مراسم سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، همزمان با تسلط طالبان بر افغانستان!

مقامات دولت فعلی و قبلی ایالات متحده در گرامی داشت کشته های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱

این اولین سالگردی است که پس از اتمام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در کمتر از دو هفته قبل ، برگزار شد و به طولانی ترین جنگ ایالات متحده در تاریخ تبدیل شد.

سیاست شرق _ در ایالات متحده روز شنبه بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را گرامی داشتند ، با این حال این کشور پرده ای بر جنگ علیه تروریسم در افغانستان کشیده و تمرکز خود را بر تهدیدات امنیتی جدید چین و مسائلی دیگر متمرکز کرده است.

به نقل از خبرگزاری کیودو ژاپن، مجموعه ای از این مراسم ها برای تجلیل از نزدیک به ۳۰۰۰ قربانی از بیش از ۹۰ کشور جهان برگزار شد‌، حادثه ای که ۲۰ سال از آن می گذرد.

رئیس جمهور جو بایدن هیچ گونه سخنرانی نکرد ، زیرا روز قبل پیامی ویدئویی برای گرامیداشت جان باختگان منتشر کرد‌

ولی جرج بوش ، در سخنرانی خود در یکی از این مراسم ها، اظهار داشت که مفتخر بود که رهبری مردم را در آن زمان به عهده داشته باشد ، اما از وضعیت کنونی ملت آمریکا که دچار شکاف سیاسی و اجتماعی است ابراز تاسف کرد.

این اولین سالگردی است که پس از اتمام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در کمتر از دو هفته قبل ، برگزار شد و به طولانی ترین جنگ ایالات متحده در تاریخ تبدیل شد.

علیرغم هزینه تقریبی ۲ تریلیون دلار و کشته شدن بیش از ۲۴۰۰ سرباز در طول جنگ ، شکست ایالات متحده در افغانستان در هفته های پایانی آشکار بود ، زیرا دولت مرکزی افغانستان سقوط کرد و طالبان پس از ۲۰ سال از برکناری توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا، مجددا به قدرت رسیدند‌.

صبح ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، اعضای گروه القاعده، چهار هواپیمای تجاری را ربودند و دو هواپیما را به برج های دوقلوی مجتمع مرکز تجارت جهانی در منهتن اصابت، ولی هواپیمای سوم در نزدیکی پنتاگون سقوط کردند.

چهارمین هواپیما پس از مقاومت ۴۰ مسافر و خدمه در هواپیما در مقابل ربایندگان ، در میدان خالی در پنسیلوانیا ، سقوط کرد.

بر اساس یادبود و موزه ۱۱ سپتامبر ، ۴۰ درصد از خانواده های کشته شدگان در مرکز تجارت جهانی بقایای قربانیان را دریافت نکرده اند.

در پایان دسامبر ۲۰۰۱ ، حکومت طالبان توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا سرنگون شد. اگرچه اسامه بن لادن ، رهبر القاعده ، مغز متفکر حملات تروریستی ، در سال ۲۰۱۱ کشته شد ، اما نیروهای آمریکایی در افغانستان برای آموزش و کمک به نیروهای امنیتی و دولتی باقی ماندند.

حمایت افکارعمومی مردم آمریکا از مشارکت نظامی ایالات متحده در ابتدا قوی بود ، اما با گسترش جنگ و با گذشت زمان کاهش یافت.

بایدن ، دموکرات ، مشابه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور جمهوریخواه خود ، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را دنبال کرد و مهلت ماموریت را در پایان ماه اوت تعیین کرد.

در همین حال ، نگرانی ها از احتمال تبدیل مجدد افغانستان به یک پناهگاه امن برای تروریست ها و همچنین از بین رفتن شدید آزادی های مدنی و تبعیض نسبت به زنان وجود دارد.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *