... امروز: یکشنبه - ۰۶ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - 7:54 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0

ناتو: فدراسیون روسیه جدی‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید است

ناتو: فدراسیون روسیه برای امنیت متفقین، ثبات و صلح منطقه یورو-آتلانتیک جدی‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید است. تروریسم با همه اشکال و مظاهر آن امنیت مردم‌های ما، ثبات و رفاه بین‌المللی را همچنان تهدید می‌کند.

سیاست شرق _ بیانیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در مادرید، پایتخت اسپانیا منتشر شد، که در این بیانیه، روسیه جدی‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید عنوان گردید.

به نقل از آناتولی، سران ناتو در این بیانیه موافقت خود با طرح دعوت از فنلاند و سوئد برای عضویت در این سازمان را اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است: الحاق فنلاند و سوئد باعث خواهد شد این کشورها امن‌تر، ناتو قدرتمندتر و منطقه یورو-آتلانتیک نیز ایمن‌تر شود.

سران ناتو حملات روسیه به اوکراین را اکیدا محکوم کرده و با بیان اینکه روسیه مسئول وضعیت انسانی در اوکراین است، اظهار داشتند که عاملان جنایات جنگی در این کشور پاسخگو خواهند بود.

رهبران ناتو ضمن تاکید بر اینکه روسیه به بحران غذا و انرژی عمدا دامن می‌زند، از تلاش‌های بین‌المللی برای ورود غلات اوکراین در بازارهای جهانی اعلام حمایت کردند.

در این بیانیه بر همبستگی با اوکراین، اهمیت تمامیت ارضی و استقلال این کشور بار دیگر تاکید و خاطرنشان شد که تحویل سلاح‌های غیرکشنده به اوکراین تسریع شده، دفاع سایبری این کشور بهبود یافته و از تحول بخش دفاعی آن نیز در بلندمدت حمایت خواهد شد.

سران ناتو درباره تهدیدات علیه این سازمان اظهار داشتند:‌ فدراسیون روسیه برای امنیت متفقین، ثبات و صلح منطقه یورو-آتلانتیک جدی‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید است. تروریسم با همه اشکال و مظاهر آن امنیت مردم‌های ما، ثبات و رفاه بین‌المللی را همچنان تهدید می‌کند.

رهبران ناتو همچنین تاکید کردند که با این تهدیدات مصممانه مبارزه خواهند کرد.در بیانیه فوق با اشاره به تصویب «مفهوم راه‌بردی جدید» توسط سران ناتو آمده است که توانایی بازدارندگی و دفاعی اعضای این سازمان تقویت خواهد شد.

سران ناتو در این بیانیه تعهد خود برای استقرار نیروهای آماده‌باش رزمی اضافی در جناح شرقی را تایید و تصریح کردند که درصورت لزوم می‌توان به این نیروها افزایش داد.

در این بیانیه با اشاره به عزم این سازمان برای پیشبرد شراکت راهبردی خود با اتحادیه اروپا آمده است که شرکت شرکای ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه در اجلاس مذکور اهمیت همکاری در برابر چالش‌های مشترک امنیتی را نشان می‌دهد.

رهبران ناتو ضمن استقبال از افزاش هزینه‌های دفاعی بوسنی و هرزگوین، گرجستان و ملداوی تصریح کردند که تصمیم گرفته‌اند به این کشورها حمایت سیاسی و عملی ارائه کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »