... امروز: سه شنبه - ۰۲ مرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۸ تیر ۱۴۰۱ - 9:17 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

امیرعبداللهیان: شرط موفقیت در مذاکرات، واقع بینی‌ همه طرف‌ها است

امیرعبداللهیان: اگر طرف آمریکایی نیت جدید داشته باشد و واقع‌بینانه عمل کند، توافق در این مرحله و در این دور از مذاکرات در دسترس است.

سیاست شرق _ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید: برای رسیدن به یک توافق خوب، پایدار و قوی آمادگی داریم و جدی هستیم، علیرغم اینکه آقای بایدن از طریق طرف‌های مختلف پیام های مختلفی را برای جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده و تاکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای اینکه به توافق برسیم، اما ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم.

به نقل از ایرنا، حسین امیر عبداللهیان روز سه شنبه درخصوص روند تحولات گفت‌ وگوها برای رفع تحریم‌ها در جمع کارکنان و خانواده‌های اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان افزود: علیرغم اینکه لسان و زبان آقای بایدن متفاوت است اما باید در این مرحله گفت و گو ها ببینیم که چه مقدار از ادعاهای آمریکایی‌ها نسبت به داشتن نیت و اراده جدی واقعی است.شرط موفقیت در مذاکرات واقع بینی‌ همه طرف‌ها است‌‌.

امیرعبداللهیان افزود: جدی هستیم و از خطوط قرمز به هیچ وجه عبور نخواهیم کرد، خطوط قرمزی که در مذاکرات ترسیم شده در سطح سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری در کشور مبتنی بر تامین حداکثری منافع ملی کشور است و این موضوعی است که نسل‌های بعدی در مورد آن قضاوت خواهند کرد.

وی افزود: معتقد هستم که اگر طرف آمریکایی نیت جدید داشته باشد و واقع‌بینانه عمل کند، توافق در این مرحله و در این دور از مذاکرات در دسترس است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در موضوعات محتوایی توافق نیز طبعاً جمهوری اسلامی ایران کاملاً منطقی و مستدل در مذاکرات حضور پیدا می‌کند و دستور کار مشخص است. ما در نهایت این آمادگی را داریم چنانچه این دور از گفت‌وگوها با واقع‌بینی آمریکا و سه کشور اروپایی همراه باشد، بتوانیم به نتایج مورد نظر همه طرف‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای تعهداتشان در قراردادی که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برگردند و برسیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: البته همچنان از برخی تشکل‌های مرتبط با غرب اظهارات غیرسازنده و مواضع غیرسازنده ای می‌شنویم که نشان می‌دهد هنوز طرف‌های مقابل در مسیر واقع بینانه ای حرکت نمی‌کند لذا شرط موفقیت در مذاکرات واقع بینی‌ همه طرف‌ها است.

وی در خصوص قطعنامه شورای حکام علیه جمهوری اسلامی ایران نیز افزود : بارها به آمریکا متذکر شدیم که اگر مسیر قطعنامه را پیش ببرند، ما دست بسته نخواهیم بود. از آنها خواستیم مسیر سیاسی گفت وگوها دنبال شود تا برای رفع تحریم‌ها به توافق برسیم و بتوانیم در وین این موضوع را اعلام کنیم.وزیر امور خارجه ادامه داد: طرف آمریکایی اعلام کرد که قطعنامه‌ای ارائه کرده و این موضوع برای ما حیثیتی است، اما آماده‌ایم که قطعنامه را از نظر محتوا تغییر داده تا با کمترین محتوا علیه ایران صادر شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: این موضوع را قبول نکردیم و به آمریکایی‌ها گفتیم که اگر قطعنامه‌ای صادر شود ما اقدامات هسته‌ای جدید خود را آغاز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در پروسه هسته‌ای، دانشمندان توانمند ما که عمدتا نیروهای جوان هستند دست پری دارند، ادامه داد: به صورت قانونی اقدامات هسته‌ای خود را به دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اعلام کردیم. در یک حرکت متقابل در مقابل صدور هرگونه قطعنامه احتمالی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردیم. اول چند زنجیره جدید سانتریفیوژ را گازدهی و اقدام به غنی‌سازی اورانیوم خواهیم کرد و ثانیاً ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید را نصب می کنیم و ثالثا دوربین‌هایی که بر مبنای برجام بیش از تعهدمان در سایت‌ها را پذیرفته بودیم از مدار خارج خواهیم کرد، از این رو با تصویب قطعنامه و رفتار غیرسازنده طرف آمریکایی، این اقدامات را کلید زدیم.

وزیر امور خارجه افزود: در گام اول هم سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران ۲۷ دوربین برجامی و دوربینی که داوطلبانه نصب شده بود را از مدار خارج کرد و همچنین گام‌های بعدی نیز اتخاذ شد.

وی ادامه داد: به هر حال بعد از صدور قطعنامه، آقای بورل با من تماس داشتند و درخواست کردند که برای خروج از بن بست مرحله کنونی راهکاری اندیشه شود، من از آقای بورل خواستم که به تهران بیاید و در تهران بیشتر با هم گفت‌ وگو کنیم.امیرعبداللیهان افزود: در شنبه هفته جاری میزبان آقای بورل در تهران بودیم، جلسات فشرده‌ای را با ایشان داشتم، جلسه خصوصی شاید بیش از یک و نیم ساعت با آقای مورا، آقای باقری و آقای بورل در دفتر کارم داشتم که گفت‌وگوهای شفافی بود و در نهایت توافق کردیم که از سه شنبه هفته جاری یعنی امروز مذاکره کننده ارشد ما در کشوری که در منطقه است، گفت‌وگو کنیم که در نهایت برای این مرحله از مذاکرات قطر ابراز تمایل کرده است که با فراهم کردن تسهیلاتی در کشورش کمک کند و عمان نیز ابراز تمایل کرده بود.

وی ادامه داد: در نهایت در این مرحله دوستان ما در قطر هماهنگی برگزاری این نشست را بر عهده دارند، امروز آقای دکتر باقری هم در دوحه قطر هستند و آقای مورا هم به عنوان مذاکره کننده ارشد اروپا و هم به عنوان هماهنگ کننده و همچنین آقای رابرت مالی نماینده مذاکره کننده از سوی آمریکا در دوحه هستند و قرار ما بر این است که مذاکره سه جانبه و غیرمستقیمی را داشته باشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »