... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
اجتماعی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 4:19 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0
در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت استاد شهید مطهری؛

رئیسی: استاد مطهری، معلم بزرگ انقلاب است

رئیس‌ جمهور: راه صیانت از فکر و ذهن جوانان، احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری و سایر بزرگان است چرا که تفکر آنها می‌تواند به استحکام اعتقادات نسل جوان کمک کند.

سیاست شرق _ سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور، روز یکشنبه در دیدار با اعضای ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت استاد شهید مرتضی مطهری، این شهید گرانقدر را فقیه، فیلسوف، عارف و سیاستمدار انقلابی خواند و گفت: تفکر استاد مطهری مبنای انقلاب اسلامی است و امروز نیز می‌توان از ظرفیت کلام، اندیشه و آموزه‌های او در راستای بسط و تبیین معارف انقلاب اسلامی استفاده کرد.

رئیس‌ جمهور یکی از ویژگی‌های مهم شهید مطهری را پاسخ به شبهات و باز کردن گره‌های ذهنی دانست و گفت: شهید مطهری عالِم به زمان خودش و مسائل جامعه بود. برخی از حل گره‌های ذهنی جامعه فراری هستند اما شهید مطهری مسلط به مبانی، تاریخ، فلسفه و فنون مختلف بود و با زمان‌شناسی و شناخت جامعه سعی در باز کردن گره‌های ذهنی جوانان و جامعه داشت.

رئیسی افزود: یکی از گره‌های ذهنی که امروز نیز دشمن نسبت با آن ایجاد چالش و شبهه می‌کند، مساله زن و خانواده است که شهید مطهری در این زمینه نیز اقدام به ارائه راهکار کرده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مبانی تفکر شهید مطهری معطوف به زمان نیست و همیشه زنده است، خاطرنشان کرد: رمز ماندگاری تفکرات شهید مطهری این است که جامعه و نیازهای آن را شناخت و متناسب با آن نسخه‌های فکری، فرهنگی و عقیدتی ارائه کرد.

رئیسی با بیان اینکه تفکر شهید مطهری میرایی ندارد و حیات در آن جاری و ساری است، تصریح کرد: با مطالعه آثار استاد مطهری احساس می‌شود اصلا ایشان شهید نشده و زنده است؛ زیرا تفکر و میراث او زنده است. زنده بودن مطهری به زنده بودن جسم او نیست بلکه زنده بودن او حاصل میراث و تفکر این استاد برجسته است.

رئیس‌ جمهور ضمن قدردانی از خدمات و تلاش‌های بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری به دست‌اندرکاران آن توصیه کرد: باید آثار شهید مطهری جمع‌آوری و از سوی دانشگاهیان، حوزویان و فرهیختگان به آن پرداخته شود. صدا و سیما، وزارت ارشاد و آموزش و پرورش وظیفه دارند بیش از پیش نسبت به تبیین و شناساندن آثار و تفکرات شهید مطهری به جامعه خصوصا نسل جوان اهتمام ورزند.

رئیسی همچنین به ضرورت ترجمه کتاب‌های استاد مطهری به زبان‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: باید تلاش شود آثار استاد مطهری جلوه بیشتری در حیات فکری جوامع داشته باشد.

رئیس جمهور احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری را یکی از بهترین راهکارهای صیانت از نسل جوان دانست و اظهارداشت: در شرایطی با گسترش ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی، جامعه در معرض انبوه پیام‌ها و اندیشه‌های مختلف است، راه صیانت از فکر و ذهن جوانان، احیای اندیشه و آموزه‌های شهید مطهری و سایر بزرگان است. چرا که تفکر آنها می‌تواند به استحکام اعتقادات نسل جوان کمک کند و با توجه به جذابیت ذاتی که در بیان و اندیشه آن بزرگوار بود، می‌تواند موج‌آفرین باشد و نسل جوان را جذب کند.

رئیسی آثار شهید مطهری را یک راهنمای کامل در حوزه اندیشه اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: استاد مطهری معلم بزرگ انقلاب است و اندیشه‌های ایشان می‌تواند در رفع همه شبهات و تردیدهایی که ممکن است در ذهن جامعه نسبت به مبانی انقلاب ایجاد شود، موثر باشد. امروز جامعه بیش از همیشه تشنه و نیازمند پرداختن به اندیشه‌های آن استاد فرزانه و معلم شهید است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »