... امروز: چهارشنبه - ۰۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
ورزشی ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ - 1:11 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0

تلخ و شیرین مسابقه تیم های ملی فوتبال ایران و لبنان در مشهد!

سیاست شرق _ تیم ملی فوتبال ایران توانست در روز پایانی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با پیروزی ۲ بر صفر مقابل لبنان، بار دیگر به صدر جدول گروه خود بازگردد و صعودی مقتدرانه ای را به جام جهانی تجربه کند، اما شیرینی این نتیجه دل چسب، با حواشی تلخ آن، احساسات جامعه را نیز جریحه دار نمود، مخصوصا اینکه در این بین، برخورد شایسته ای با زنان فوتبال دوست و خواهان حضور در ورزشگاه نیز نشد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که پس از آنکه قرار شد بازی دو تیم ملی ایران و لبنان در شهر مشهد برگزار شود، مسئولان فدراسیون فوتبال ابتدا اعلام کردند که این بازی بدون تماشاگر برگزار خواهد شد، سپس در روزهای پایانی و قبل از این بازی، این تصمیم تغییر یافت و قرار به برگزاری مسابقه با حضور تماشاگران رسانه‌ای شد. با این حال طبق اعلام اولیه و همچنین سایت فروش بلیت مسابقه، تنها امکان فروش بلیت برای مردان وجود داشت.

در حالی که تنها ساعاتی به شروع مسابقه زمان باقی مانده بود، اخباری در خصوص حضور زنان در ورزشگاه نیز منتشر شد. اما با شروع مسابقه مشخص شد که هیچ زنی نتوانسته وارد استادیوم امام رضای شهر مشهد شود . این در حالی بود که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های مجازی نشان می‌داد که صدها زن پشت درهای استادیوم مانده و اجازه ورود به آنها داده نمی شود و حتی در تصاویر منتشره در فضای مجازی، از اسپری گاز فلفل علیه آنها نیز استفاده شده بود.

تمام این اتفاقات در حالی رخ داده که زنان با خرید بلیت، خود را پشت درهای استادیوم رسانده بودند اما از حضورشان جلوگیری شد.

یک روز پس از حوادث ورزشگاه مشهد، مهرداد سراجی، عضو هیئت رئيسه فدراسیون فوتبال روز سه‌شنبه در حساب توییتری خود با اشاره به اتفاقات بازی ایران و لبنان، هشدار داد که «اخبار نگران کننده‌ای از AFC و فیفا می‌رسد.» آقای سراجی در ادامه توییت خود وزارت ورزش را مسئول این وضعیت دانسته و اضافه کرده: «آنهایی که در وزارت ورزش برای فدراسیون فوتبال مسیری را طراحی کردند که اتفاقات تلخ مشهد رخ دهد، امروز باید پاسخگوی تصمیمات خود باشند.»

بعد از این اتفاقات فدراسیون فوتبال در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شده می‌گوید از زنان برای حضور در این مسابقه دعوت نشده بود. در بیانیه مسئولان فوتبال همچنین آمده است که در سامانه بلیت فروشی تنها ۹ زن در جایگاه آقایان بلیت خریداری کرده بودند که طی ۴۸ ساعت مبلغ بلیت‌ها به حساب این افراد مسترد خواهد شد!!

مسيولان فدراسیون فوتبال همچنین گفته اند که زنانی که پشت درهای ورزشگاه امام رضای مشهد بلیت به دست حاضر بودند، بلیت‌های جعلی داشتند و گروهی «سودجو» به آنها این بلیت‌های غیر واقعی را فروخته است.

در بخش دیگری از بیانیه فدراسیون فوتبال آمده است: «در اين موقعيت و با توجه به محدوديت زمانى، بليط فروشى با رعايت ضوابط و پروتكل ها و وارد كردن كليه تماشاگران به ورزشگاه با مشكلات و سختى‌هاى ويژه‌اى همراه بود با اين وجود ورود بانوان در چنين موقعيتى بدون فراهم بودن زمينه و بسترهاى لازم همچنين پيش بينى و امكان بليط فروشى غير ممكن و بحران ساز به نظر مى‌رسيد.»

بیانیه فدراسیون فوتبال در حالی منتشر شده که حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، روز چهارشنبه در گفت و گویی درباره وقایع و حواشی بازی تیم های ملی فوتبال ایران و لبنان در مشهد و اتفاقی که برای ورود برخی بانوان به ورزشگاه رخ داد، گفت: گزارش این اتفاق به ما رسیده است اما نکته‌ای که وجود دارد این است که اولا مسئولان باید تدبیر می‌کردند اگر جایگاه مناسب برای خانم‌ها بوده و شرایط به گونه ای بوده که می‌توانستند برای آنها بلیت بفروشند قطعا باید متناسب با آن، ظرفیت و جایگاه مناسب پیش بینی می‌کردند و اگر شرایط مهیا نبوده و امکان حضور خانم‌ها در ورزشگاه وجود نداشته از ابتدا باید تدبیر می کردند و بلیت نمی‌فروختند.

وی ادامه داد: اینکه ابتدا بلیت بفروشند و بعد مانع شوند قابل قبول نیست بنابراین این اقدام را به هیچ وجه قابل قبول و تایید نمی‌دانم و نه تنها عذرخواهی کافی نیست بلکه باید وجوه دریافتی را به آنها بازگردانند و عذرخواهی جدی کنند.

منتظری اضافه کرد: ظرفیت ورزشگاه و جایگاه پیش بینی شده برای خانم‌ها مشخص است و باید مدیریت می کردند و از نظر من این اتفاق نشانگر ضعف مدیریت است.

دادستان کل کشور تصریح کرد: به سهم خودم با اینکه جزو وظایف ما هم نبوده، از خانم های محترم عذرخواهی می کنم و پوزش می طلبم زیرا نفس کار خوب نبوده است و امیدواریم دیگر شاهد این نقواص و ضعف ها نباشیم.

سید ابراهیم رئيسی، رئیس جمهور هم به این موضوع ورود کرد و به وزیر کشور دستور داد حواشی پیش آمده در مسابقه ایران و لبنان در مشهد را بررسی و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

محسن معتمدکیا مشاور وزیر ورزش رشته توییتی در این خصوص منتشر کرد، نوشت: «‏٢۴ ساعت پس از اتفاقات بازی مشهد همچنان انتقادهای مختلفی مطرح است. یک سو دلسوزان و هوادارانی هستند که نجیبانه همواره پشتیبان ورزش بوده‌اند و سوی دیگر معدود افرادی که بعنوان مسببان وضع موجود در فوتبال، به جای عذرخواهی و پاسخگویی از همین مردم نجیب، مثل همیشه مدعی‌اند ‏و خودشان را «قربانی» جا زده و ابایی هم برای گرا دادن به فیفا و AFC ندارند. فدراسیون بعنوان متولی فوتبال کشور از مدت‌ها قبل درخواست برگزاری بازی را در مشهد مطرح کرد و با وجود تجربه کم در برگزاری بازی‌های فوتبال ملی در خارج از تهران، با پیگیری فدراسیون این بازی به مشهد منتقل شد.»

در همین رابطه، سخنگو و رئیس شورای اطلاع رسانی دولت روز چهارشنبه گفت: ‌امروز در جلسه هیات دولت، حاشیه‌های تلخ مسابقه تیم ملی فوتبال کشورمان با لبنان مورد اعتراض اعضای دولت قرار گرفت.

علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ‌امروز در جلسه هیات دولت حاشیه‌های تلخ مسابقه تیم ملی فوتبال کشورمان با لبنان، مورد اعتراض اعضای دولت قرار گرفت.

بهادری جهرمی افزود: با دستور رئیس‌جمهور، وزیر کشور مسئول پیگیری و ارائه گزارش شد.

در حالی که انجام درست و برنامه ریزی شده این بازی در مشهد، می توانست زمینه را برای انجام بازی های بعدی تیم ملی فوتبال را در مراکز استان ها مهیا نماید، حالا و در حالی که تنها ۴۸ ساعت تا زمان قرعه کشی مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ زمان باقی مانده، طرفداران فوتبال نگرانند که سوءمدیریت ها و ناهماهنگی های صورت گرفته ، باعث تحمیل هزینه‌های ناخواسته ای بر فوتبال ایران شود، هرچند که بدون شک، چنین رخدادهایی نمی تواند منعکس کننده نظرات و خواست همه مسئولان کشور، در خصوص احترام به زنان، جایگاه آنها در جامعه ورزشی و ارزشمند بودن علاقه آنها به فوتبال باشد.

لذا جهت ممانعت از تکرار چنین حوادثی که موجب جریحه دار نمودن احساسات افکار عمومی و همچنین بازخوردهای نامناسب برای ایران می شود، نیاز است که در خصوص حضور زنان در ورزشگاه‌ها تدابیر و دستورالعمل های لازم، تدوین و برای اجرا به همه نهادها و دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ شود و با چنین رخدادهای ورزشی مهمی، سلیقه ای برخورد نشود.

منابع: سیاست شرق و سایر رسانه ها و وب سایت ها

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »