... امروز: پنجشنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۴ تیر ۱۴۰۱ - 6:17 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
کپی شد!
0

دیدار جو بایدن و محمود عباس در کرانه باختری رود اردن

محمود عباس: ما می‌خواهیم اشغالگری و تبعیض نژادی پایان یابد. ما به دنبال متوقف‌سازی شهرک‌سازی‌ها و اقدامات خشنونت‌بار شهرک‌نشینان هستیم.

سیاست شرق _ «جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا که روز چهارشنبه وارد سرزمین های اشغالی شده بود، در سفر به بیت لحم، با «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز دیدار و گفتگو کرد‌.

به نقل از الجزیره، «محمود عباس» و «جو بایدن»، بعدازظهر امروز (جمعه)، پس از دیدار با یکدیگر در کنفرانسی مطبوعاتی شرکت کردند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ابتدا گفت: «من به شما به عنوان میهمانی برای برقراری صلح در سرزمین صلح خوش آمد می‌گویم. ما با یکدیگر راه‌های حمایت از روابط دوجانبه و بازنگری زمینه‌هایی را که واشنگتن می‌تواند برای ایجاد فضایی به منظور برقراری صلح عادلانه در آن‌ها نقش ایفا کند، مورد بحث و بررسی قرار دادیم.»

محمود عباس اضافه کرد: «ما در گف‌وگو با رئیس‌جمهور بایدن تأکید کردیم که نگرش ما بر پایه قطعنامه‌های بین‌المللی و راهکار دودولتی است. پس از ۷۴ سال مصیبت، آوارگی و اشغالگری، اکنون زمان آن شده که اشغال به پایان برسد. کلید صلح در منطقه به رسمیت شناختن کشور فلسطین و تحقق حقوق مشروع مردم فلسطین است.»

عباس ادامه داد: «صلح با پایان اشغالگری سرزمین فلسطین به پایتختی قدس شرقی با مرزهای ۶۷ برقرار می‌شود. ما خواستار بازگشایی کنسولگری‌ آمریکا در قدس شرقی و حذف سازمان آزادی‌بخش فلسطین از لیست تروریستی هستیم. ما می‌خواهیم اشغالگری و تبعیض نژادی پایان یابد. ما به دنبال متوقف‌سازی شهرک‌سازی‌ها و اقدامات خشنونت‌بار شهرک‌نشینان هستیم.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین گفت: «ما می‌خواهیم قاتلان شهید شیرین ابوعاقله به سزای اعمالشان برسند. فرصت راهکار دودولتی برپایه مرزهای سال ۱۹۶۷ شاید تنها امروز فراهم باشد و ما نمی‌دانیم در آینده چه چیزی رخ خواهد داد.»

محمود عباس بیان کرد: «من برای برقراری صلح شجاعانه دستم را به سوی اسرائیل دراز می‌کنم و این همان چیزی است که از زمان توافق اسلو آن را ادامه دادیم. ما بر آمادگی خود برای همکاری با دولت آمریکا به منظور برقراری صلح برپایه قطعنامه‌های بین‌المللی تأکید می‌کنیم.»

عباس همچنین خطاب به بایدن گفت: «صلح از فلسطین و قدس آغاز می‌شود و ما دستانمان را برای برقراری این صلح، به سوی شما دراز می‌کنیم.»

جوبایدن رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت: «به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا پایندی من به هدف راهکار دودولتی تغییر نکرده است. راهکار دودولتی وجود کشور مستقل و دارای حاکمیت فلسطین را شامل می‌شود. هدف راهکار دودولتی شاید دور از دسترس به نظر بیاید؛ آن هم به علت محدودیت‌هایی که علیه فلسطینی‌ها و مردم فلسطین اعمال شده است.»

رییس جمهور آمریکا اضافه کرد: «ناامیدی و یأس نمی‌تواند آینده ما را رقم بزند؛ حتی اگر زمینه برای دمیدن روح در مذاکرات فراهم نباشد. ما تلاش می‌کنیم تحرکات را برای دمیدن روح به فرایند صلح تقویت کنیم. باید به خشونت‌ها پایان دهیم.»

بایدن در بخش دیگری بیان کرد: «شیرین ابوعاقله یک فلسطینی و شهروند آمریکا بود که در حال انجام کار در یک رسانه مستقل کشته شد. آمریکا به وظیفه خود در حمایت از انجام تحقیقات مستقل پیرامون کشته شدن شیرین ابوعاقله عمل خواهد کرد.»

او همچنین گفت: «قدس در نگرش فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای تبدیل شدن به شهری که همه در آن زندگی کنند، از محوریت برخوردار است و قیمومیت اردن نیز مسئله‌ای اساسی است. من حمایت مالی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار دیگر از آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک را اعلام می‌کنم تا آن‌ها به نقش تعیین‌کننده خود ادامه دهند. از تشکیلات خودگردان انتظار می‌رود که در تقویت نهادها، شفافیت، بازخواست [خاطیان] مبارزه با فساد نقشی اساسی ایفا کند. امیدوارم که این سفر من باعث پیشبرد گفت‌و‌گوی تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت آمریکا شود.»

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »