... امروز: پنجشنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
سیاسی ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - 1:45 ق.ظ زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
کپی شد!
0

گفت و گوی تلفنی امیرعبداللهیان و بورل

امیرعبداللهیان: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

سیاست شرق _ وزیر امور خارجه ایران در گفت‌و‌گویی تلفنی با جوزف بورل اظهار داشت: کاخ سفید باید زیاده‌خواهی‌ها و تردیدها را کنار بگذارد و با واقع‌بینی در مسیر دستیابی به راه‌حل و حصول توافق گام بردارد.

به نقل از تسنیم؛ امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت‌وگوی تلفنی، اظهار داشت: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

آقای امیرعبداللهیان با ابراز قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه جوزف بورل و انریکه مورا و با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر خود با وزرای خارجه ایتالیا و فرانسه تأکید کرد: کاخ سفید باید زیاده‌خواهی‌ها و تردیدها را کنار بگذارد و با واقع‌بینی در مسیر دستیابی به راه‌حل و حصول توافق گام بردارد و از تکرار رویکرد ناکارآمد گذشته و رفتار غیرسازنده و توسل به اهرم‌ فشار و تحریم دست بردارد.

وزیرخارجه ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به نشست سه‌جانبه بین رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران رویکرد ایران را در مورد امنیت غذایی و امنیت انرژی تبیین کرد.

آقای امیرعبداللهیان با اشاره به گفت‌وگوی اخیر خود با وزیر خارجه اوکراین ابراز کرد: تسهیل صادرات غلات اوکراین از اهمیت زیادی برخوردار است.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگو با تقدیر از اراده مثبت و جدی طرف ایرانی در روند مذاکرات تاکنون، بر ضرورت ارائه و جمع‌بندی ایده‌های طرفین در شرایط کنونی تأکید کرد.

بورل همچنین ضمن تقدیر از ابتکار عمل‌های جمهوری اسلامی ایران برای عبور از موانع و حل‌وفصل برخی اختلافات باقیمانده برای حصول توافق نهایی، بر آمادگی خود و معاونش برای تسهیل و تسریع این روند از طریق ارتباط و رایزنی با همه طرف‌ها تأکید کرد.

جوزف بورل افزود: معتقدم باید ماه‌ها تلاش به نتیجه منجر شود و به تلاش خود برای نزدیک‌ کردن دیدگاه‌های ایران و آمریکا و رسیدن به نقطه توافق ادامه خواهم داد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

language »