... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - 1:01 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
کپی شد!
0

افزایش شمار رزمایش های مشترک عربستان با کشورهای مختلف

سرلشکر الزهرانی: این رزمایش در چارچوب برنامه آموزشی برنامه ریزی شده نیروهای مسلح عربستان با نیروهای کشورهای دوست با هدف ارتقای سطح آمادگی رزمی و تبادل مهارت و تجربیات موفق نظامی اجرا می‌شود.

سیاست شرق _ کشور عربستان سعودی طی چند ماه گذشته، رزمایش های مشترکی را با برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای انجام داده است، که نشان از افزایش بی سابقه فعالیت های نظامی این کشور نسبت به سال گذشته دارد‌.

به گزارش “بوابه الاهرام”، رزمایش مشترک نیروی زمینی عراق و عربستان تحت عنوان «برادران عرب» در مرکز آموزشی خالد بن سلمان مرکز فرماندهی منطقه شمالی عربستان در حال برگزاری است.

براساس اعلام منابع عربستان سعودی، این رزمایش ۹ روزه در قالب تمرین‌های مراکز فرماندهی برگزار می‌شود که شرکت‌کنندگان را قادر می‌سازد تا با انواع سیستم‌های فرماندهی و کنترل مقابله کنند.

سرلشکر صالح بن احمد الزهرانی، فرمانده منطقه شمال عربستان تاکید کرد که هدف از این رزمایش ارتقای راه‌های همکاری و تبادل تخصص و تجربیات نظامی بین دو کشور است.

وی افزود: این رزمایش در چارچوب برنامه آموزشی برنامه ریزی شده نیروهای مسلح عربستان با نیروهای کشورهای دوست با هدف ارتقای سطح آمادگی رزمی و تبادل مهارت و تجربیات موفق نظامی اجرا می‌شود.

رزمایش های گذشته عربستان

در همین رابطه، رزمایش مشترک نیروهای عربستان سعودی با ارتش فرانسه روز پنجشنبه گذشته در شمال غربی عربستان نیز انجام شد.

یک مقام  نظامی سعودی گفت که این رزمایش که «سانتول-۲» نام دارد به منظور افزایش آمادگی رزمی نیروهای دو کشور و کسب تجارب بیشتر تدارک دیده شده است.

سرلشکر «خالد بن محمد الخشرامی»معاون فرمانده منطقه شمال غرب عربستان  گفت: «این رزمایش چند روزه با هدف تقویت پیوندهای همکاری و اقدام مشترک و تبادل تجربیات در زمینه‌های نظامی که به افزایش توانایی رزمی نظامی و افزایش هماهنگی بین نیروهای مسلح سعودی و نیروهای مسلح  فرانسه تدارک دیده شده است».

طبق گزارش‌ها، تیم‌ها از گلوله‌های جنگی واقعی در این تمرین استفاده کردند.

پیشتر، عربستان سعودی و کشورهای ساحلی دریای سرخ از جمله جیبوتی، مصر، اردن، سومالی، سودان و یمن اوایل ماه ژوئن رزمایش نظامی مشترکی را به پایان رساندند. اواخر ماه گذشته نیز نیروی هوایی عربستان سعودی با جت‌های «اف-۱۵» خود در رزمایشی با جنگنده‌های «اف-۱۶» و «اف-۱۸» آمریکا مشارکت کرد.

عربستان در راستای آمادگی بیشتر نظامی بتازگی یک رزمایش هوایی مصر با عنوان «فیصل-۱۲»  در منطقه «تبوک» برگزار کرد. 

رسانه‌های عربستان سعودی گزارش داده بودند که این رزمایش در پایگاه هوایی ملک فیصل واقع در بخش شمالی منطقه تبوک برگزار شد. سرتیپ خلبان «ناصر بن سعید القحطانی» فرمانده پایگاه هوایی ملک فیصل گفت که هدف از اجرای این رزمایش ارتقای سطح آمادگی رزمی، تقویت اقدام مشترک و تبادل تجربیات بین دو طرف است.

بنا بر گزارش وبگاه «الخلیج اونلاین»، سرهنگ «غریب عبدالحافظ غریب» سخنگوی نیروهای مسلح مصر گفت که این تمرینات شامل اجرای فعالیت‌هایی اعم از برنامه‌ریزی و مدیریت عملیات‌های رزمی مشترک هوایی و انجام پروازهای هوایی تهاجمی و دفاعی است.

نیروهای هوایی مصر با جنگنده‌های اف-۱۶ و میگ-۲۹ و نیروهای سعودی نیز با انواع مختلف جنگنده اف-۱۵  در این رزمایش حاضر شد. 

عربستان سعودی و مصر در راستای ارتقای آمادگی‌های رزمی و مدرن‌سازی سامانه‌های رزمی، هر از چند گاهی تمرینات نظامی دوجانبه یا مشترک با چند کشور دیگر برگزار می‌کنند.

آموزش روش‌های مداخله سریع برای مقابله با رویدادهای برنامه‌ریزی شده توسط مراکز فرماندهی از برنامه‌های آموزشی این رزمایش ها عنوان شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »