... امروز: یکشنبه - ۰۳ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۳۱ تیر ۱۴۰۲ - 11:34 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

احضار سفیر دانمارک به وزارت امور خارجه

کنعانی: کتاب سوزی در اروپا یادآور فضای تیره و تار دوران جهالت و قرون وسطا است که به نوبه خود بزرگترین تهدید برای آزادی فکر و اندیشه در غرب است. 

سیاست شرق _ در پی هتک حرمت قرآن کریم در کپنهاگ، ظهر امروز (شنبه) ۳۱ تیر ماه، «یسپر وار» سفیر دانمارک توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

به نقل از وبسایت وزارت امورخارجه، روز جمعه ۳۰ تیر ماه و در ادامه هتک حرمت‌های سریالی به قرآن کریم در اروپا و پس از سوئد، به کتاب مقدس بیش از ۲ میلیارد مسلمان جهان اهانت شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز این اقدام موهن در دانمارک را شدیدا محکوم کرد.

مدیرکل غرب اروپا در احضار سفیر دانمارک ضمن محکومیت هرگونه تعرض به مقدسات اسلامی در هر کجای جهان، تصریح کرد: کتاب سوزی در اروپا یادآور فضای تیره و تار دوران جهالت و قرون وسطا است که به نوبه خود بزرگترین تهدید برای آزادی فکر و اندیشه در غرب است. 

وی با اشاره به رویکرد منفعلانه دولت‌های اروپایی در قبال کتاب سوزی عنوان کرد: کتاب سوزی به معنای پایان آزادی اندیشه است و سکوت در برابر چنین جنایت فجیع فرهنگی نتیجه‌ای جز خشونت، تشویق و ترویج تروریسم ندارد.

مدیرکل غرب اروپا با بیان اینکه به آتش کشیدن اندیشه را با هیچ توجیهی نمی‌توان با مفهوم مقدس آزادی توجیه کرد، یادآور شد: هم افراد آتش افروز و هم دولت‌هایی که با رفتار منفعل خود زمینه چنین اقدامات ضد فرهنگی را امکانپذیر می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: معتقدیم دولت دانمارک اگر در مواجهه با اهانت به مقدسات اسلامی مسئولانه و موثر عمل می‌کرد، امروز شاهد وقوع چنین اقدام موهنی نمی‌بودیم. 

مدیرکل غرب اروپا خطاب به سفیر دانمارک گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران همگام با آزاداندیشان و مسلمان جهان از دولت دانمارک می‌خواهد با اتخاذ تدابیر بازدارنده، اقدام جدی برای ممانعت از تکرار رویکردهای تلخ و تاریک را به عمل آورده و با دستگیری و اشد مجازات افراد خاطی، زمینه تحقق اصل احترام نسبت به مقدسات ادیان الهی و نیز همزیستی مسالمت آمیز را فراهم کند. 

سفیر دانمارک هم در این دیدار با ابراز تأسف از جسارت صورت گرفته به قرآن کریم، گفت: وزیر امور خارجه دانمارک به صراحت اهانت به قرآن را محکوم و آن را اقدامی وحشتناک توصیف کرده است.

یسپر وار بی احترامی به دیگر ادیان را یک عمل شرم آور خواند و افزود: دولت دانمارک خود را از این تحریکات شرم آور که هدفی جز ایجاد تفرقه ندارد، جدا می‌کند.

سفیر دانمارک گفت که مراتب را در اسرع وقت به پایتخت کشورش منعکس خواهد کرد.

ناصر کنعانی نیز صبح امروز در واکنش به این اقدام اهانت آمیز گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران، دولت دانمارک در جلوگیری از اهانت به قرآن کریم و مقدسات اسلامی و نیز پیگرد و مجازات اهانت کنندگان مسؤول بوده و در این زمینه افکار عمومی جهان اسلام منتظر اقدام عملی دولت دانمارک است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »