... امروز: پنجشنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۲ فروردین ۱۴۰۱ - 9:04 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0
پیامدهای نگران کننده جنگ اوکراین بر اروپا؛

اعتراض کشاورزان اروپایی به کمبود و افزایش قیمت کودهای شیمیایی

اعتراض کشاورزان و دامداران اسپانیایی نسبت به افزایش قیمت سوخت و پیامدهای آن 

سیاست شرق _ جنگ اوکراین به جز افزایش قیمت سوخت در قاره اروپا، باعث افزایش سرسام آور قیمت برخی از محصولات مورد نظر کشاورزان و دامداران شده است.

به نقل از یورونیوز، یکی از آنها بالا رفتن تصاعدی قیمت کودهای شیمیایی و بنابراین کمبود این محصول هستند. افزایش قیمت باعث شده تا برخی از کشاورزان از کاشت محصولات فصلی صرفنظر کنند.

بنا به همین گزارش، قیمت کود به طرز بی سابقه ای در همین چند هفته اخیر افزایش یافته است. در حالی که برای هر یک تن محصول کشاورزی در سال گذشته ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو، بابت کود پرداخت می شد، حالا بیش از ۸۰۰ یورو برای این یک تن پرداخت می شود. به جز این،کمبود شدید در زمینه توزیع کود شیمیایی نیز وجود دارد.

قیمت تمامی کالاهای مورد نیاز یک کشاورز به نحوی افزایش یافته اند که بعید است به این زودی ها کشاورزان اروپایی بتوانند جبران مافات کنند.

معضل دیگر هم نبود کالاهای اساسی و مورد نیاز این کشاورزان است.

بی دلیل نیست که در جای جای اروپا در روزهای گذشته شاهد اعتراض و اعتصاب های گسترده کشاورزان و دامداران بوده ایم. از جمله در اسپانیا و یونان. کشاورزان یونانی بیش از یک هفته است که در مقابل وزارت کشاورزی این کشور تجمع می کنند.

روسیه، بزگترین صادرکننده کودهای نیتروژنی

یکی از مهم ترین دلایل کمبود و افزایش قیمت ها این است که روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کود شیمیایی در جهان است. این کشور در سال گذشته بیشترین آمار صادرات کودهای نیتروژنی را داشته و دومین کشور جهان در زمین تامین و توزیع کودهای پتاسیم و فسفری بوده است.

کمبود و افزایش قیمت کود، نخست تأثیر مالی مستقیم بر دخل و خرج کشاورزان خواهد داشت و هزینه های تولیدی را بسیار بالا می برد.

معضل دیگر این است که دسترسی کمتر به کودهای شیمیایی باعث می شود تا در آینده ،محصولات کمتری تولید شوند و اروپا با بحران جدی در این زمینه روبرو گردد.

اروپا در نظر دارد تمام توان خود را بکار گیرد تا جنگ اوکراین کمترین تاثیر را روی اقتصاد قاره، خصوصا تولید مایحتاج اولیه شهروندان اروپایی داشته باشد. اما تحلیلگران می گویند پیامدهای جنگ در اوکراین بسیاری شدیدتر از پیش بینی ها هستند و امکان دارد اروپا را در تابستان پیش رو با بحران های گسترده اقتصادی روبرو کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »