... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۶ فروردین ۱۴۰۱ - 9:07 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

جنگ یمن؛ حملات گسترده موشکی و پهبادی انصارالله یمن به عربستان

بیانیه انصارالله یمن: تاسیسات آرامکو در جده و تاسیسات حیاتی عربستان در ریاض پایتخت این کشور را هدف قرار دادیم و نام این عملیات، عملیات سوم شکست محاصره علیه عربستان است.
آتش سوزی بزرگ در تاسیسات نفتی آرامکو در جده (رویترز)

سیاست شرق _ تاسیسات نفتی آرامکو در جده عربستان با حملات موشکی و پهبادی مورد حمله نیروهای انصارالله یمن قرار گرفت، که منجر به وقوع آتش سوزی عظیمی در آن شد. این در حالی است که نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، از رهگیری تعدادی دیگری از پهپادهای شلیک شده از سوی یمن به سوی عربستان خبر دادند.

به نقل از الجزیره قطر، ائتلاف به رهبری عربستان بامداد شنبه اعلام کرد که دو پهپاد را در حریم هوایی یمن رهگیری و منهدم کرده است که به سمت عربستان سعودی پرتاب شده بودند، ولی انچه مشخص است، مناطق مختلفی در عربستان مورد حمله قرار گرفته است که پدافند هوایی عربستان،نتوانسته انها از رهگیری کند.

بنا به همین گزارش، در ادامه بیانیه نیروهای ائتلاف تهدید شد که ما در حال انجام حملات هوایی به منابع تهدید در صنعا و حدیده در یمن هستیم.

هدف گیری آرامکو و سایر نقاط عربستان

در همین رابطه و گزارش های تکمیلی حاکی از آن است که ایستگاه توزیع فرآورده های نفتی آرامکو در جده مورد حمله شدیدی قرار گرفته و شدت آتش سوزی در آن گسترده است، نشانه های اولیه حاکی از آن است که حملات توسط انصارالله یمن صورت گرفته است.

آتش سوزی در دو مخزن بزرگ متعلق به تاسیسات نفتی آرامکو رخ داده ولی بنا به همین گزارش، تلفات جانی و زخمی نداشته است.

در همین زمینه، ائتلاف از آتش سوزی در ایستگاه توزیع برق در استان صمطح در جنوب عربستان سعودی خبر داد و توضیح داد که یک پرتابه(موشک یا پهباد) به این ایستگاه اصابت کرده و باعث آتش سوزی بدون تلفات جانی شده است.

نیروهای ائتلاف همچنین اعلام کرد که شرکت ملی آب عربستان سعودی در ظهران الجنوب نیز مورد حمله قرار گرفت.

پاسخ انصارالله یمن

یحیی سریع، سخنگوی نظامی انصارالله ، از هدف قرار دادن تأسیسات نفتی آرامکو در شهر جده و تأسیسات حیاتی در ریاض، پایتخت، با موشک های بالدار خبر داده بود.

به نقل از المیادین، سخنگوی نیروهای مسلح یمن پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقاومت مردمی این کشور در تازه‌ترین دستاورد خود تاسیسات حیاتی عربستان در ریاض و برخی مناطق مهم دیگر را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داد.

یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در خصوص حملات روز جمعه نیروهای ارتش این کشور به عمق خاک سعودی بیانیه‌ای را صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: تاسیسات آرامکو در جده و تاسیسات حیاتی عربستان در ریاض پایتخت این کشور را هدف قرار دادیم و نام این عملیات، عملیات سوم شکست محاصره علیه عربستان است.

وی خاطرنشان کرد: این عملیات در پاسخ به تجاوزات ائتلاف سعودی و آغاز هشتمین سال ایستادگی در برابر جنایات ائتلاف سعودی- اماراتی است. در جریان عملیات امروز نیروهای یمنی، پالایشگاه‌های راس تنوره و رابغ هدف چند حمله پهپادی قرار گرفت. همچنین جازان و نجران نیز هدف قرار گرفتند.

در ادامه بیانیه با اشاره به بمباران اهداف مهم و حیاتی در جازان، ظهران، أبها و خمیس مشیط که با استفاده از موشک‌های بالستیک صورت گرفت؛ آمده است: حملات بیشتری به عمق خاک سعودی انجام خواهد شد و این حملات تا زمانی که جنگ و تجاوز علیه یمن متوقف شود، ادامه خواهد داشت.

عبدالملک الحوثی ، رهبر انصارالله  ، راه حل بحران یمن را پایان دادن به تجاوز و اشغالگری خواند و رفع محاصره این کشور دانست.

پاسخ عربستان به حملات انصارالله یمن

از سوی دیگر، رسانه های یمنی گفتند که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی، حملات هوایی خود را به شهر حدیده در غرب یمن انجام داده که موجب بروز خساراتی شده است.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا و قدرت های دیگر، از ششم فروردین ۱۳۹۴ در تلاش برای بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، این کشور را هدف حملات همه جانبه زمینی، هوایی و دریایی قرار داد و یمن را محاصره کرده است.

این تجاوز نظامی منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

تاکنون تلاش سازماندهی شده ای جهت پایان دادن به جنگ در یمن صورت نگرفته است.

منبع : الجزیره + خبرگزاری ها

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »