... امروز: یکشنبه - ۰۶ خرداد - ۱۴۰۳
اجتماعی ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ - 1:13 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0
واکنش وزارت ارشاد به بیانیه زنان سینماگر؛

سازمان سینمایی، از تشکیل «شورای اخلاق حرفه‌ای» خبر داد

رئیس سازمان سینمایی: «شورای اخلاق حرفه‌ای» به منظور صیانت از حقوق سینماگران و توسعه اخلاق حرفه‌ای در سینمای کشور ایجاد می‌شود.
محمد خزایی، رئیس سازمان سینمایی

سیاست شرق _ سازمان سینمایی با ایجاد «شورای اخلاق حرفه‌ای»، به بیانیه صدها سینماگر زن که به«خشونت و باج‌گیری جنسی» در پشت صحنه سینمای ایران اعتراض کرده بودند، واکنش نشان داد.

روابط عمومی سازمان سینمایی، که از زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد است، اعلام کرد که محمد خزاعی، رئیس این سازمان به نامه سرگشاده صدها زن سینماگر ایران واکشن نشان داده است.

محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی، خواستار فعالیت گسترده‌تر کمیته صیانت خانه سینما نیز شده است.

خزاعی در نخستین نشست شورای معاونان و مدیران سازمان سینمایی از تشکیل یک «شورای اخلاق حرفه‌ای سینما» خبر داده و گفته است: «این شورا به منظور صیانت از حقوق سینماگران و توسعه اخلاق حرفه‌ای در سینمای کشور ایجاد می‌شود.»

به گفته او، مدیرعامل خانه سینما، معاون نظارت و ارزشیابی، مدیران کل حراست و حقوقی سازمان سینمایی، مشاور اصناف رئیس سازمان، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضایه، انسیه شاه‌حسینی، نویسنده و کارگردان سینما و یک وکیل دادگستری به نام مائده چیت‌ساز اعضای این شورا هستند.

شماری از امضاکنندگان بیانیه علیه خشونت جنسی در پشت صحنه برخی فیلم های ایرانی

اقدام شورا

محمدخزاعی گفته است که در نخستین ماموریت شورای نام‌برده «کمیته بانوان متشکل از دو فیلمساز زن، یک روانشناس، یک جامعه‌شناس و یک حقوقدان نسبت به بررسی مسائل و مشکلات زنان سینماگر در سینما و حواشی پیش آمده به طور عاجل و قاطع اقدام نمایند و نتیجه پیگیری‌ها و بررسی‌ها را به شورا گزارش دهند.»
رئیس سازمان سینمایی همچنین تاکید کرده است که انتظار دارد، «با فعال‌سازی جدی‌تر شورای صیانت، این نهاد صنفی ضمن رسیدگی و بررسی اصولی به مشکلات پیش آمده، نسبت به احقاق حقوق سینماگران در زمینه‌های مختلف قاطعانه ورود نماید.»

انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده

انسیه خزعلی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم در صفحه اینستاگرام خود به بیانیه زنان سینماگر واکنش نشان داد و نوشت: «جایگاه زنان در هنر سینما و حضور موثر آنان، لزوم صیانت از شأن والای این هنرمندان را طلب می‌کند. لذا خلا قوانین و دستورالعمل‌ها و حمایت‌های لازم نباید حضور مفید و ارزشمند زنان در عرصه هنر هفتم را مخدوش کند.»
او وعده داده است که «دولت مردمی خود را موظف به برخورد با هرگونه فساد و تعدی اعم از اداری، مالی و اخلاقی می‌داند و هیچ‌گونه اغماضی را در این مسیر برنمی‌تابد».
خزعلی از “بانوان هنرمند و دردمند این حوزه” دعوت کرده است، در نشستی که به این منظور در دفتر کار او برگزار می‌شود، شرکت کنند.

منبع: سیاست شرق، خبرگزاری ها و وب سایت ها

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »