... امروز: پنجشنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
تحلیلگران ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - 8:25 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 15 دقیقه
کپی شد!
0

دیوید هرست: چرا غرب، به دنبال نقشه اسرائیل، برای نابودی “آنروا” است؟

آمریکا در مسیری نه تنها به سمت جنگ منطقه ای هدایت می شود، بلکه این کشور به سمتی هدایت می‌شود که زندگی میلیون‌ها پناهنده در سراسر جهان عرب را نابود می‌کند، اقدامی که در نهایت اردن و لبنان و همچنین تمام سرزمین‌های اشغالی را بی‌ثبات می‌کند. 

سیاست شرق _ «دیوید هرست»، روزنامه نگار و سردبیر “میدل ایست آی”، در یادداشتی در این وبسایت، نسبت به سیاست اسرائیل در خصوص کنار گذاشتن «آنروا» هشدار داد.

هرست نوشت: اگر اسرائیل موفق شود بایدن را متقاعد کند که آنروا را کنار بگذارد و آنچه را که انجام می دهند به آژانس های دیگر منتقل کند، سازمان ملل دیگر پنج میلیون فلسطینی را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد.

اکنون کاملاً واضح است که مقامات  اسرائیلی هنگام  اطلاع رسانی به نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال در مورد نفوذ ادعایی حماس به آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) چه چیزی را در ذهن داشتند.

هنوز برایم سخت است که بفهمم، دولت‌ها در سراسر جهان غرب، چگونه طعمه را بدون هیچ گونه بررسی واقعی، بلعیدند، و چگونه در یک چشم به هم زدن، ۱۷ کشور ، که چیزی بیش از ۴۴۰ میلیون دلار، یعنی نیمی از بودجه عملیاتی Unrwa را به خود اختصاص داده‌اند. کمک های خود را به حالت تعلیق درآوردند.

در آخر هفته ای که این کشورها باید به دنبال رای دادگاه بین المللی دادگستری در مورد اقدامات موقت در پرونده نسل کشی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل، به کاهش بودجه اسرائیل فکر می کردند، همه صحبت ها در مورد کاهش بودجه یکی از آژانس های سازمان ملل بود که فلسطینی ها را در غزه زنده نگه می دارد.

اگر همه فراموش کرده باشند، آنجا جنگ در جریان است.

Unrwa در حال حاضر به بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در غزه در ۱۵۴ مکان سرپناه می دهد . این فقط ۱۳۰۰۰ فلسطینی را استخدام نمی کند. Unrwa بزرگترین آژانس امدادی است که در این منطقه جنگی، منطقه ای با تخریب بی نظیر، فعالیت می کنند.


مشتریان در طول یک جلسه استماع در ساختمان کنگره ایالات متحده در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ در واشنگتن دی سی (AFP)

کامیون های آنروا که توسط رانندگان آنروا هدایت می شوند، آذوقه های ناچیز را از مرزها تحویل می گیرند. آنها بارگیری و تخلیه را انجام می دهند، از طریق کمک در انبارهای خود جابجا می شوند و آن را توزیع می کنند. آنها دیگر آژانس های سازمان ملل را تامین می کنند.

ژولیت توما، مدیر ارتباطات آنروا گفت: «اگر آنروا ناپدید شود، عواقب آن برای غزه فاجعه بار خواهد بود.

و با این حال توقف عملیات Unrwa اکنون یک امکان بسیار واقعی است.

توما افزود: “اگر بودجه از سر گرفته نشود، ما نمی توانیم به کارهای بشردوستانه خود، از جمله در غزه، پس از پایان فوریه ادامه دهیم. ما ذخایری نداریم، هیچ پس انداز نداریم که بتوانیم در یک روز بارانی استفاده کنیم.”

فهرست رو به رشد ساختگی ها

زمانی که ۱۷ کشور کمک های مالی را به حالت تعلیق درآوردند، هیچ کدام از اینها به ذهنم خطور نکرد.

ارتش اسرائیل که  بیش از ۱۵۲ نفر از کارکنان آنروا را در غزه کشته است ، در یک جرقه کورکننده، در ذهن آنها، به قربانی آژانس سازمان ملل متحد که “حماس” به آن نفوذ کرده بود، تبدیل شد.

رسانه‌های بین‌المللی بدون تردید «پرونده» شواهد ادعایی را که اسرائیل در اختیار روزنامه‌نگاران قرار داده بود، بازتولید کردند، پرونده‌ای که هرگز رسماً در اختیار خود آنروا قرار نداد. 

آژانس سازمان ملل در ابتدا از این ادعا مطلع شد که ابتدا ۱۲، سپس ۱۹۰ و سپس ۱۲۰۰ کارمند آن “عضو حماس” بوده اند که در این مورد در رسانه ها خوانده اند. Unrwa مرتباً فهرستی از کارمندان خود را با اسرائیل و با دولت های کشورهای میزبان پناهندگان فلسطینی به اشتراک می گذارد  .

در ماه مه گذشته فهرستی از تمامی کارکنان خود در غزه، کرانه باختری اشغالی و بیت المقدس شرقی به اسرائیل تحویل داد. توما توضیح داد: «ما هرگز پاسخی دریافت نمی کنیم، چه برسد به اعتراض.»  


مطمئناً اگر اسرائیل درباره نفوذ حماس به یک آژانس حیاتی سازمان ملل با تعداد زیادی کارمند در سرزمین های اشغالی اطلاعات جمع آوری می کرد، این نگرانی ها را در سال ۲۰۲۳ یا هر سال قبل از آن نشان می داد. 

یک کشور میزبان این فرصت را دارد که این کار را انجام دهد و با این حال هرگز این اتفاق نیفتاده است. آنروا به اندازه دولت اسرائیل نسبت به این مسئله حساس بود.

هیچ کس برای بررسی اعتبار ادعاهای ارتش اسرائیل مکث نکرده است، یا آنها را با فهرست فزاینده ساختگی های شناخته شده ای که همان ارتش برای پوشش دادن رد پای غیرنظامیانی که در غزه به قتل رسانده است، ساخته است.

یکی از باور نکردنی‌ترین ادعاهای اسرائیل این است که سربازان رایانه‌ای را پیدا کردند که در آن عضویت حماس درج شده بود و آن را با فهرست کارکنان ارائه‌شده توسط آژانس سازمان ملل بررسی کردند. در نتیجه، آنها دریافتند که حدود ۱۰ درصد از ۱۳۰۰۰ کارمند آژانس در غزه از اعضای حماس بودند.

از هر کارشناس ضد شورش بپرسید که جنبش های اسلامی چگونه سازماندهی می شوند و آنها به شما خواهند گفت که چنین لیستی وجود ندارد. حماس فهرستی از اعضا ندارد. حتی در کشورهایی مانند اردن که اخوان المسلمین رسماً به رسمیت شناخته شده است، چنین لیستی از عضویت اخوان وجود ندارد. آنها در مصر یا در هیچ کشوری که اخوان در آن حضور سیاسی دارد، وجود ندارند .

این مشکلی بود که جان جنکینز دیپلمات سابق بریتانیا هنگام نوشتن گزارش خود درباره حضور اخوان المسلمین در بریتانیا با آن مواجه شد. او در آن زمان به من گفت: “اخوان در این کشور آدرس پستی ندارد. حتی اگر بخواهیم چیزی برای تصاحب وجود ندارد.” 

دلیلی برای این وجود دارد: جنبش‌های اسلام‌گرا در مکان های سازمان‌دهی می‌شوند که وجودشان از یکدیگر مخفی نگه داشته می‌شود. 

هوش قابل اعتماد، بسیار کم است

این به ویژه در مورد سازمان نظامی مانند حماس صادق است. چهار مردی که در غزه حمله ۷ اکتبر را سازماندهی کردند ، این طرح را از همه اعضای حماس در خارج از غزه، از جمله صالح العاروری ، معاون رهبر ، که ماه گذشته توسط اسرائیلی ها در بیروت کشته شد، مخفی نگه داشتند.

حمله ۷ اکتبر برای همه ساکنان که ادعا می کردند با حماس، که یک سازمان ممنوعه در بریتانیا است، در تماس هستند، غافلگیرکننده بود.

محرمانه بودن در هر سطحی از ساختار حماس گنجانده شده است، به همین دلیل است که اطلاعات کمی در مورد تعداد جنگجویان، روش های استخدام آن، یا گستره شبکه تونل وجود دارد. زرادخانه آن از نارنجک ها و یا ضدتانک نیز برای ارتش یک غافلگیری ناخوشایند بود. 

شگفتی های زیاد مساوی است با هوش قابل اعتماد اندک.

ارتش اسرائیل برای دفاع از خود در برابر انتقادات داخلی مبنی بر عدم پیشرفت در عملیات زمینی خود، ادعا کرد که در یکی از تونل ها یک انبار تسلیحات بزرگ کشف کرده است. انکار این موضوع برای حماس آسان بود.

آنها فروشگاه اسلحه ندارند. تمام قدرت شلیک آنها توزیع شده و به دقت پنهان شده است به این دلیل نظامی اساسی که یک انبار سلاح با هر اندازه ای در برابر حملات هوایی آسیب پذیر است.

هر روزنامه نگار یا دولتی که این ادعاهای اسرائیل را طوطی وار تکرار می کند، باید به خاطر داشته باشد که در چهار ماه گذشته چند بار ارتش اسرائیل در حال جعل مدارک در مورد آنچه در غزه انجام می داد دستگیر شد.

قتل هدفمند روزنامه نگار حمزه الدهدوح ، پسر رئیس دفتر الجزیره در غزه، وائل الضحدوح، یکی از نمونه های اخیر است.

حمزه و دوستش مصطفی درایا بخشی از گروهی از خبرنگاران بودند که صحنه یک حمله هوایی را پوشش می دادند. دارایا فرد مورد علاقه برای گرفتن عکس های هواپیماهای بدون سرنشین در غزه بود و پهپاد او برای بررسی صحنه ویرانی کوتاهی بالا رفت.

چند لحظه بعد کاروان خبرنگاران در حال خروج مورد اصابت دو پهپاد قرار گرفت که دومی خودرویی را هدف قرار داد که حمزه و مصطفی در آن کشته شدند. ارتش اسرائیل مدعی شد که “افراد درگیر در گروه هایی که فعالانه به ارتش اسرائیل حمله می کنند” را هدف قرار داده اند.

هر روزنامه نگاری که این درگیری را پوشش داده است، می داند که روزنامه نگاران هدف مکرر سربازان اسرائیلی هستند، از تک تیراندازی که شیرن ابواکله ، روزنامه نگار فلسطینی-آمریکایی را به قتل رساند تا حداقل ۱۱۷ روزنامه نگار که در جریان این درگیری توسط اسرائیل در غزه کشته شدند. 

ادعاهای اطلاعاتی که اسراییل علنی می کند را نمی تواند ارزش واقعی داشته باشد.

پس چرا باید ارتشی با سابقه تولید اخبار نادرست درباره عملیاتی که بسیار بیشتر از آن چیزی که تصور می‌شد طول بکشد، درباره سازمانی متعلق به ملل متحدی که سال‌ها می‌خواهد آن را لغو کند ، باور شود ؟

حق بازگشت

بنابراین اجازه دهید به دلیل واقعی اینکه چرا اسرائیل در تلاش برای “فروپاشی” آنروا است، بپردازیم. 

این ربطی به حماس ندارد و ربطی به جنگ کنونی غزه ندارد. برای این منظور باید به گذشته برگردیم به قطعنامه های سازمان ملل در سال ۱۹۴۷، ایجاد اسرائیل به عنوان یک کشور در سال ۱۹۴۸ و پذیرش آن به عنوان یک کشور در سازمان ملل.

حق بازگشت آوارگان فلسطینی اولین بار توسط میانجی سازمان ملل متحد برای فلسطین، فولکه برنادوت، که طی آتش بسی که در ژوئن ۱۹۴۸ ترتیب داده شد، برای آن اصرار کرد، تدوین شد.

«اگر این قربانیان بی گناه درگیری ها از حق بازگشت به خانه های خود در حالی که مهاجران یهودی به فلسطین سرازیر می شوند محروم شوند و در واقع حداقل تهدید جایگزینی دائمی اعراب را ارائه دهند، خلاف اصول عدالت اساسی خواهد بود. پناهندگانی که قرن ها در سرزمین ریشه دوانده اند.» او در اولین گزارش کلی خود به دبیرکل در سال ۱۹۴۸ نوشت .

برنادوت، یک سوئدی که هزاران یهودی را از رفتن به اردوگاه‌های کار اجباری نجات داد، توسط یک گروه زیرزمینی یهودی تحت رهبری اسحاق شامیر، نخست‌وزیر آینده اسرائیل ، ترور شد . اما حق بازگشت او در قطعنامه ۱۹۴ سازمان ملل متحد گنجانده شد.

این شرط برای پذیرش اسراییل در سازمان ملل در سال ۱۹۴۹ بود. از نماینده اسرائیل در سازمان ملل، ابا ابان، پرسیده شد که آیا اسرائیل به تعهدات خود بر اساس قطعنامه ۱۹۴ عمل می کند یا خیر. ایبان پاسخ داد: “من می توانم به سوال دوم پاسخ مثبت بدون شرط بدهم. در مورد اینکه آیا ما با تمام امکاناتی که در اختیار داریم برای اجرای قطعنامه مربوط به پناهندگان با ارگان های سازمان ملل متحد همکاری خواهیم کرد.

Unrwa در سال ۱۹۴۹ برای ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی و اجتماعی به ۷۰۰۰۰۰ پناهنده ایجاد شده توسط اسرائیل تاسیس شد.

اگر اسراییل موفق شود جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را متقاعد کند که آنروا را کنار بگذارد و آنچه را که انجام می دهند به آژانس های دیگری مانند UNHCR یا برنامه جهانی غذا منتقل کند، سازمان ملل دیگر پنج میلیون فلسطینی را به عنوان پناهنده به رسمیت نمی شناسد. 

نه Unrwa، نه پناهنده. نه پناهنده، نه مشکلی.  اسرائیل آنروا را به «تداوم مشکل پناهندگان فلسطینی» با اجازه دادن به پناهندگان فلسطینی برای انتقال وضعیت پناهندگی خود به نسل های آینده متهم می کند.

در واقع، اسرائیل به تنهایی، به صورت سریالی و مکرر مسئول ایجاد پناهندگان و سلب حق بازگشت آنها به خانه است. روز یکشنبه ۱۲ وزیر در کابینه فعلی تلاش زیادی برای ایجاد پناهندگان بیشتر داشتند.

آنها در کنفرانسی شرکت کردند که خواستار اسکان مجدد در نوار غزه بود، نمونه ای وحشتناک عمومی از تحریک به نسل کشی که توسط دادگاه جهانی بررسی می شود. 

یکی از بنیانگذاران جنبش برای اسکان مجدد غزه یک قاتل محکوم به نام یوزی شرباف  است که به دلیل کشتن سه دانشجو در کالج اسلامی در الخلیل در سال ۱۹۸۳ هفت سال خدمت کرد.

این کنفرانس به طور طبیعی با حضور “مردان بد” – وزیر امنیت ملی راست افراطی ایتامار بن گویر و وزیر دارایی بزالل اسموتریچ برگزار شد . اما در آن یک نمایش قوی از حزب لیکود نیز حضور داشت .

در این کنفرانس درباره مفهوم «مهاجرت داوطلبانه» غیرنظامیان فلسطینی در غزه بحث شد. شلومو کرهی، وزیر ارتباطات حزب لیکود، توضیح داد که در جنگ “داوطلبانه در برخی مواقع حالتی است که شما [بر کسی] تا زمانی که رضایت خود را اعلام کند، تحمیل می کنید.”

فروپاشی آمریکا

ایالات متحده در مورد نظم جهانی مبتنی بر قانون برای جهان سخنرانی می کند. دادگاه جهانی به اسرائیل دستور داده است تا تمام اقداماتی را که در اختیار دارد برای جلوگیری از نسل کشی و مجازات اقدامات تحریک آمیز اتخاذ کند. 

این پاسخ ۱۲ وزیر کابینه به حکم دادگاه جهانی است و واشنگتن هیچ کاری انجام نمی دهد.

نه Unrwa، نه پناهنده

امروزه این تنها سازمان ملل متحد است که پناهنده فلسطینی را به عنوان فردی تعریف می کند که محل سکونت او فلسطین بین ژوئن ۱۹۴۶ تا مه ۱۹۴۸ بوده و خانه خود را در نتیجه درگیری از دست داده است. 

وضعیت پناهندگی برای همه فرزندان آنها اعمال می شود، به این معنی که اکنون به بیش از پنج میلیون پناهنده فلسطینی ثبت شده در لبنان ، سوریه ، اردن، کرانه باختری، بیت المقدس شرقی و غزه کمک می کند.
گروهی از دموکرات‌های مجلس یهودیان به جای اجبار به تبعیت اسرائیل از دادگاه جهانی، با سرهنگ الاد گورن، رئیس بخش مدنی واحد هماهنگ‌کننده فعالیت‌های دولتی اسرائیل در سرزمین‌ها (COGAT) درباره گزینه‌های جایگزین آنروا صحبت کردند.

گورن علناً وقوع قحطی گسترده در غزه را رد کرد و مدعی شد اسرائیل تمام تلاش خود را برای تسهیل جریان کمک به غزه انجام داده است.

نتانیاهو روز چهارشنبه گفت که اگر کسی در مورد نیت اسرائیل شک داشت، گفت که پایان دادن به مأموریت آنروا بسیار مهم است. 

آمریکا در مسیری نه تنها به سمت جنگ منطقه ای هدایت می شود، بلکه این کشور به سمتی هدایت می‌شود که زندگی میلیون‌ها پناهنده در سراسر جهان عرب را نابود می‌کند، اقدامی که در نهایت اردن و لبنان و همچنین تمام سرزمین‌های اشغالی را بی‌ثبات می‌کند. 

این دیوانه کننده است که ایالات متحده از این موضوع پیروی کند. واشنگتن تا کنون مطلقاً هیچ نشانه ای از این که بفهمد این مسیر چقدر برای نظم جهانی خطرناک است، نشان نداده است.

وقتی نسل های آینده تاریخ فروپاشی ایالات متحده را به عنوان یک رهبر جهانی می نویسند، لحظاتی از این دست است که به عنوان نقاط اصلی در زوال آمریکا به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی ثبت می شود.

[*]«دیوید هرست»، یکی از بنیانگذاران و سردبیر «میدل ایست آی» است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »