... امروز: شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
اقتصادی ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - 1:38 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

استقبال خوب مردم از اوراق سپرده ۳۰ درصدی

محمدرضا فرزین: ۲۸۰ همت اوراق گواهی خاص به مدت یک هفته در بین بانک‌های مختلف تقسیم شده که این کار از چهارشنبه آغاز شده است. به گفته او، گواهی سپرده برای پروژه‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن شده است.

سیاست شرق _ رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: از ابتدای سال سیاست بانک مرکزی بر سیاست تثبیت تمرکز داشت تا شاخص‌‌‌های اقتصادی کلان را به ثبات رسانده و اقتصاد را پیش‌بینی‌‌‌پذیر کنیم.

به نقل از دنیای اقتصاد، محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرد: تاکنون ۵۹ میلیارد دلار ارز در مرکز مبادله تامین شده است که ۶۰‌درصد بیشتر از متوسط چهار سال گذشته است و ۱۰‌درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در خصوص نرخ هم، گرچه بازار غیررسمی بیشتر به بازار دارایی‌‌‌ها علامت می‌دهد، متاسفانه به دلیل تلاطمات سیاسی در ماه گذشته نوساناتی را داشتیم و همان‌طور که گفتیم با آرام شدن هیجانات سیاسی نرخ ارز کاهش می‌‌‌یابد، در روز‌‌‌های گذشته شاهد روند کاهشی نرخ ارز بودیم.

فرزین تاکید کرد: با اتخاذ سیاست تثبیت اقتصادی و اصلاحات اقتصادی سیاست‌‌‌های پولی را اتخاذ کردیم و نرخ رشد نقدینگی در دی ماه به ۲۵.۲‌درصد و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳‌درصد رسید. این در حالی است که نرخ رشد پایه پولی در فروردین ماه به ۴۵‌درصد رسیده بود.

فرزین گفت: نرخی که کانال‌‌‌ها ارائه می‌دهند نرخ واقعی ارز در کشور نیست، بلکه نرخ پول‌شویی و قاچاق است که در این کانال‌‌‌ها معامله می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: نرخ ارز کشور نرخی است که اعلام می‌‌‌کنیم و حاضر هستیم آن را بپردازیم و تامین ارز را نسبت به سال گذشته ۱۰‌درصد بیشتر کرده‌‌‌ایم و همچنین نسبت به چهار سال گذشته ۶۰‌درصد بیشتر تامین ارز کرده‌‌‌ایم.

او اضافه کرد: نرخ مرکز مبادله بر اساس توافق شکل می‌گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص برخی خشکباری‌‌‌ها و کالا‌‌‌های صادراتی توافق کرده‌‌‌ایم که حتی با نرخی بالاتر از ETS خریداری کنیم. نرخی که تا پریروز ۵۹ ‌هزارتومان بوده، اما امروز ‌۵۵ هزارتومان شده، نرخ ارز کشور نیست.

فرزین عنوان کرد: در حال حاضر ۹۰‌درصد تامین مالی توسط نظام بانکی انجام می‌شود و این در حالی است که حتی در کشور‌‌‌های بانک‌محور نیز حداکثر ۶۰‌درصد از تامین مالی بر دوش نظام بانکی است.

 رئیس کل بانک مرکزی افزود: به همین دلیل اخیرا تصمیم گرفتیم اجازه گواهی سپرده خاص بدهیم و ۲۸۰ همت را در بین بانک‌های مختلف تقسیم کنیم که یک هفته به آنها مهلت دادیم. این کار از چهارشنبه آغاز شده و اکنون روز چهارم کاری آن است. امیدواریم با این ۲۸۰ همت بسیاری از پروژه‌هایی را که در تامین مالی دچار مشکل شدند و همچنین سرمایه در گردش بسیاری از واحدهای تولیدی تامین شود. گواهی سپرده برای پروژه‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن شده است.

او افزود: در سال آینده سیاست ما ایجاد اصلاحات اساسی در نظام بانکی است. البته در سال‌جاری نیز اصلاحات آغاز شده است و تاکنون دو موسسه منحل شده‌‌‌اند و یک موسسه دیگر نیز منحل خواهد شد. 

فرزین گفت: ممکن است برخی از این اصلاحات هزینه داشته باشد، اما برای ایجاد ثبات در اقتصاد کشور باید از ناترازی‌‌‌ها جلوگیری کنیم. در این راستا هشت بانک را در مسیر اصلاح قرار داده‌‌‌ایم و دائما آنها را چک می‌‌‌کنیم. هر موسسه و بانکی که اصلاح نشود آن را منحل خواهیم کرد. بخشی از ناترازی نظام بانکی ناشی از ناترازی دولت و اقتصاد است و باید ناترازی‌‌‌ها را کاهش دهیم تا مسیر تورمی را متعادل کنیم و به روند‌‌‌های بلندمدت شاخص‌‌‌های اقتصاد کلان کشور برسیم.

او اضافه کرد: در حوزه ارز، سیاست ما پیش‌بینی‌پذیری نرخ ارز و تامین نیاز ارزی کشور در مرکز مبادله است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: صحبت‌‌‌هایی در خصوص اینکه تراز گمرکی کشور منفی شده است می‌شود، اما تراز تجاری کشور مثبت است. تراز گمرکی که شامل کالا‌‌‌های غیرنفتی و واردات است، به دلیل کاهش جزئی صادرات غیرنفتی و افزایش واردات منفی شده است، اما در واردات بیشتر تمرکز بر وارد کردن کالا‌‌‌های سرمایه‌‌‌ای و واسطه‌‌‌ای شده است که به رشد اقتصاد کشور کمک می‌کند.

او اضافه کرد: در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲، بالغ بر ۸۷.۷‌درصد از کل واردات گمرکی کشور به کالا‌‌‌های واسطه‌‌‌ای و سرمایه‌‌‌ای اختصاص پیدا کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: آمار‌‌‌های رشد نیز نشان می‌دهد نسبت به دهه‌‌‌های قبلی نرخ رشد قابل قبولی داریم، اما نسبت به رشد ۸ درصدی فاصله داریم و تلاش می‌‌‌کنیم در سال آینده نرخ رشد بالاتری داشته باشیم.

فرزین در پایان تاکید کرد: گواهی سپرده برای پروژه‌‌‌های با بازدهی بالا بسیار مناسب است و تاکنون استقبال بسیار خوبی از آن شده است. برای بازار سرمایه نیز خبر‌‌‌های خوبی داریم که در آینده اعلام می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »