... امروز: سه شنبه - ۱۱ مهر - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ - 11:54 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

آمریکا: استفاده از پهپادهای ایرانی، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ است

سفیر آمریکا در سازمان ملل: استفاده از پهپادهای ایرانی در هر کجا باید محکوم شود زیرا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می کند.

سیاست شرق _ سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد که ریاست دوره ای شورای امنیت را از ماه جاری میلادی (اوت / آگوست) بر عهده دارد، مدعی شد: استفاده از پهپادهای ایرانی نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

به نقل از ایرنا، لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در نیویورک در پاسخ به سوالی درباره ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و نیز ارسال پهپادهای ایران به آمریکای لاتین با تکرار ادعاهای واشنگتن گفت: استفاده از پهپادهای ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. ما خواهان تحقیق در این باره به خصوص به دلیل استفاده از آنها در اوکراین شده ایم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل افزود: استفاده از پهپادهای ایرانی در هر کجا باید محکوم شود زیرا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می کند.

غرب به رهبری آمریکا از زمان آغاز جنگ اوکراین، ایران را متهم به ارسال پهپادهای خود به روسیه علیه اوکراین کرده و تهران همواره این ادعاها را رد کرده است تا آنجا که نشست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام در روز ۱۵ تیرماه (۶ جولای) نیز به عرصه جدال میان دیپلمات های آمریکا و انگلیس با روسیه تبدیل شد که با دعوت از اوکراین در پی تکمیل سناریوی خود علیه برنامه دفاعی بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران و تداوم تحریم های موشکی هستند.

رابرت وود سفیر و معاون امور سیاسی نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت: ایالات متحده آمریکا به شدت نگران استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه زیرساخت های غیرنظامی در اوکراین است. ایران و روسیه قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده اند. این دو کشور از طریق انتقال این تسلیحات بدون دریافت تایید از شورای امنیت، تعهدات خود را نقض کرده اند.

دیپلمات ارشد آمریکایی افزود: استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین باید به صورت جامع مورد تحقیق قرار گیرد زیرا پاراگراف ۴ قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می کند.

امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با مخالفت با حضور نماینده اوکراین در نشست شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ گفت:««ایران قاطعانه اتهامات بی اساس اوکراین را رد می کند. ایران موضع بی طرفانه خود را در قبال درگیری اوکراین حفظ کرده است. ما با صبر و حوصله منتظر شواهد ادعایی از اوکراین، پس از دیدار مقدماتی بین کارشناسان ایرانی و اوکراینی بوده ایم. با این حال، استفاده از به اصطلاح “سند” متشکل از عکس های متناقض و اطلاعات “منبع باز” مشکوک، و سوء استفاده از رویه های سازمان ملل برای انتشار آن به عنوان شواهدی از تخلفات ادعایی، همانطور که توسط اوکراین و بریتانیا انجام شده است، غیرحرفه ای، فریبکارانه و غیر سازنده است.»»

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »