... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - 8:19 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

چارچوب هماهنگی شیعیان عراق: الکاظمی ابقا نمی‌شود

دبیرکل گردان های سیدالشهدای عراق: مهم‌ترین تصمیم آنها در این نشست، توافق بر عدم تمدید (دوره نخست‌وزیری) الکاظمی و خودداری از ابقای وی به عنوان نخست‌وزیر توافقی برای مرحله آتی کشور بود.

سیاست شرق _ دبیرکل گردان‌های “سید الشهداء” عراق می گوید که چارچوب هماهنگی شیعیان عراق بر عدم تمدید دوره نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی»، تاکید دارد.

به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، “ابو آلاء الولائی”، دبیرکل گردان‌های سید الشهداء با انتشار توییتی با اشاره به نشست اخیر چارچوب هماهنگی شیعیان عراق نوشت: پیشتر گفتیم و اکنون بار دیگر تاکید می‌کنیم؛ دوره مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق تحت هیچ شرایطی تمدید نخواهد شد.

وی در این توییت که پنجشنبه منتشر شده است، گفت: به برادرانمان در چارچوب به دلیل شجاعت مسئولانه‌شان در جلسه اضطراری امروز تبریک می‌گوییم؛ چراکه مهم‌ترین تصمیم آنها در این نشست، توافق بر عدم تمدید (دوره نخست‌وزیری) الکاظمی و خودداری از ابقای وی به عنوان نخست‌وزیر توافقی برای مرحله آتی کشور بود.

علی‌رغم گذشت حدود ۱۰ ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، احزاب و جریان‌های سیاسی این کشور موفق به توافق برای تعیین رئیس جمهور و نخست‌وزیر نشده‌اند و گزینه انحلال پارلمان تازه تشکیل شده و برگزاری مجدد انتخابات پس از تظاهرات و ناآرامی‌های روزهای اخیر در بغداد به عنوان گزینه جدی برای خارج کردن عراق از بن‌بست سیاسی مطرح شده است.

در حال حاضر، هزاران نفر از هواداران مقتدا صدر برای اعتراض به نام کاندیدای چارچوب هماهنگی برای نخست‌وزیری، در پارلمان اردو زده‌اند. او با این کار ثابت کرد که همچنان می تواند برای تحقق خواسته های سیاسی خود، کارت کشاندن هواداران خود به خیابان را داشته باشد.

قانون اساسی عراق اجازه انحلال پارلمان را می دهد و در اصل شصت و چهارم خود تصریح می کند که پارلمان با اکثریت مطلق اعضای آن به درخواست یک سوم اعضای آن منحل می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »