... امروز: چهارشنبه - ۲۷ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۳۱ تیر ۱۴۰۱ - 12:26 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

بلومبرگ: طرح روسیه برای برگزاری همه پرسی در شرق اوکراین

پروژه‌ای که قصد دارد برگزاری همه‌پرسی الحاق به خاک روسیه را تا اوایل سپتامبر تضمین و روسیه نیز بتواند تا اواسط سپتامبر این مناطق را ضمیمه خاک خود اعلام کند.

سیاست شرق _ بلومبرگ به نقل منابع آگاه در امور روسیه مدعی شد که کرملین برای برگزاری همه‌پرسی (رفراندوم) در مناطق اشتغالی اوکراین با هدف فراهم کردن زمینه الحاق آنها به خاک روسیه، آماده می شود.

به گفته آنها، این پروژه از سوی سرگئی کرینکو، نخست وزیر پیشین و معاون کنونی نهاد ریاست جمهوری روسیه، با تمرکز بر مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و همچنین مناطق جنوبی خرسون و زاپروژیا مدیریت می‌شود.

پروژه‌ای که قصد دارد برگزاری همه‌پرسی الحاق به خاک روسیه را تا اوایل سپتامبر تضمین و روسیه نیز بتواند تا اواسط سپتامبر این مناطق را ضمیمه خاک خود اعلام کند.

بلومبرگ همچنین گزارش داده که پیشروی‌های اخیر ارتش روسیه در خاک اوکراین موتور محرکه اصلی اجرای این پروژه و عدم تمایل مسکو برای واگذاری مناطق اشغال شده در قالب طرح صلح شده است.

روسیه در برخی مناطق اشغالی مقام‌های تحت حمایت خود را مسئول اداره امور کرده و حتی روبل را به عنوان واحد پول به جریان انداخته است. همچنین توزیع گذرنامه روسی نیز در میان مردم مناطق تحت اشغال آغاز شده است.

این در حالی است که کرملین برنامه‌ریزی برای برگزاری رفراندوم در مناطق شرق اوکراین را تکذیب می‌کند. با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین می‌گوید: «تعیین سرنوشت آینده این مردم [مناطق اشغالی اوکراین] در دست خودشان است. بنابراین می‌توانند بر اساس تصمیم خودشان همه‌پرسی برگزار کنند.»

اندکی بعد از حمله روسیه به اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه استقلال جمهوری‌های خودخوانده لوهانسک و دونتسک را به رسمیت شناخت.

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی و در پی اشغال شبه‌جزیره کریمه نیز اقدام به برگزاری همه‌پرسی الحاق کرد که در نتیجه اعلام رای مثبت اکثریت مردم، پارلمان جمهوری کریمه نیز به‌طور رسمی استقلال این جمهوری کریمه از اوکراین را اعلام و خواهان پیوستن به روسیه شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »