... امروز: چهارشنبه - ۰۹ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 4:54 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

ادامه اقدامات محافظه کاران در سنای آمریکا علیه برجام

سیاست شرق _ نمایندگان مجلس سنای آمریکا در ادامه تلاش‌های خود برای افزودن موضوعات غیربرجامی به توافق هسته‌ای با ایران و پیچیدگی هرگونه توافق احتمالی، طرح جدیدی را به تصویب رساند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، اعضای مجلس سنای آمریکا بامداد پنج‌شنبه (امروز) با ۶۲ رای موافق در برابر ۳۳ رای مخالف طرحی را به تصویب رساندند که مانع از اقدام دولت بایدن (رئیس جمهور آمریکا) برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از آنچه فهرست گروههای تروریستی آمریکا عنوان می شود، شد.

این طرح با هدف جلوگیری از احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و به پیشنهاد جیمز لنکفورد، سناتورجمهوری‌خواه مطرح شده است تا دولت آمریکا را ملزم کند که هر گونه توافق با تهران باید شامل آنچه فعالیت‌های مخرب و شرورانه ایران خواندند، باشد.

این طرح اگرچه الزام‌آور نیست اما موجب پیچیده‌تر شدن روند مذاکرات با ایران برای احیای برجام خواهد شد، توافقی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ باوجود مخالفت جامعه بین‌الملل به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و سپس تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

این اقدامات سنای آمریکا با هدف جلوگیری از هر گونه توافق جدید با ایران، پس از این مطرح می‌شود که مذاکرات وین که از زمان روی کار آمدن دولت بایدن در سال ۲۰۲۱ در راستای احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایران از طریق بازگشت آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای آغاز شد، در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین‌المللی در پی حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم‌های متعدد واشنگتن علیه روسیه و کشمکش‌های تهران-واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی مانده در مذاکرات، از جمله حذف نام سپاه پاسداران از لیست فهرست تروریستی تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری اخیرش درباره احیای توافق گفت: باید پایه های فشار حداکثری که ترامپ علیه ایران کار گذاشته از بین برود. چرخه انتفاع اقتصادی ایران از برجام به صورت کامل لحاظ شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تاکید کرد: ایران مسیر فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود را با قدرت بدون توجه به شانتاژ های سیاسی و رسانه ای و خرابکاری ها ادامه می دهد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »