... امروز: چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۶ تیر ۱۴۰۱ - 3:14 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0
آخرین نشست خبری خطیب زاده؛

خطیب زاده: طی چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می شود و درباره محل مذاکرات تصمیم گیری خواهد شد/ از تلاش های عراق قدردانی می کنیم

خطیب زاده: این مذاکرات صرفا غیرمستقیم است و صرفا درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود، توپ در زمین واشنگتن است.

سیاست شرق _ سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، امروز دوشنبه ۶ تیرماه، در نشست خبری خود با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به تهران گفت: از نقش عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان ایفا می‌کند تقدیر می‌کنیم. الکاظمی نکاتی را از طرف عربستان به ما منتقل کرد و طرف عربستان آمادگی دارد در سطح دیپلماتیک مذاکرات در بغداد ادامه یابد و به زودی تاریخ آن نهایی می‌شود. همچنین متعاقب آن، سفر هیأت‌های فنی به سفارتخانه‌ها انجام می‌شود.

به نقل از ایرنا ، خطیب‌زاده همچنین با اشاره به سفر امروز حسین امیرعبداللهیان برای اولین بار در جایگاه وزیر امورخارجه ایران به ترکیه گفت: موضوعات مختلفی در دستور کار سفر به ترکیه است. قطعا در خصوص تحولات سوریه و عراق نیز صحبت خواهد شد. پس از آن وزیر امورخارجه عازم ترکمنستان می‌شود تا در نشست وزرای خارجه کشورهای حوزه خزر شرکت کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست‌وزیر عراق هم گفت: سفر الکاظمی از پیش برنامه ریزی شده بود در چارچوب مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای معنا پیدا می‌کرد از جمله نقش سازنده بغداد در روابط ایران و عربستان. در این سفر درباره پروژه‌های جدی تبادل نظر شد. روابط دو کشور چند لایه و راهبردی است و متعاقب سفری است که چند وقت پیش وزیر خارجه عراق به ایران داشت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه هم زمان و هم مکان مذاکرات احیای برجام تقریبا مشخص است، ادامه داد: اجازه دهید چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ شود و هم درباره محل تصمیم گیری خواهد شد. یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس میزبان خواهد بود.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی با بیان اینکه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه تلاش جدی کرد مذاکرات ادامه یابد، ادامه داد: از نقش تسهیل گیری اتحادیه اروپا و بورل در این زمینه قدردانی می‌کنیم. امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد که بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالا می‌داد بررسی کنند. بورل به ایران آمد و گفت‌وگوهای مفصلی انجام و نظر طرف آمریکایی را منتقل کردند و این‌که آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع ایران را تضمین می‌‌کند. در این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده است را می‌توانم تأیید کنم ولی اینکه براساس برنامه پیش بینی شده آمریکایی‌ها در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و عضو مسؤولی باشند، باید دید.

او ادامه داد: آنچه در مذاکرات آتی در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست و هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. بورل در نقش تسهیل گیری است. این مذاکرات صرفا غیرمستقیم است و صرفا درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود. توپ در زمین واشنگتن است.

وی با تاکید بر اینکه در مذاکرات برجامی هیچ کس کنار گذاشته نشده است، اظهار کرد: موقعی که بقیه کشورهای ۱+۴ وین را ترک کردند با این موضوع بود که آنچه باید گفته می‌شد گفته شده و چند موضوع اختلافی بین ایران و آمریکا باقیمانده است. تا همه چیز توافق نشود هیچ چیز توافق نمی‌شود. آنچه ایران انجام داده همه برگشت پذیر به شرطی که طرف مقابل به همه تعهداتش عمل کند.

سعید خطیب‌زاده در پایان گفت: امروز آخرین نشست خبری بنده بوده و از این پس ناصر کنعانی چافی سخنگوی جدید وزارت خارجه خواهد بود. وی پیش از این رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در مصر بوده است.

خطیب‌زاده از ۲۲ ماه به عنوان سخنگوی وزارت امورخارجه ایران فعالیت کرد و پس از این به عنوان مشاور وزیر امورخارجه ایران نیز حضور خواهد داشت.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »