... امروز: سه شنبه - ۰۴ اردیبهشت - ۱۴۰۳
اجتماعی ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ - 9:32 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

یارمحمد اسدپور، شاعر خوزستانی درگذشت

از آثار اسدپور می‌توان به مجموعه شعرهای «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها»، «مکاشفه در باغ سوکیاس» و «گلو تاریک از صدای دنیاست» اشاره کرد. 

سیاست شرق _ یارمحمد اسدپور شاعر خوزستانی، امروز ۱۳ فروردین ماه، در بیمارستان ۲۲ بهمن مسجدسلیمان درگذشت.

این شاعر نام آشنای خوزستانی، که از چند روز گذشته بر اثر سکته مغزی در بیمارستان بستری بود، دارای آثار ارزشمندی است که نام او را همچنان در اذهان دوستداران شعر و فرهنگ فارسی ماندگار خواهد نمود.

یارمحمد اسدپور در سال ۱۳۳۰ در مسجدسلیمان متولد شد. او به همراه هرمز علی‌پور، آریا آریاپور، سیدعلی صالحی، مجید فروتن و سیروس رادمنش از شاعران مطرح موج ناب در سال‌های ۱۳۵۵–۱۳۵۷ شناخته می‌شود. از آثار اسدپور می‌توان به مجموعه شعرهای «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها»، «مکاشفه در باغ سوکیاس» و «گلو تاریک از صدای دنیاست» اشاره کرد. 

مجموعه «گلو تاریک از صدای دنیاست» از اشعار تازه‌ این شاعر مسجدسلیمانی است که در ۴۲۰ صفحه و با شمار گان  ۱۰۰۰ نسخه منتشر شده است. 

سعید آژده که از بستگان اسدپور است، به ایسنا گفت: شاعر بزرگ شعر ناب … در شهری که هیچگاه نفس‌های شاعر از او جدا نبوده و اسدپور را در تمام نیم قرن اخیر دلبسته خود کرده است.

وی ادامه داد:‌ یارمحمد اسدپور بخشی از تاریخ ادبیات جنوب است.

آژده خاطرنشان کرد: اسدپور از مبدعان جریان شعری موج ناب ایران است که در دهه ۵۰ هجری شمسی با چهار نفر دیگر از دوستانش چون هرمز علی‌پور آریا آریاپور، سید علی صالحی و سیروس رادمنش توانستند برگ زرین دیگری بر تاریخ ادبیات ایران اضافه کنند.

او گفت: وی تنها شاعر موج ناب است که تمام عمرش را در مسجدسلیمان گذرانده و تاکنون ده‌ها شاعر و نویسنده در این شهر پرورش داده‌ و از تاثیرگذارترین شاعران جنوب بوده است.

این شاعر معتقد است: بدون تعارف و با دلایل علمی شعر یارمحمد اسدپور از میان هم نسل های خود یگانه‌ترین و ناب‌ترین است ولی انزوای ملتهب و دوری از اشتهار فرصت زیادی را از یارمحمد اسدپور گرفت. هر شاعری شاید یک شعر خوبش برای ماندن در اذهان کفایت می‌کند اما اسدپور بی‌اغراق همه اشعار کتاب اولش ماندگاری می‌پذیرند.

پایگاه خبری «سیاست شرق»، فقدان این شاعر گرانقدر را به جامعه ادبی و فرهنگی خوزستان و کشور تسلیت عرض می نماید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »