دریایی ارتش با اعزام ناوگروه رزمی متشکل از ناوشکن سهند و ناوبندر مکران که با پیمودن حدود ۴۵ هزار کیلومتر، توانایی های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در یک ماموریت مهم در اقیانوس ها نشان دادند

سیاست شرق _ امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح روز سه‌شنبه در نشست خبری، به تشریح ماموریت هفتادوپنجمین  ناوگروه نداجا اعزامی به شمال اقیانوس هند و بندر سن‌پترزبورگ روسیه پرداخت، ماموریتی که حواشی و گمانه زنی های زیادی برای آن از سوی آمریکایی ها ایجاد شده بود.

بزرگ‌ترین و تاریخی‌ترین رویداد نظامی در حوزه دریا توسط نیروی دریایی ارتش با اعزام ناوگروه رزمی متشکل از ناوشکن سهند و ناوبندر مکران که با پیمودن حدود ۴۵ هزار کیلومتر، توانایی های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در یک ماموریت مهم در اقیانوس ها نشان دادند. ماموریتی که عاقبت روز پنجشنبه با ورود ناوبندر مکران و ناوچه سهند روز پنجشنبه به تنگه هرمز و بندر عباس، پایان یافت.

پیشتر در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری، ناوبندر مکران و ناوچه سهند به سمت اقیانوس اطلس حرکت کرده بودند. 

در این راستا برخی از خبرگزاری ها از سوی مقامات دولتی آمریکا، به تصور اینکه مقصد این ناوگروه کشور ونزوئلا است، اقدام به هشدار و تحلیل های مختلفی نمودند. مقامات آمریکایی تصور می‌کردند مکران حاوی تسلیحاتی چون موشک‌های بالستیک است و قرار است به کشور ونزوئلا تحویل داده شوند.

با این حال و در نهایت در خرداد ماه، این دو کشتی در قالب ناوگروه ۷۵ پس از عبور از دماغه امیدنیک در منتهاالیه قاره آفریقا و اقیانوس آتلانتیک جنوبی، به سمت تنگه جبل الطارق حرکت کرده و بدون ورود به دریای مدیترانه به سمت کانال مانش و دریای بالتیک رفتند تا در تاریخ سوم مرداد ماه در رژه روز نیروی دریایی روسیه در بندر سنت پترزبورگ شرکت کنند.

ناوگروه ایران، در صبح دوم مرداد به سن پترزبورگ رسیدند تا در رژه روز نیروی دریایی روسیه که به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تشکیل ناوگان دریایی این کشور به طور گسترده‌تری در مقایسه با سال‌های گذشته برگزار می‌شد، شرکت کنند. رژه‌ای که دیگر مهمانان خارجی آن نیروی دریایی هند و پاکستان بودند که به ترتیب با ناوچه ذوالفقار و تبر در آن شرکت می‌کنند.

در رژه روز نیروی دریایی روسیه میان ۲۹ کشتی تاریخی، ناوچه و ناو متعلق به نیروی دریایی روسیه در رودخانه نوا رژه رفتند، در حالی که ۱۱ کشتی جنگی دیگر شامل ناوچه‌های نیروهای دریایی ایران، هند و پاکستان به همراه چهار زیردریایی نیروی دریایی روسیه در بندر کرانستات (Kronstadt) رژه رفتند.

۳۹ فروند هواپیما و ۹ فروند هلیکوپتر هوادریا (هواپیمایی نیروی دریایی) روسیه نیز از فراز سن پِترزبورگ در دسته‌های سه فروندی عبور کردند.

پس از شرکت در رژه نیز، این دو کشتی به سمت جنوب حرکت کرده، وارد دریای مدیترانه شده و پس از عبور از کانال سوئز، دریای سرخ، تنگه باب المندب، خلیج عدن و اقیانوس هند، وارد آب‌های سرزمینی ایران در دریای عمان شدند.

پایان موفقیت آمیز ماموریت دریایی ناوگروه ۷۵، گوشه ای از توانایی های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که می تواند تجارب ارزشمندی را برای ایران داشته و به ثبت برساند.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *