... امروز: یکشنبه - ۰۲ مهر - ۱۴۰۲
تحلیلگران ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - 1:35 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

مطهرنیا: ابعاد اعزام ۳ هزار تفنگدار آمریکا به منطقه/ اولویت‌های جدید واشنگتن در خاورمیانه

مطهرنیا: اگر آمریکا نتواند منطقه خاورمیانه را تحت کنترل خود درآورد، بدون تردید، ‌نمی‌تواند علیه چین دست به اقدام‌های گوناگون بزند.

سیاست شرق _ یک کارشناس مسائل آمریکا می گوید: برخی‌ با صدای بلند فریاد می‌زدند که آمریکا از منطقه اخراج شد اما حالا می‌بینیم که واشنگتن مجدداً با صبر استراتژیک خود به گونه‌ای دیگر وارد منطقه شده است.

به نقل از ایلنا، «مهدی مطهرنیا»، کارشناس مسائل آمریکا در تشریح ابعاد حضور دائمی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منطقه عنوان کرد: در سال ۱۳۷۹ صراحتاً در مقاله‌ها و مصاحبه‌های متعددی اعلام کردم که اولویت استراتژیک برای ایالات متحده در منطقه را باید ایران بدانیم، اما اولویت استراتژیک آمریکا در قرن بیست و یکم شرق آسیا است. بر همین اساس در استراتژی ایالات متحده چیرگی بر منطقه عدن، دریای سرخ و خلیج فارس مطرح شده است.

آمریکا به عنوان ابر قدرت باقیمانده از نسل کهن منازعات پس از جنگ جهانی دوم، به نوعی درصدد آن است که نقطه‌گذاری‌های خود در تنگه باب‌المندب، تنگه هرمز و خلیج عدن را به صورت علنی مشخص کند و بر همین اساس، ما شاهد خلق فضایی هستیم که دیگر نفت برای ایالات متحده به عنوان یک کالای استراتژیک به حساب نمی‌آید.

وی ادامه داد: این در حالیست که موقعیت ژئواستراتژیک منطقه برای ایالات متحده، بر خلاف آنچه که عده‌ای می‌گویند، همچنان اهمیت دارد و به صورت کاملاً روشن بر این مسأله تاکید دارد. با این تفسیر باید دانست که، ایالات متحده به هیچ وجه خاورمیانه را رها نخواهد کرد و در این میان اسرائیل هم برای واشنگتن دیگر یک شریک حیاتی به حساب نمی‌آید، بلکه حالا تل‌آویو برای ایالات متحده صرفاً یک شریک کلیدی محسوب می‌شود. از زمان ریاست‌جمهوری بوش پدر و پس از آن به روی کار آمدن بوش پسر و سپس اوباما و حالا هم بایدن، این استراتژی به صورت علنی دنبال می‌شود و به باور من واشنگتن در حال قبض و بسط دادن این تئوری است.

به موازات این روند، ایالات متحده به دنبال کنترل گلوگاه‌های انرژی و به خصوص معابر تردد صادرات انرژی به چین است و حالا هم شاهد آن هستیم حدود سه هزار سرباز به ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین پیوستند و صراحتاً اعلام شده که آنها به صورت دائمی در منطقه باقی خواهند ماند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: به موازات این روند، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده از تنگه هرمز عبور می‌کند و سپس پنتاگون این موضوع را مطرح می‌کند که از این پس نظامیان ایالات متحده کشتی‌های تجاری را اسکورت خواهند کرد که مجموعه این مؤلفه‌ها، نشان می‌دهد، نه تنها خاورمیانه برای ایالات متحده کم‌ارزش نشده، بلکه حالا این منطقه به اولویت سطح بالای واشنگتن تبدیل شده است.

همانند گذشته بر این باورم که، ایالات متحده محاصره ایران را به صورت مشخص و هدفمند دنبال می‌کند و معتقدم که، این اوضاع به گونه‌ای جلو می‌رود که تئوری‌های جدید نظامی و امنیتی ایالات متحده در منطقه نمایان خواهد شد. باید متوجه باشیم که اگر آمریکا نتواند منطقه خاورمیانه را تحت کنترل خود درآورد، بدون تردید، ‌نمی‌تواند علیه چین دست به اقدام‌های گوناگون بزند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: واشنگتن به نوعی می‌خواهد هزینه‌های جاری خود در سناریوهای مختلف را پرداخت کند و در این راه، درگیر جنگ اوکراین هم شده است تا نگذارد روسیه همانند گذشته به اروپا چسبندگی پیدا کند. به همین دلیل باید متوجه بود که آمریکایی‌ها با این مسائل، منطق استراتژیک خود را مجدداً در خاورمیانه به همگان نشان می‌دهد. به یاد داریم که همین چند وقت پیش، برخی‌ها با صدای بلند فریاد می‌زدند که آمریکا از منطقه اخراج شده است، اما حالا می‌بینیم که واشنگتن مجدداً با صبر استراتژیک خود، به گونه‌ای دیگر وارد منطقه شده، که مفهوم‌های عینی و عملی آن چندی دیگر آشکار می‌شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »