... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
اقتصادی ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 4:18 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

یاسمین فهیمی، اولین زنی که رئیس بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان شد

فهیمی نخستین زنی است که به این مقام رسیده است و از او به عنوان فردی رک و قاطع یاد می‌کنند.

سیاست شرق _ یاسمین فهیمی، به ریاست بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان انتخاب شد. این سیاستمدار ۵۴ ساله که فرزند یک شیمیدان ایرانی است، توانست بیش از ۹۰ درصد از آراء را به خود اختصاص دهد. او نخستین زنی است که ریاست اتحادیه کارگری آلمان را به عهده می‌گیرد.

به نقل از دویچه‌وله، یاسمین فهیمی که زمانی دبیرکل حزب سوسیال دموکرات آلمان بود، با کسب ۳۸۵ رأی موافق از مجموع ۳۹۸ رأی، به ریاست بزرگترین و قوی‌ترین اتحادیه کارگری در آلمان انتخاب شد.
اتحادیه کارگری آلمان ۸ سندیکا با مجموع بیش از ۶ میلیون عضو را در بر می‌گیرد.
 فهیمی نخستین زنی است که به این مقام رسیده است و از او به عنوان فردی رک و قاطع یاد می‌کنند.

فهیمی می‌گوید به عنوان تنها فرزند مادری که به تنهایی او را بزرگ کرد، در مسیر خود مجبور بود بر موانع زیادی غلبه کند. پدر فهیمی یک شیمیدان ایرانی بود که پیش از تولد او در یک سانحه رانندگی جان باخت. یاسمین فهیمی در دوران تحصیل به علوم طبیعی و تجربی علاقمند بود. در دهه ۸۰ میلادی ابتدا در هانوفر در رشته الکتروتکنیک شروع به تحصیل کرد. سپس تغییر رشته داد و در رشته شیمی مشغول تحصیل شد.
سال ۲۰۱۴، صعود تا دبیرکلی حزب
پس از پایان دانشگاه، فهیمی قدم در مسیر پیشرفت‌های شغلی گذاشت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ در اتحادیه صنعتی معدن، شیمی و انرژی فعالیت می‌کرد.
سال ۲۰۱۴ زیگمار گابریل او را به مقام دبیرکلی حزب سوسیال دموکرات انتخاب کرد. این دو مناسبات راحت و بی‌تنشی نداشتند. دو سال بعد فهیمی از این مقام کنار رفت. او می‌گوید از این دو سال بسیار آموخته است. 
این سیاستمدار آلمانی از سال ۲۰۱۷ به عنوان نماینده حزب سوسیال دموکرات به پارلمان آلمان راه یافت.

فهیمی قصد دارد اکنون به عنوان رئیس جدید اتحادیه کارگری آلمان، زنی پیشرو با مواضعی مشخص را به نمایش بگذارد.
با وجودی که صدراعظم آلمان، اولاف شولتس هم‌حزبی‌اش است، فهیمی روز اول ماه مه امسال در گردهمایی وولفسبورگ تلاش کرد موضع خود را مشخص کند و در مورد مطالبات و انتظارات “د گ ب” گفت: «ما خواستار مشارکت بیشتر در امور اقتصادی این کشور هستیم که این خواست مطمئنا بدون اصطکاک نخواهد بود.»

از کار پاره وقت تا نابرابری دستمزدها

رئیس جدید اتحادیه کارگری آلمان می‌خواهد نماینده‌‌‌ای قوی برای زنان باشد. به اعتقاد او در موضوعاتی مانند کار پاره وقت، تفاوت دستمزد زنان با مردان یا مشاغل کوچک هنوز اقدامات زیادی باید صورت بگیرد.
فهیمی با نگاهی به موضوع تحولات و تغییرات زیست محیطی و دیجیتالی در عرصه اقتصاد می‌گوید: «تحول برای من به معنای تغییری است در جامعه، که هر کس بتواند مزیتی را برای خود در آن ببیند.» به گفته این سیاستمدار، در صورت عدم تحقق این امر نه تنها بازار کار که کل جامعه هم با شکاف روبرو خواهد بود.

فهیمی می‌گوید برای او این تفکر همواره راهنما بوده است که “با پشتکار و جرأت هر کسی می‌تواند کاری را پیش ببرد، اما برای احقاق حقوق خود به دیگران هم نیازمند است.”
این دقیقا همان هدفی است که یاسمین فهیمی در مقام ریاست اتحادیه کارگری آلمان از این پس به دنبال آن است. او طرفدار مذاکرات واقع‌بینانه و سخت است؛ ویژگی‌هایی که به او احتمالا در آینده در این مقام، برای نزدیک کردن منافع ۸ سندیکای مجزا در آلمان کمک خواهند کرد.  

مادر او یک آلمانی است، او یک برادر بزرگتر دارد که در تهران به دنیا آمده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »