... امروز: چهارشنبه - ۰۹ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۷ تیر ۱۴۰۱ - 9:16 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

پایان وقفه در مذاکرات؛ علی باقری و انریکه مورا در دوحه دیدار کردند

علی باقری مذاکره ‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ ‌کننده مذاکرات رفع تحریم، در دوحه پایتخت قطر دیدار و به گفت‌وگو نشستند.

سیاست شرق _ مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا قائم مقام مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا، به منظور رایزنی درباره مباحث باقیمانده از مذاکرات وین و در راستای رفع تحریم‌ها علیه ایران، در دوحه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به نقل از ایرنا، دیدار دوجانبه علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها، امروز سه شنبه در دوحه قطر برگزار شد.

علی باقری مذاکره ‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ ‌کننده مذاکرات رفع تحریم، در دوحه پایتخت قطر دیدار و به گفت‌وگو نشستند.

علی باقری بدین منظور ظهر امروز (سه شنبه) هفتم تیر ماه، در رأس هیأتی وارد دوحه شد. قرار است مذاکرات برای رفع تحریم‌ها بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و از طریق هماهنگ کننده مذاکرات یعنی انریکه مورا انجام شود. آنگونه که ایران پیش از این اعلام کرده این مذاکرات ادامه مباحث باقیمانده از مذاکرات وین است.

در همین خصوص نیز سعید خطیب‌زاده سخنگوی سابق وزارت خارجه دیروز (دوشنبه) در آخرین نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد که آنچه درباره آن گفتوگو خواهد شد  فقط در مورد چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست، هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد.

در همین راستا نیز، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم بدین منظور دیشب وارد دوحه شد و امروز هم با وزیر خارجه قطر دیدار کرد. وزارت خارجه قطر هم امروز از برگزاری این مذاکرات در دوحه استقبال کرد.

مذاکرات دوحه در پی سفر «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران حاصل شد و آنگونه هم که بورل اعلام کرد از سرگیری مذاکرات در پی توافق ایران و آمریکا حاصل شد.

سعید خطیب‌زاده در این باره گفت: آنچه در مذاکرات انجام می‌دهیم اولا درباره ابعاد هسته‌ای نیست، چون ابعاد هسته‌ای یک بار جمع بندی شده و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص رفع تحریم‌ها باقی مانده است. آنچه بین ما و طرف مقابل انجام می‌شود موضوعات محتوایی است. این گفت‌وگوها در ادامه فرمتی است که در وین بود یعنی به صورت غیرمستقیم انجام خواهد شد و صرفا در خصوص موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده خواهد بود. امیدواریم نتایج را مثبت ببینیم. توپ در زمین واشنگتن است، با پاسخ اگر بیاید مطمئن باشید که به سرعت می‌شود این کار را انجام داد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »