... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 10:07 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

روسیه ۴۰ دیپلمات آلمانی را اخراج کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، سفیر آلمان در مسکو را احضار کرده و به او اطلاع داده است که "۴۰ تن از همکاران نمایندگی دیپلماتیک آلمان در روسیه اشخاص نامطلوب تشخیص داده شده‌اند".

سیاست شرق _ روسیه ۴۰ دیپلمات آلمانی را به عنوان “اشخاص نامطلوب” اعلام و دستور اخراج آن‌ها را صادر کرد. این یک اقدام کرملین به تلافی اخراج دیپلمات‌های روس از آلمان انجام شده است.

روسیه ۴۰ دیپلمات آلمانی را از کشور اخراج کرد. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، سفیر آلمان در مسکو را احضار کرده و به او اطلاع داده است که “۴۰ تن از همکاران نمایندگی دیپلماتیک آلمان در روسیه اشخاص نامطلوب تشخیص داده شده‌اند”.

این واکنش تلافی‌جویانه روسیه در قبال اقدام مشابه آلمان صورت می‌گیرد. وزارت خارجه روسیه گفته است که به سفیر آلمان در مسکو یک یادداشت اعتراضی در مورد سیاست غیردوستانه برلین نیز داده شده است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان این تصمیم روسیه را محکوم کرد و گفت: «انتظار داشتیم که روسیه چنین اقدامی صورت دهد، اقدامی که به هیچ وجه قابل توجیه نیست.»
بربوک افزود که همکاران اخراج شده وزارت خارجه آلمان “هیچ خطایی مرتکب نشده‌اند”. او گفت که این همکاران، با علاقه تمام برای بهبود مناسبات دوجانبه، و به رغم وضعیتی که در آنجا هر لحظه رو به وخامت گذاشته، راهی این کشور شدند.
وزیر خارجه آلمان گفت: «با این اخراج‌هایی که امروز اعلام شد، روسیه بیش از پیش به خود آسیب رسانده است».

اخراج دیپلمات‌های روسیه از آلمان

آلمان در اوایل ماه جاری آوریل ۴۰ تن از همکاران سفارت روسیه در برلین را “اشخاص نامطلوب” اعلام و آن‌ها را از کشور اخراج کرد. مقامات آلمان انتظار این را داشتند که مسکو دست به چنین اقدامی تلافی‌جویانه‌ای بزند.

در اطلاعیه وزارت خارجه روسیه آمده است که یک یادداشت اعتراضی قاطع علیه اظهارات آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان به گزا آندریاس فون گیر، سفیر برلین در مسکو، داده شده است.

آنالنا بربوک به هنگام اخراج دیپلمات‌های روس گفته بود که این افراد “هر روز در آلمان علیه آزادی و انسجام جامعه ما فعالیت داشته‌اند” و فعالیت این دیپلمات‌های روس “تهدیدی است برای کسانی که نزد ما پناه آورده‌اند”.

خانم بربوک همین اظهارات را بار دیگر به مناسبت اخراج ۴۰ دیپلمات آلمانی تکرار کرد.
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پی اعلام اخراج دیپلمات‌های آلمانی گفته است: «ما نیز به این عمل خصمانه ماشین سیاسی آلمان پاسخ می‌دهیم.»


تاکنون بسیاری کشورهای اروپایی به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین ده‌ها تن از دیپلمات‌های روسیه را اخراج کرده‌اند.

بر اساس اطلاع خبرگزاری آلمان، شمار دیپلمات‌های اخراج شده آلمانی حدود یک سوم پرسنل دیپلماتیک برلین در روسیه است. با این اخراج در مجموع ۱۰۰ نفر باید روسیه را ترک کنند، زیرا وابستگان این دیپلمات‌ها نیز مجبور به ترک کشور هستند.

انتظار می‌رود که خدمات نمایندگی‌های آلمان، از جمله خدمات کنسولی خارج از مسکو، پایتخت روسیه با محدودیت روبرو شود. سفارت آلمان در مسکو، در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، بزرگ‌ترین نمایندگی را در روسیه دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »