... امروز: یکشنبه - ۰۲ مهر - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - 2:32 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

کنعانی: بر حقوق ایران در میدان آرش، تاکید داریم

کنعانی: بارها هم به حقوق ملت ایران در ارتباط با این میدان تاکید و اعلام کرده‌ایم در چاچوب حقوقی آماده گفت‌وگو با طرف کویتی هستیم.

سیاست شرق _ سخنگوی وزارت امورخارجه می گوید : ما موضوع میدان نفتی آرش را، موضوع حقوقی و فنی می‌دانیم و بارها هم بر حقوق ملت ایران در ارتباط با این میدان تاکید کرده‌ایم.

به نقل از «شانا»، ناصر کنعانی در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره بیانیه اخیر عربستان در خصوص تعلق میدان نفتی آرش به کویت و عربستان و ذی‌حق نبودن ایران در این میدان اظهار کرد: ما موضوع میدان نفتی آرش را موضوع حقوقی و فنی می‌دانیم و بارها هم به حقوق ملت ایران در ارتباط با این میدان تاکید و اعلام کرده‌ایم در چاچوب حقوقی آماده گفت‌وگو با طرف کویتی هستیم.

وی تلویحا با رد ادعای عربستان و تاکید بر حل اختلاف میان تهران و کویت درباره این میدان افزود: جمهوری‌اسلامی ایران علاقه‌مند است این موضوع را در چارچوب تخصصی و حقوقی و با آرامش و خارج از فضای رسانه‌ای در چارچوب مناسبات همسایگی حل کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه درباره افزایش حضور نظامی آمریکا در تنگه هرمز و گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش تنش نظامی میان ایران و آمریکا هم با تاکید بر اینکه تامین امنیت آبراه‌ها و کشتیرانی ایمن در خلیج‌فارس و دریای عمان جزو اولویت‌های ایران و موضوعی است که باید در چارچوب همکاری کشورهای ساحلی حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان انجام شود، تصریح کرد: معتقدیم این کشورها این ظرفیت را دارند که بدون هیچ‌گونه مداخله خارجی و نیروهای فرامنطقه‌ای به تامین امنیت مشترک در منطقه اقدام کنند و منافع مشترک و امنیت کشتیرانی در این پهنه بزرگ آبی راهبردی منطقه را تامین کنند.

کنعانی درباره انتقال بخشی از طلب ایران از عراق به عمان نیز با بیان اینکه آمریکا با اعمال فشار، قصد کارشکنی در صادرات برق و گاز ایران به عراق در تابستان و فصل گرما را دارد که این موضوع مشکلات زیادی را برای مردم این کشور ایجاد می‌کند، گفت: بخشی از مطالبات مالی ایران به‌دستور نخست‌وزیر عراق تامین و به کشوری ثالث منتقل شده و برنامه انتقال بخش دیگری از مطالبات ما نیز در برنامه اجرایی دولت عراق قرار دارد و ما منتظر اقدام بغداد هستیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »