رافائل گروسی: مشکل آژانس[باایران]، برای کوتاه مدت حل شده است

گروسی: مشکل آژانس برای کوتاه مدت حل شده و تصاویری که از این تأسیسات ضبط می‌شوند با مهر و موم آژانس در ایران باقی خواهند ماند.

سیاست شرق _ رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان سخنرانی خود برای گشایش نشست تازه شورای حکام گفت که تهران هنوز به پرسش‌های این نهاد درباره مواد هسته‌ای موجود در چهار نقطه ایران پاسخی نداده‌اند.

به نقل از یورونیوز، گروسی این اظهارات را در حالی ایراد کرد که شامگاه یکشنبه در بازگشت از سفر کوتاهش به تهران، از حصول توافق با ایران بر سر «ایجاد فضای دیپلماتیک» برای رسیدن به «راه‌حل‌های گسترده‌تر» و نیز «رسیدگی به تجهیزات نظارتی» خبر داده و این سفر را «سازنده» خوانده و تاکید کرد که فوری‌ترین مسئله آژانس با ایران حل شده است.

رافائل گروسی در ابتدای نشست سالیانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) در وین، پایتخت اتریش آغاز شده و قرار است یک هفته ادامه داشته باشد، گفت که گزارشش با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، فعالیت‌‌های آژانس در پیوند با راستی‌آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در چند ماه گذشته را پوشش می‌دهد.

به گفته گروسی آژانس تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ اجرای تعهدات هسته‌ای ایران در چهارچوب برجام را بررسی و نظارت کرده اما از آن تاریخ به بعد، به دلیل تصمیم ایران مبنی بر توقف اجرای تعهدات برجامی‌اش از جمله در موضوع پروتکل الحاقی، فعالیت‌های آژانس در این زمینه نیز به طور جدی تضعیف شده است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «من در گزارشم مجدداً تأکید کردم که عدم پاسخگویی ایران به درخواست‌های آژانس برای دسترسی به تجهیزات نظارتی این کشور، ظرفیت فنی آژانس و تداوم آگاهی آن، یعنی چیزی را که آژانس برای از سرگیری تأیید و نظارت بر فعالیت هسته‌ای ایران بدان نیاز دارد، به طور جدی به خطر می‌اندازد. تعهدات (از سوی ایران) در طول زمان کم شده و اخیراً به طور قابل توجهی کاهش یافته است. احتمال دارد اعتماد آژانس (به ایران) همچنان رو به افول باشد مگر این که وضعیت ایران بلافاصله اصلاح شود.»

وی همچنین با اشاره به گزارشش درباره موافقت‌نامه پادمان (ان‌پی‌تی) با جمهوری اسلامی ایران و نیز پرسش‌های آژانس درباره چهار مکان مشکوک در ایران که در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته گفت: «وجود چندین ذره اورانیوم با منشاء انسانی در سه مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده و همچنین وجود ذراتی با ایزوتوپ تغییر یافته در یکی از این مکان‌ها به روشنی نشان می‌دهد که مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای در این مکان‌ها وجود داشته است.»

رافائل گروسی همچنین از ایران خواست که «تمام تعهدات قانونی» خود را بر اساس «ترتیبات تکمیلی موافقتنامه پادمانی»اش انجام دهد.

گروسی همچنین گفت که روز یکشنبه نیز گزارش دیگری تحت عنوان تأیید و نظارت در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تهیه کرده است.

او درباره مسئله نظارت آژانس بر تأسیسات هسته‌ای ایران، با یادآوری امضای بیانیه مشترک در سفرش به تهران و دیدار با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که مشکل آژانس برای کوتاه مدت حل شده و تصاویری که از این تأسیسات ضبط می‌شوند با مهر و موم آژانس در ایران باقی خواهند ماند.

به گزارش سیاست شرق، با خروج یکجانبه آمریکا از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و برقراری تحریم های گسترده علیه ایران ،طی یک سال از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ تا ۱۸ اردیبهشت ۹۸ ، گفت‌وگوها و مذاکرات بین سایر اعضای باقی‌مانده در برجام و ایران به‌منظور کاهش تبعات تحریم های ایالات متحده در سطوح مختلف صورت گرفت که بعد از اینکه منجر به نتایج مطلوب نشد، شورای‌عالی امنیت ملی ۱۸ اردیبهشت ۹۸ و در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام، دراین‌باره بیانیه‌ای صادر و کاهش تعهدات برجامی را آغاز نمود‌.

ایران با اعلام قبلی به آژانس بین المللی انرژی اتمی، به مرور سطح تعهدات هسته‌ای پیش‌بینی شده در این توافق بین‌المللی را کاهش داد. با این حال بعد از روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید، مذاکره برای احیا برجام با سایر امضا کنندگان آن به جز آمریکا را آغاز شد ولی با به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در ایران ،مذاکرات متوقف گردید.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *