... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - 6:59 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
کپی شد!
0

کنفرانس خبری وزرای خارجه ترکیه و روسیه در آنکارا

چاووش اوغلو ضمن اشاره به بحث و رایزنی پیرامون راه‌اندازی سازوکار کریدور گندم بین سازمان ملل، روسیه، اوکراین و ترکیه، اظهار داشت که ما این طرح را قابل اجرا می‌بینیم.

سیاست شرق _ مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، پس از گفت و گو با سرگئی لاوروف همتای روس خود، در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت نمود و از همکاری این کشور برای سازوکار کریدور مشترک گندم خبر داد.

به نقل از آناتولی، وی در این نشست خبری که روز چهارشنبه برگزار شد، ضمن اشاره به بحث و رایزنی پیرامون راه‌اندازی سازوکار کریدور گندم بین سازمان ملل، روسیه، اوکراین و ترکیه، اظهار داشت که ما این طرح را قابل اجرا می‌بینیم.

چاووش‌اوغلو در ادامه تصریح کرد: اگر اوکراین و روسیه محصولاتی برای صادرات داشته باشند٬ باید همه برای تحقق این امر تلاش کنیم.وی همچنین خاطرنشان کرد: نسبت به چند هفته پیش فضای مثبت‌تری برای بازگشت به مذاکرات بین روسیه و اوکراین وجود دارد.

مولود چاووش‌اوغلو هم گفت که گروه‌های تروریستی که تمامیت ارضی سوریه را تهدید می‌کنند و هم تهدیدات خود را علیه ما افزایش می‌دهند، باید ریشه‌کن شوند.

سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه نیز در این کنفرانس خبری گفت که توافقات با ترکیه در مورد ادلب سوریه به کُندی در حال اجرا شدن است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود اظهار کرد که مسکو در موضوع سوریه با آنکارا همکاری نزدیک دارد و دو طرف به اهداف مندرج در این توافقات متعهد هستند.

وی با اشاره به اینکه حساسیت‌های دوستان تُرک خود را در مورد تهدیدات قدرت‌های خارجی در مرز با سوریه درک می‌کند، اضافه کرد: آمریکا به طور غیرقانونی برخی سازمان‌ها را (در سوریه) تغذیه می‌کند.

لاوروف در ادامه خاطرنشان کرد: مردم به خوبی اهداف عملیات نظامی روسیه را می‌دانند و ما به این اهداف دست خواهیم یافت.

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: ما اهمیت زیادی برای تلاش ترکیه جهت ایجاد کریدور دریای سیاه قائل هستیم و این موضوع بسیار مهم است.

وی با تاکید بر اینکه اگر طرف اوکراینی آماده آغاز فعالیت‌های مین‌زدایی برای کریدور دریای سیاه باشد، ما نیز آماده هستیم، تصریح کرد: ما همچنین برای هرگونه اقدامی جهت تامین امنیت کشتی‌هایی که از بنادر اوکراین خارج می‌شوند، اعلام آمادگی می‌کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »