... امروز: شنبه - ۰۵ اسفند - ۱۴۰۲
تحلیلگران ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - 9:49 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

تحلیل فلاحت‌پیشه از سفر رئیسی به روسیه

فلاحت پیشه: چون تحولات بین‌المللی واقع گرایانه‌تر شده، دستاوردهای تعاملات و روابط دیپلماتیک و سیاسی را هم باید واقع بینانه دید.

سیاست شرق _ حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی می گوید: تهران و مسکو باید در سه حوزه نظامی، جغرافیای سیاسی و اقتصادی با هدف ضدتحریمی همکاری نزدیک و گسترده‌ای شکل دهند و دستاورد این همکاری به گونه‌ای رقم خورد که دستاوردهایش تابعی از نوسانات بین‌المللی نباشد.

«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»،رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم، با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به روسیه در چارچوب روابط دو جانبه گفت: معتقدم این سفر تابعی از شرایط دنیای امروز است و به همین دلیل باید انتظار داشت نتایج مهمی به دنبال داشته باشد. واقعیت این است که از ۱۹۹۰ میلادی هیچ وقت در این حد دنیا به آنارشی و بی‌نظمی بین‌المللی نزیک نشده بود. در دهه ۹۰ میلادی یک نوع خوشبینی شکل گرفته بود و حتی در روسیه بسیاری از سیاستمداران و مردم به این نتیجه رسیده بودند که دنیا در قالب نظم آمریکایی و غربی در حال شکل‌گیری است، اما الان می‌بینیم بعد از سه دهه مصادیقی شکل گرفته که نشان می‌دهد نظم آمریکا محور هم در حال فروپاشی است.

این نماینده ادوار مجلس، در ادامه گفت: اتفاقا این آمریکایی‌ها بودند که با اقدامات و سیاست‌هایشان در سطح منطقه و بین الملل از جمله نقض برجام و دیگر تعهدات و قراردادهای بین‌المللی، حمایت بی چون و چرا از اوکراین و مهم‌تر از همه حمایت از کشتار دسته‌جمعی فلسطینی‌ها به این شرایط دامن زدند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشورهایی مثل روسیه و ایران در این فضا و با توجه به تحولات سال‌های اخیر دنبال شکل‌گیری یک همکاری تازه در آنارشی بین‌المللی موجود هستند و سفر آقای رئیسی در این قالب قابل ارزیابی است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: چون تحولات بین‌المللی واقع گرایانه‌تر شده، دستاوردهای تعاملات و روابط دیپلماتیک و سیاسی را هم باید واقع بینانه دید. به نظرم آقای رئیسی باید دنبال بالاترین سطح همکاری نظامی با روسیه باشد و اینکه باید روسیه را به این سمت هدایت کنند که در جعرافیای سیاسی دغدغه‌ها و نیازهای جمهوری اسلامی ایران را مدنظر قرار دهد. دغدغه‌هایی از جمله در رابطه با جمهوری آذربایجان و دریای خزر و امنیت مشترک منطقه‌ای.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دوره دهم، گفت: موضوع دیگر این است که ایران و روسیه باید یک بلوک ضدتحریم را شکل دهند؛ قبلا هم گفتم ایران و روسیه به جای اینکه رقیب هم در منطقه باشند، باید در بازار تحریم، بلوک ضد تحریم شکل دهند نه اینکه نفت ایران در مقابل نفت روسیه قرار گیرد.

وی تاکید کرد که «بد نیست در این سفر سه گارگروه مشترک در حوزه نظامی، جغرافیای سیاسی و اقتصادی با هدف ضد تحریمی شکل گیرد که در سطوح سیاسی و کلان پیگیری شود و کارویژه آن‌ها به گونه‌ای رقم بخورد که دستاوردهایش تابعی از نوسانات بین المللی نباشد. این کارگروه‌ها اگر به خوبی عمل کنند و نتایج مطلوبی به جا بگذارند ساختاری را شکل خواهند داد که برخی قدرت‌ها مثل چین هم به این عرصه وارد شوند».

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بی نظمی دنیای امروز کشورها برای اینکه با امواج تهدیدات و ناامنی مقابله کنند باید کشورهای همسو با خودشان را پیدا کنند. معتقدم روس‌ها واقع‌گرایانه‌تر از گذشته رابطه با ایران را می‌بینند و نتایج این نگاه را در حمایت از عضویت ایران در بریکس و همکاری‌های نظامی تازه می‌بینیم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »