... امروز: پنجشنبه - ۳۰ فروردین - ۱۴۰۳
سیاسی ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - 1:11 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 18 دقیقه
کپی شد!
0

پوتین: دوران جهان تک قطبی، به پایان رسیده است

پوتین: نخبگان حاکم بر غرب در دنیایی رویایی زندگی می کنند و نمی خواهند تغییرات نوظهور در جهان را باور کنند.

سیاست شرق _ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید: باوجود تلاش منتفعان از جهان تک قطبی برای حفظ آن به هر قیمتی، باید گفت جهان تک قطبی به پایان رسیده است.

به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین این مطلب را طی یک سخنرانی ویدئوکنفرانسی در اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ بیان کرد، رسانه های روسیه، مخاطب اظهارات پوتین درباره پایان یافتن جهان تک قطبی را آمریکا ارزیابی کرده اند.

بنا به اظهار سخنگوی کاخ کرملین، سخنرانی ولادیمیر پوتین، به دلیل حمله سایبری، یک ساعت از به تعویق افتاد.

اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ روز چهارشنبه شروع شد و تا شنبه ادامه داشت.

رسانه های روسیه، تحولات اقتصادی جهان تحت تاثیر بحران اوکراین را یکی از موضوعات اصلی سخنرانی پوتین در اجلاس اقتصادی سنت پترزبورگ عنوان کردند.

رئیس جمهوری روسیه در ادامه به نظریه «میلیارد طلایی» مطرح شده از سوی نظریه پردازان غربی نظام بین الملل اشاره کرد و افزود: کشورهای موسوم به «میلیارد طلایی» همچنان بر این باورند که برتر هستند و بقیه جهان را مستعمره خود می دانند.

پوتین تصریح کرد: نخبگان حاکم بر غرب در دنیایی رویایی زندگی می کنند و نمی خواهند تغییرات نوظهور در جهان را باور کنند.

پوتین با بیان اینکه بعد از جنگ سرد، آمریکا منافع ملی خود را مقدس عنوان کرد که نباید تضعیف شود، کشورهای غربی را به تضعیف عمدی پایه های نظم بین المللی برای ارضای توهمات ژئوپلیتیک خود متهم کرد.

وی گفت: اتحادیه اروپا حاکمیت سیاسی خود را از دست داده است، نخبگان آن با آهنگ دیگران می رقصند و به جمعیت خود آسیب می رسانند.

پوتین افزود: تحولات کنونی جهان نتیجه وقایع ماه های اخیر از جمله عملیات ویژه نیست، همه چیز از مدت ها قبل به دلیل سیاست های غیرمسئولانه گروه ۷ آغاز شده است.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: در طول دهه‌های گذشته، مراکز قدرت جدیدی بر روی کره زمین شکل گرفته است. هر یک از آنها سیستم سیاسی و نهادهای عمومی مختص خود را توسعه داده و مدل‌های رشد اقتصادی خود را پیاده‌سازی می‌کنند.

پوتین با بیان اینکه هر کدام از این مراکز جدید قدرت حق دارند تا برای حفظ استقلال ملیشان از خود محافظت کنند، تصریح کرد: انقلاب و تغییر در جغرافیای سیاسی، اقتصاد جهانی، حوزه فناوری و کل نظام روابط بین الملل یک واقعیت است.

وی، تضعیف ارزها و کاهش اعتبار کسب و کارها در جهان را نتیجه اقدامات کشورهای غربی اعلام کرد و گفت: آمریکا می تواند پول هر شخص، گروه یا دولتی را صرفاً به خاطر مخالفت با سیاست های این کشور به سرقت ببرد.اروپایی ها با تحریم به مردم خود ضربه زدند

رئیس جمهوری روسیه از تحریم های ضدروسی اتحادیه اروپا انتقاد کرد و آنها را دیوانه وار و نابخردانه دانست و افزود: هدف آنها از بین بردن اقتصاد روسیه در یک حرکت بود، اما آنها نتوانستند به این هدف برسند. پوتین تاکید کرد: در عوض، سیاستمداران اتحادیه اروپا ضربه جدی به اقتصاد کشورهای خود وارد کردند که باعث تورم بالا شد.

وی هزینه های «تب تحریم» را تنها در سال جاری حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد و خاطرنشان کرد: این مردم عادی هستند که باید بار سنگین این شرایط را به دوش بکشند.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه اتحادیه اروپا حاکمیت سیاسی خود را از دست داده است، گفت: نخبگان اروپا به آهنگ کشور دیگری می رقصند، حتی اگر به ضرر مردم اروپا و منافع تجاری آنها باشد.

پوتین پیش بینی کرد که این شرایط منجر به تشدید نابرابری های مالی و شکاف های اجتماعی در جوامع اروپایی شود و افزود: این شرایط ممکن است در نهایت منجر به افزایش رادیکالیسم و تغییر نخبگان حاکم بر اتحادیه اروپا شود.

وی افزود: افزایش قیمت های جهانی و مشکلات در حوزه انرژی نتیجه مستقیم سیاست های نادرست آمریکا و اتحادیه اروپا است.

رئیس‌جمهوری روسیه با رد عبارات «مالیات پوتین» و «تورم پوتین» را که سیاستمداران غربی، به‌ویژه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای توضیح افزایش قیمت سوخت و دیگر اقلام مصرفی استفاده می‌کنند، گفت: فقط افراد بی سواد این داستان را باور می کنند که اقدامات روسیه در دونباس باعث افزایش قیمت ها شده است.پوتین در عین حال تاکید کرد که پیش بینی کشورهای غربی درباره تاریک بودن چشم انداز اقتصاد روسیه محقق نشد.

وی گفت: واضح است که چرا آنها این کارزار تبلیغاتی را به راه انداختند؛ هدف همه حرف های آنها درباره نرخ مبادله ۲۰۰ به ۱ روبل و دلار و ادعاهایی که در باره فروپاشی اقتصاد ما مطرح کردند، اعمال فشار روانی بر جامعه روسیه بود.

وی تاکید کرد که با وجود تحریم ها، فشارهای خارجی و استراتژی روسیه برای جایگزینی واردات خارجی با تولید داخلی، اقتصاد روسیه هرگز به یک اقتصاد منزوی با روابط اقتصادی خارجی محدود تبدیل نخواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »