انتخابات روسیه؛ کسب اکثریت کرسی های دوما توسط حزب حامی پوتین

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که این پیروزی‌ها «در مجموع ۳۲۴ کرسی از ۴۵۰ کرسی دوما را از آن این حزب می‌کند» که ۱۹ کرسی کمتر از سال ۲۰۱۶ است اما همچنان برای ایجاد تغییر در قانون اساسی روسیه کافی است

سیاست شرق _ مقامات انتخاباتی روسیه اعلام کردند که حزب «روسیه واحد» ۳۲۴ کرسی از ۴۵۰ کرسی پارلمان آینده را به دست می‌آورد. این تعداد کرسی کمتر از کرسی‌های کسب شده در انتخابات گذشته از سوی این حزب است اما همچنان اکثریت قریب به اتفاق کرسی های دوما را در اختیار گرفته است.

به نقل از یورونیوز، حفظ اکثریت قاطع این حزب در دوما، پیش از انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سال ۲۰۲۴ برای کرملین بسیار مهم خواهد بود. دوره فعلی ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین تا سه سال دیگر به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود او یا به دنبال انتخاب مجدد باشد یا استراتژی دیگری را برای ماندن در قدرت انتخاب کند.

حزب «روسیه واحد» طبق نتایج اعلام شده ۴۹.۸ درصد آرا را برای ۲۲۵ کرسی تقسیم شده از سوی احزاب را کسب کرد. ۲۲۵ قانونگذار دیگر مستقیما از سوی رای دهندگان انتخاب می‌شوند که طبق نتایج مشخص شده، ۱۹۸ نفر از نامزدهای «روسیه واحد» در این رقابت‌ها پیروز شدند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که این پیروزی‌ها «در مجموع ۳۲۴ کرسی از ۴۵۰ کرسی دوما را از آن این حزب می‌کند» که ۱۹ کرسی کمتر از سال ۲۰۱۶ است اما همچنان برای ایجاد تغییر در قانون اساسی روسیه کافی است.

سه حزب دیگر که اغلب با کرملین همراه هستند، خود را با تصمیم‌های آن وفق می‌دهند کرسی‌های باقی مانده را به همراه حزب «خلق جدید» که سال گذشته تشکیل شد و بسیاری از آن به‌عنوان پروژه‌ای تحت حمایت کرملین نام می‌برند در دست خواهند گرفت.

سه نامزد از سه حزب دیگر و پنج فرد مستقل نیز وارد دومای روسیه می‌شوند.

حزب کمونیست دومین نیروی سیاسی بزرگ در پارلمان روسیه ۵۷ کرسی را به دست می‌آورد که نسبت به ۴۲ کرسی پنج سال قبل وضعیت بهتری یافته است.

این در حالی است که تعداد کمی از نامزدهای مخالف پوتین در انتخابات این دوره شرکت داشتند.دولت نیز، سازمان‌های مرتبط با الکسی ناوالنی رهبر مخالف زندانی را «افراطی» اعلام کرده و طبق قانون جدید، هر شخص مرتبط را از در اختیار گرفتن پست دولتی منع کرده است.

انتهای پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *