... امروز: دوشنبه - ۰۷ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۹ تیر ۱۴۰۱ - 0:38 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0
با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد؛

ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر در ترکمنستان

این اجلاس گام مهمی در جهت تقویت گفت‌وگوی سازنده بین کشورهای ساحلی و ملت‌های آن‌ها خواهد بود که به طور سنتی با پیوندهای دوستی، درک متقابل و مشارکت اعتمادی پیوند خورده است.

سیاست شرق _ ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر شامل ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان، عصر روز چهارشنبه به میزبان عشق آباد پایتخت ترکمنستان آغاز شد.

 به نقل از تارنمای خبرگزاری رسمی دولت ترکمنستان، این اجلاس بعد از گرفتن عکس یادگاری روسای پنج کشور ساحلی شرکت کننده در این رویداد، آغاز شد.

«سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز در رأس هیأتی عالی رتبه از مقامات سیاسی و اقتصادی کشور برای شرکت در این نشست، وارد ترکمنستان شد.

 روز گذشته نیز نشست وزیران خارجه کشورهای ساحلی خزر با حضور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. امیرعبداللهیان در این نشست تاکید کرد : تجارت و حمل و نقل عامل رونق و پیشرفت کشورهای حاشیه خزر است.

رسانه «ترکمنستان امروز» هم در گزارشی نوشت ششمین دور اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر  ۲۰ سال پس از اولین اجلاس،  گام مهمی در جهت تقویت گفت‌وگوی سازنده بین کشورهای ساحلی و ملت‌های آن‌ها خواهد بود که به طور سنتی با پیوندهای دوستی، درک متقابل و مشارکت اعتمادی پیوند خورده است.

ششمین دور نشست سران کشورهای ساحلی خزر قرار بود سال گذشته برگزار شود اما بنا به دلیل شیوع ویروس کرونا و وجود محدودیت ها، به امسال موکول شد.

پنجمین دور این سری نشست ها نیز در سال ۲۰۱۸ به میزبان قزاقستان و در شهر ساحلی اوکتائو در حاشیه دریای خزر در قزاقستان برگزار شد و از مهم ترین دستاوردهای آن، امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بود.

نشست سران کشورهای ساحلی خزر  نخستین‌ بار به پیشنهاد «صفرمراد نیازف» رئیس جمهوری وقت ترکمنستان و با هدف تعیین رژیم حقوقی دریای کاسپین و با حضور رؤسای جمهور وقت ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان در اردیبهشت ۱۳۸۱ در عشق آباد برگزار شد. دور دوم این اجلاس نیز در ۲۴ مهر ۱۳۸۶ در تهران برگزار شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »