... امروز: سه شنبه - ۰۲ مرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - 4:05 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

جداشدن نماینده زن فلسطینی از دولت ائتلافی اسرائیل

کابینه نفتالی بنت و یائیر لاپید پیشتر با استعفای «عیدیت سیلمان» عضو راست‌گرای کنست از ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی، در آستانه فروپاشی قرار گرفت و اکثریت خود را در کنست از دست داد.

سیاست شرق _ غیدا ریناوی-زعبی، نماینده زن فلسطینی از حزب چپ «مرتس» مجلس اسرائیل، به دلیل «خشونت در مسجد الاقصی، اتفاقات در مراسم تشییع شیرین ابوعاقله و سیاست‌های راست‌گرای دولت»، از ائتلاف استعفا داد.

به نقل از آناتولی، زعبی که شهروند اسرائیل است، با صدور بیانیه‌ای از استعفای خود را اعلام کرده است.

وی در این بیانیه تاکید کرد: خشونت در مسجد الاقصی و اتفاقات در مراسم تشییع شیرین ابو عاقله او را وادار کرده است تا چنین «تصمیم اخلاقی» اتخاذ کند.

یکی از اعضای کنست، در اعتراض به قتل «شیرین ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره، از کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی خارج می‌شود.

طبق این گزارش، «غیدا ریناوی-زعبی» نماینده عضو حزب مرتز در کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی نامه‌‎ای به بنت و لاپید فرستاده و اعلام کرده است که دیگر عضو این کابینه ائتلافی نیست.

این قانونگذار پارلمان رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرد که منصب پیشنهادی به او برای فعالیت به عنوان سرکنسول رژیم صهیونیستی در شانگهای چین را هم نمی‌پذیرد.

در نامه او آمده است: «من وارد سیاست شدم چرا که خود را فرستاده جامعه عرب می‌دیدم که نماینده آن هستم…متاسفانه در چند ماه گذشته به دلایل تنگ نظرانه سیاسی، سران ائتلاف ترجیح دادند بعد و جنبه دست راستی خودشان را تقویت کنند. بارها و بارها سران ائتلاف ترجیح دادند در مورد مسائل کلیدی مربوط به جامعه عرب گام‌های راست‌گرایانه خشن اتخاذ کنند».

وی با اشاره به تنش‌ها بر سر اتفاقات پیرامون مسجدالاقصی، شیخ جراح، شهرک‌‌های رژیم صهیونیستی، تخریب خانه‌ها و مصادره زمین در نقب گفت: «وقتی نوبت به نیازهای جامعه،… مسکن، اشتغال و تحصیل می‌رسید، آنها بی تفاوت بودند».

روزنامه صهیونیستی «جروالم پست» با اشاره به خروج این تحول نوشت: «خروج ریناوی-زعبی (از کابینه) به مخالفان (اپوزیسیون) در پارلمان اکثریت ۶۱ نفر در برابر ۵۹ نفر می‌دهد و ممکن است باعث برگزاری انتخابات در فصل پاییز شود».

کابینه نفتالی بنت و یائیر لاپید پیشتر با استعفای «عیدیت سیلمان» عضو راست‌گرای کنست از ائتلاف کابینه رژیم صهیونیستی، در آستانه فروپاشی قرار گرفت و اکثریت خود را در کنست از دست داد.

کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی متشکل از احزاب راست‌گرا، چپ‌گرا و میانه‌رو است و پیش از استعفای سیلمان دارای اکثریتی شکننده‌ بود و از مجموع ۱۲۰ رأی در کنست، تنها ۶۱ رأی داشت که با استعفای سیلمان این میزان به ۶۰ رأی رسیده بود.

طبق قانون مصوب ۲۰۱۴ در رژیم صهیونیستی، اپوزیسیون برای این‌که بتواند نخست‌وزیر جایگزین را معرفی و کابینه کنونی را سرنگون کند، می‌بایست اکثریت یعنی ۶۱ کرسی را با خود همراه کند.

گفتنی است؛ نظامیان رژیم صهیونیستی چهارشنبه پیش، در یورش به منطقه «جنین» واقع در شمال کرانه باختری، این خبرنگار فلسطینی شبکه «الجزیره» را در حالی که جلیقه خبرنگاری به تن داشت، از فاصله ۱۰۰ تا۱۵۰ متری به شهادت رسانده و «علی السمودی» تهیه‌کننده این شبکه را زخمی کردند.

گفتنی است استعفای زعبی بحران جدی را برای کابینه اسرائیل ایجاد می‌کند، زیرا در حال حاضر کابینه بنت از مجموع ۱۲۰ کرسی مجلس تنها ۵۹ کرسی را در اختیار دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »