... امروز: یکشنبه - ۰۶ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - 3:25 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

اظهارات اردوغان در نشست خبری با رئیسی

اردوغان: باور دارم با عزم راسخ دو کشور خواهیم توانست به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری برسیم. همچنین با برداشتن گام هایی در حوزه نفت و گاز طبیعی می‌توانیم به این امر سرعت ببخشیم.

سیاست شرق _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه ۲۸ تیر ماه در نشست خبری مشترک با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، که در تهران برگزار شد اظهار داشت: همراه برادر عزیزم نشست دو جانبه داشتیم و هفتمین نشست شورای همکاری‌های عالی ترکیه و ایران را با موفقیت برگزار کردیم و آن را به پایان رساندیم.

به نقل از فارس، وی در ادامه افزود: معتقد هستیم رایزنی‌ها باعث جهش در ارتقا روابط دو کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه چشم انداز آقای رئیسی از روابط ایران با همسایگان را بسیار ارزشمند ارزیابی می‌کند، افزود: در موارد سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی وزرای مربوطه دو کشور و همچنین در نشست دو جانبه رایزنی شد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: هدف ما رسیدن به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری است. متأسفانه به دلیل بیماری کرونا این حجم تجارت به شکل معناداری کاهش پیدا کرد و این حجم هم اکنون به ۷ میلیارد دلار رسیده است از این رو باور دارم با عزم راسخ دو کشور خواهیم توانست به حجم تجارت ۳۰ میلیارد دلاری برسیم. همچنین با برداشتن گام هایی در حوزه نفت و گاز طبیعی می‌توانیم به این امر سرعت ببخشیم.

آقای اردوغان با بیان اینکه با برداشتن گام‌هایی در حوزه صنایع دفاعی می‌توانیم به این هدف نزدیک شویم، تصریح کرد: همانطور که می‌دانید ما در زمینه صنایع دفاعی در سال‌های اخیر اقدامات جهش گونه داشتیم و بر همبستگی خود در این موضوع بسیار اهمیت قائل هستیم.

وی ادامه داد: طبق تاکید رئیس جمهور ایران مبارزه با سازمان‌های تروریستی برای هر دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما آنها را که بلای هر دو کشور هستند در لیست سازمان‌های تروریستی ناتو هم وارد کردیم زیرا این سازمان‌ها در هر کشوری که موجودیت داشته باشند موجب برهم خوردن ثبات و آرامش در آن کشور می‌شوند، بنابراین ما باید با همبستگی کامل با این سازمان‌های تروریستی مقابله کنیم.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: امروز در کنار این نشست، نشست مهم دیگری را نیز خواهیم داشت و در چارچوب اجلاس سه جانبه آستانه همراه با رئیس‌جمهور روسیه موضوعات و تحولات اخیر منطقه را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. این نشست ارزیابی مجدد روند آستانه و به نحوی احیای روند آستانه خواهد بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »