... امروز: یکشنبه - ۰۲ مهر - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - 1:27 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0
همزمان با پایان اولتیماتوم کشورهای عضو اکواس؛

تجمع ۳۰ هزار نفری هواداران کودتاچیان نیجر در پایتخت این کشور

رهبران ارتش کشورهای عضو اِکُواس، روز جمعه طرح خود برای مداخله نظامی در این کشور را اعلام کردند و ارتش کشورهایی همچون سنگال و ساحل‌عاج نیز اعلام کردند که آماده مشارکت هستند.

سیاست شرق _ هزاران نفر از حامیان کودتاچیان نظامی نیجر، روز یکشنبه ۶ اوت(۱۵ مرداد) همزمان با پایان مهلت تعیین شده از سوی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا برای مداخله نظامی احتمالی، در ورزشگاهی در شهر نیامی پایتخت نیجر تجمع کردند.

به نقل از یورونیوز، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به «اِکُواس» تا روز یکشنبه ۶ اوت، به رهبران کودتا فرصت داده بود تا محمد بازوم، رئیس جمهور را به قدرت بازگردانند.

هیأتی از اعضای «شورای ملی حفاظت از میهن» متشکل از نظامیانی که با این کودتا قدرت را در نیجر به دست گرفتند نیز با تشویق هواداران که بسیاری از آنها پرچم‌های روسیه را حمل می‌کردند، در این ورزشگاه حاضر شدند.

ژنرال محمد تومبا، از اعضای این شورا در جریان سخنرانی خود در این ورزشگاه، کسانی که «در سایه‌ها کمین کرده‌اند» و «در حال توطئه براندازی» این حکومت هستند را بشدت محکوم کرد و گفت: «ما از نقشه ماکیاولیستی آنها آگاه هستیم.»

اولتیماتوم اِکُواس در حالی روز یکشنبه به پایان رسید که تا کنون هیچکدام از ژنرال‌هایی که در ۲۶ ژوئیه در نیامی قدرت را به دست گرفتند، تمایلی برای تسلیم شدن نشان نداده‌اند.

رهبران ارتش کشورهای عضو اِکُواس، روز جمعه طرح خود برای مداخله نظامی در این کشور را اعلام کردند و ارتش کشورهایی همچون سنگال و ساحل‌عاج نیز اعلام کردند که آماده مشارکت هستند.

کودتای نیجر از سوی همه شرکای غربی و آفریقایی این کشور محکوم شده است؛ با این وجود، مقامات مالی و بورکینافاسو که خود نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ میلادی از طریق کودتا به قدرت رسیدند، از «شورای ملی حفاظت از میهن» حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر، دولت فرانسه، که حدود ۱۵٠٠ نیروی نظامی در نیجر داشته و روزت گسترده ای با این کشور دارد، حمایت «قاطعانه» خود را از تلاش‌های اِکُواس برای پایان دادن به حکومت کودتاگران در نیجر اعلام کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »