... امروز: یکشنبه - ۰۶ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - 5:14 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0

امیرعبداللهیان: آمریکایی ها خوب می دانند، چکار باید بکنند/ صهیونیست‌ها توافق در وین را نمی‌خواهند.

امیرعبداللهیان: ایران حتما گزینه‌های مختلفی روی میز دارد اما مهمترین مساله این است که عوامل فشارهای حداکثری دوره ترامپ از میان برداشته شود.
مصاحبه فرید زکریا با حسین امیرعبداللهیان در اجلاس داووس (۲۰۲۲)

سیاست شرق _ حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه با فرید زکریا از شبکهCNN، با بیان اینکه آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌دانند که باید چه کار کنند، گفت: عامل اصلی مکث در مذاکرات، نفع ایران برای برخورداری از مزایای کامل اقتصادی است.

به نقل از ایرنا، وزیر امورخارجه ایرنا در مجمع جهانی اقتصاد که در داووس سوییس در حال برگزاری است، صبح پنج شنبه ۲۶ ماه مه در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات فرید زکریا، خبرنگار و از مجریان مشهور شبکه سی ان ان آمریکا پاسخ داد.

آقای امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا که قاعدتا مساله‌ای فرابرجامی است برای ایران در به نتیجه رسیدن مذاکرات حیاتی است، گفت: «اگر بخواهم صادقانه بگویم چه چیزی باعث مکث در مذاکرات شده درخواست‌ها و مطالبات اقتصادی ما در مسیر تجارت جهانی است و نباید مسئله را به یک موضوع تقلیل داد. در واقع موضوع قراردادشتن سپاه در لیست تروریستی آمریکا یک مسئله فرعی است که از طرف لابی اسرائیلی بزرگ‌نمایی شده است. اولویت برای ما منافع ملت ایران است و تمرکز بر موضوع دیگر رفتار و واکنش مناسبی نیست.»

وی همچنین گفت: صهیونیست‌ها درباره موضوع هسته ای ایران دروغ پردازی های زیادی می‌کنند اما آمریکایی‌ها خیلی خوب می‌دانند اگر بخواهند به برجام برگردند باید چه کاری انجام دهند.

امیر عبداللهیان ادامه داد: بارها اعلام کردیم که در دکترین سیاست خارجی و اعتقادات ما بمب اتم وجود ندارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آژانس بارها اعلام کرده ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست و ما الان به نقطه‌ای رسیدیم که اگر طرف آمریکایی واقع بینانه تصمیم بگیرد توافق در دسترس است، تصریح کرد: صهیونیست‌ها توافق در مذاکرات وین را نمی‌خواهند.

امیر عبداللهیان با تاکید بر اینکه اطلاعات زیادی داریم که صهیونیست‌ها سیاست خارجی آمریکا را به گروگان گرفته‌اند، ادامه داد: ایران حتما گزینه‌های مختلفی روی میز دارد اما مهمترین مساله این است که عوامل فشارهای حداکثری دوره ترامپ از میان برداشته شود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر آقای بایدن اقدامی در راستای رسیدن به یک توافق خوب و پایدار نکند، ایران حتما گزینه های مختلفی روی میز دارد.

وی با بیان اینکه ۲۰ سال پیش نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی ادعا کرد ایران در کمتر از یک سال به بمب اتمی دست می‌یابد اما ۲۰ سال گذشت و ما بارها گفته‌ایم در سیاست خارجی ما بمب اتم جای ندارد، افزود: بارها آژانس از مراکز ما بازدید و اعلام کرد که ایرانی‌ها به دنبال سلاح نیستند ولی رژیم صهیونیستی حرف تکراری خود را تکرار می‌کند.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه ما در برجام به نقطه‌ای رسیدیم که اگر طرف آمریکایی واقع بینانه تصمیم بگیرد توافق در دسترس است، گفت: رژیم صهیونیستی نمی‌خواهد و از این رو چنین داستان‌سرایی‌ها را می‌کند.

وی همچنین در خصوص مذاکره با عربستان نیز گفت: با عربستان توافق کردیم در سطح مقامات وزارت خارجه یا وزرای خارجه دیدار داشته باشیم.ما همیشه درها را باز گذاشتیم که هر زمان ریاض مایل بود روابط طبیعی خود را برگرداند، از آن استفاده کند.

وزیرامورخارجه گفت: در مذاکرات اخیر پیشرفت‌های خوبی داشتیم و حتی توافق کردیم در آینده نزدیک در سطح مقاماتی از وزارت خارجه یا وزرای خارجه دیداری در کشور ثالث یا مکان مورد توافق داشته باشیم لذا پیشرفت‌ها کم ولی خوب بوده است.

وی افزود: ما در جنگ تروریستی سوریه به دولت و مردم این کشور کمک کردیم و اجازه ندادیم تروریست‌ها در آن سرزمین حاکم شوند چراکه اگر داعش امروز در عراق و سوریه حاکم بود جهان شکل دیگری داشت.

وی در مورد یمن هم گفت: همه طرف‌های یمنی باید در آینده یمن نقش داشته باشند نه یک گروه و جریان خاص. انصارالله و متحدان در یمن توانستند در مقابل جنگ بایستند. آتش‌بس باید استمرار یابد و محاصره یمن پایان یافته و همه طرف‌های یمنی دور یک میز بنشینند و درباره کشورشان تصمیم بگیرند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »