... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - 9:34 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

گروسی: ایران، دسترسی آژانس را محدود کرده است

گروسی: زمان برای رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای در حال کم شدن است و آژانس انرژی اتمی دیگر نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد.

سیاست شرق _ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید که ایران دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی را محدود کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه سی ان ان، هر گونه گزارش اخیر در مورد فعالیت‌های ایران روی سلاح‌های هسته‌ای را رد کرد و گفت در شرایط فعلی لازم است تمامی بازرسی‌های پیشین احیا شود، زیرا در حال حاضر آژانس اطلاعات جدیدی در مورد اینکه ایران بر روی سلاح اتمی کار می‌کند یا خیر در اختیار نیست.

گروسی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه برنامه هسته‌ای ایران با سرعت در حال پیشروی است اظهار کرد: من باید بگویم که آژانس تا به حال چنین ارزیابی‌هایی را انجام نداده است. این تحلیل‌های خبرنگاران است. گزارش‌های ما صرفاً در مورد فعالیت‌های هسته‌ای یک کشور و نحوه پیشبرد آنهاست.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگری در این باره که ایران در حال غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاست تاکید کرد: ایران در حال راه اندازی سانتریفیوژ‌های نسل جدید است که تمام آن‌ها برای غنی سازی لازم و ضروری هستند. اما بار دیگر تاکید می‌کنم ما هیچ اطلاعات دقیقی که آن‌ها در حال ساخت سلاح هسته‌ای هستند یا خیر در اختیار نداریم. ایران دسترسی آژانس را محدود کرده و نظارت ما بر روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران قطع شده است. آنها هم تاکید کرده اند که تعدادی از دوربین‌های نصب شده ما را برداشته اند.

وی در پاسخ به سوال دیگری که غنی سازی اورانیوم ایران تا چه اندازه تا رسیدن به درجه سلاح هسته‌ای فاصله دارد عنوان کرد: آنچه اهمیت دارد این است که واقعیت را همان گونه که هست نگاه کنیم. مواد هسته‌ای که می‌تواند منجر به ساخت سلاح اتمی شود در حال حاضر در جهان فراوان است. ولی موضوع اصلی این است که آیا نظارتی بر آن‌ها وجود دارد یا خیر.

گروسی با رد این گفته‌ها که ایران در حال ساخت سلاح اتمی است تصریح کرد: آنچه ما از ایران انتظار داریم این است که آن‌ها باید تمام بازرسی‌های ما را به حالت اول بازگردانند تا بتوانیم دوباره به آن‌ها اعتماد کنیم. در زمینه اتمی تنها راه اعتماد داشتن نظارت کافی است و حرف زدن فایده ندارد.

مدیرکل آژانس انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در مورد احیای برجام افزود: آژانس اتمی در گروه مذاکره کنندگان نیست و فقط نقش ضامن را دارد. ولی آنچه مشخص است این است که مذاکرات به نتیجه‌ای که باید می‌رسید نرسیده است و ما در مدت زمانی خیلی کوتاه وارد مرحله‌ای خواهیم شد که در آن برنامه هسته‌ای ایران با سرعت پیش می‌رود، ولی هیچ نظارتی روی آن وجود ندارد.

گروسی مدعی شد زمان برای رسیدن به توافق در مذاکرات هسته‌ای در حال کم شدن است و آژانس انرژی اتمی دیگر نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد. وی در این زمینه تاکید کرد: در حال حاضر ما با دو مشکل رو به رو هستیم: نخست اینکه فعلاً به توافق نرسیده ایم. و دوم، اگر توافقی حاصل شود دوباره باید تکه‌های این پازل را بچینیم تا به نتیجه دلخواه برسیم. چون تا زمان رسیدن به توافق به احتمال زیاد ایران سانتریفیوژ‌های زیادی در اختیار خواهد داشت که لازم است ما به آن‌ها نظارت داشته باشیم.

گروسی پیشتر در مصاحبه با برخی رسانه‌های غربی گفته بود که دور شدن تهران از تعهدات هسته‌ای خود به معنای رسیدن ایران به سلاح اتمی نیست. این در حالی است که بیشترین نظارت های تاریخ آژانس بر برنامه هسته ای ایران اعمال شده است. با این وجود، مدیر آژانس و کشورهای غربی در اقدامی کاملا سیاسی اقدام به صدور بیانیه سیاسی علیه ایران در شورای حکام کردند. همین موضوع باعث شد مقامات تهران واکنش مناسب به این اقدام را انجام دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »