... امروز: چهارشنبه - ۰۲ خرداد - ۱۴۰۳
اجتماعی ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - 5:19 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0

دادستان کل کشور: در حوزه اداری کشور “شایسته”عمل نمی‌کنیم

سیاست شرق _ حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور می گوید: واقعیت تلخ این است که ما در حوزه اداری کشور و دوایر دولتی آنگونه که شایسته و بایسته است به وظایف خود عمل نمی کنیم.

به نقل از ایسنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در مراسم افتتاحیه نشست کمیته صیانت از حقوق مردم که ظهر امروز (چهارشنبه) ۲۵ خرداد در مجتمع فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: در قرآن کریم نزدیک به ۳۰۰ بار واژه حق به کار برده شده است. ما در مکتب غنی و مبتنی بر وحی الهی در مذهب تشیع و مکتب ولایت امامان معصوم (ع) راجع به حق و حقوق مطالب زیادی داریم.

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به حقوق مردم اهتمام جدی شده است. در قانون اساسی، سیاست های راهبردی و قوانین مختلف، موضوع حقوق مردم و حقوق بشر امری مهم و قابل توجه است. ما وظیفه داریم که در دستگاه قضایی و تقنینی و دستگاه های اجرایی و بخش های فرهنگی و … اولا این امر مهم را بشناسند و در جهت اجرای آن اهتمام لازم را داشته باشند.

دادستان کل کشور افزود: واقعیت تلخ این است که ما در حوزه اداری کشور و دوایر دولتی آنگونه که شایسته و بایسته است به وظایف خود عمل نمی کنیم. بخش اندک خالی لیوان را مورد توجه قرار می دهم که ما وظیفه داریم نسبت به بخش خالی لیوان یعنی ضعف‌ها و اشکالات چه کنیم که این آسیب‌ها را یا کلا از بین ببریم یا به حداقل امکان برسانیم. این کوتاهی ها و قصورها گاهی اوقات موجب خسارت‌های وسیع می شود که جبران ناپذیر و گاهی اوقات یک اثرات بسیار گسترده ای دارد.

وی با اشاره به حادثه متروپل آبادان گفت: ما از قوه قضاییه و مجلس و دولت هیات هایی برای بررسی حادثه فرستادیم و گزارش جامعی تهیه شد که دیروز آن را خدمت رییس قوه قضاییه فرستادم. این گزارش و گزارشی که هیات اعزامی از طرف دولت تهیه کرده بود و کلیاتی هم که از سوی مجلس تهیه شده بود را دیدم و گزارش ها نزدیک به هم است. بخش قابل توجهی از علت اصلی برای این حادثه دلخراش قصور و کوتاهی و تقصیری است که بخش های مختلف که به نحوی دست اندرکار این ساختمان بودند در قبل و حین و بعد از کار انجام دادند. نتیجه آن این شد که ساختمان با کیفیت فرو بریزد و عده ای کشته و مصدوم شوند و مال مردم از بین برود که نتیجه عدم اهتمام به تکالیفی است که ما داریم‌.

وی افزود: مجلس لازم است که نسبت به ترک فعل ها، قانون گذاری کند. ما نسبت به ترک فعل در قانون نواقصی داریم که باید برطرف شود زیرا برخی از این آسیب ها به ترک فعل های مدیران برمی گردد.

منتظری ادامه داد: ما در رابطه با صیانت از حقوق عامه، فاقد قانون هستیم و لایحه ای تهیه کردیم و ان شاءالله تقدیم مجلس می شود.

دادستان کل کشور گفت: با یکسری دستورالعمل ها کارهایی انجام می دهیم ولی کافی نیست و ان شالله با همکاری مجلس و دولت بتوانیم این نقیصه را برطرف کنیم. ستاد حقوق بشر براساس آیین نامه یکسری اقداماتی مانند تشکیل همین کمیته را انجام می دهد ولی اولا یک مساله در این حوزه که باید انجام دهیم این است که دادستانی کل و ستاد حقوق بشر و دستگاه های اجرایی باید با هم تبادل اطلاعات کنند. ثانیا نکته دیگر عدم تداخل در امور و تکالیف دیگری است که باید به آن توجه کنیم. ما به خود اجازه نمی دهیم که به حریم دستگاه های اجرایی ورود کنیم. ما در دستگاه قضایی باید نظارت کنیم که اگر مدیر و دستگاهی به تکالیف خود عمل نکرد از آنها بازخواست کند. هر کس باید در حد خود عمل کند.

وی ادامه داد: از زمانی که آقای غریب ابادی دبیر ستاد حقوق بشر شدند اقدامات خوبی داشتند و انتظار داریم زمینه تعامل و هم افزایی را در ستاد فراهم کنند و تشکیل کمیته نوید بخش این است که برخی از ضعف ها در زمینه تداخل و رها شدن را که شاهدیم، بتوانیم تقویت کنیم و به نفع مردم است زیرا همه ما خدمتگذار مردمیم‌. بزرگترین افتخار ما و بزرگترین سند بارزشی که داریم این است که به مردم خدمت بهتر و سالم تری برسانیم و اگر جایی شاهد آسیب و ضعفی هستیم به جای نادیده گرفتن آن متناسب تلاش کنیم که ضعف ها را برطرف کنیم.

منتظری در پایان خطاب به دادستان ها گفت: تا زمانی که در این سمت هستم این آمادگی را داریم که مسائل را منتقل کنم و دادستان ها هم در مرکز و استان ها باید مسایل را منتقل کنند زیرا مردم فقط مردم تهران نیستند و عزیزان هموطن که در شهرهای دور افتاده اند حق و حقوقشان با مردم تهران تفاوتی ندارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »