... امروز: دوشنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۲
سیاسی ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 10:04 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

از سرگیری روابط سوریه و عربستان، پس از ۱٠ سال

پس از گذشت بیش از ده سال(۲٠۱۲) از زمان قطع روابط میان ریاض و دمشق، کنسول سوریه برای افتتاح سفارت به عربستان سفر کرد.

سیاست شرق _ احسان رمان، کنسول سوریه وارد محل سفارت سوریه در ریاض شد تا در راستای اجرای تصمیم دو کشور مبنی بر از سرگیری روابط خود، پس از ۱٠ سال، کار دیپلماتیک در سفارت را از سر بگیرد.

به گزارش الوطن، رمان، روز یکشنبه، در بیانیه‌ای در بدو ورود به مقر سفارت با حضور تعدادی از اعضای جامعه سوریه و تعدادی از سرمایه گذاران، سرشناسان و شیوخ قبایل در ریاض و دمام گفت: سفارت در ریاض، خانه همه است. خدمت به همه اعضای جامعه سوری در عربستان سعودی و ارائه بهترین خدمات به همه مردم سوریه ساکن در عربستان سعودی از جمله اهداف ماست.

پس از گذشت بیش از ده سال(۲٠۱۲) از زمان قطع روابط میان ریاض و دمشق، کنسول سوریه برای افتتاح سفارت به عربستان سفر کرد.

او با ابراز امیدواری از همکاری اعضای جامعه سوری در عربستان سعودی و سفارت با هدف تسهیل در ارائه خدمات به شهروندان، گفت: نمایندگی دیپلماتیک سوریه در ریاض متشکل از آقایان دکتر احسان رمان (کنسول) و عامر الطیان، حسین عبدالعزیز و رکن داوود است.

تعدادی از اعضای جامعه سوریه نیز به نوبه خود با ابراز خوشحالی و خرسندی از موضوع بازگشایی سفارت کشورشان در ریاض ضمن تبریک و تهنیت، حمایت خود را از کشور و رهبری آن اعلام کردند. در ۹ ماه مه، سوریه ساعاتی پس از آن که ریاض درباره از سرگیری ماموریت دیپلماتیک خود در دمشق خبر داد، از سرگیری ماموریت دیپلماتیک خود در پادشاهی عربستان سعودی را اعلام کرد.

روزنامه «رأی الیوم» چاپ لندن اردیبهشت ماه امسال نیز به نقل از منابع سوری عالیرتبه گزارش داد که هیئتی عربستانی با ریاست خالد الحمیدان رئیس دستگاه اطلاعات عربستان به دمشق سفر و با بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه و «علی مملوک» رئیس دفتر امنیت ملی این کشور دیدار کرد.

این روزنامه نوشت که دو طرف با بازگشایی سفارت عربستان در دمشق به عنوان اولین گام برای ازسرگیری روابط موافقت کردند.

در عین حال هیچ گونه واکنش رسمی از سوی عربستان یا سوریه به این خبر داده نشد، اما «علی عبدالکریم» سفیر سوریه در لبنان در همان دوره، عربستان را «کشور برادر و عزیز» خواند و گفت که وی از طریق دیدار با تعدادی از دیپلمات‌ها و پیگیری‌ها و اظهارات، پیش بینی می‌کند که برادران عربستانی درحال بازنگری روابط باشند که امیدوار است زیاد طول نکشد.

وی افزود که سوریه از هر طرحی که در آن بازنگری مسئولانه صورت بگیرد و از هر گامی که به نفع روابط عربی_عربی باشد، استقبال می‌کند.

منابع دیپلماتیک سوری در اواخر اردیبهشت ماه بود که در واکنش به این اخبار تأکید کردند که این دیدارها نتیجه بخش بوده و احتمالا یخ روابط میان دو کشور را آب خواهد کرد.

عربستان سعودی، در جنگ داخلی سوریه، از مهمتربن حامیان مخالفان دولت بشار اسد بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »